Penilisin Alerjisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Penilisin Alerjisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
A+
A-

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Penilisin Alerjisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? hakkında bilgiler vereceğim.

Penilisin Alerjisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Penisilin alerjisi nedir sorusu, cevabı çok merak edilen bir sorudur, bağışıklık sistemimizin penisilin türü antibiyotik kullanımına karşı göstermiş olduğu bir tepki olarak nitelendirilebilir. Penisilin alerjisinin nedenleri araştırılırken uzmanların bulguladığı şey, aşırı duyarlı reaksiyonlara yol açan bir takım ajanların ortaya çıkmasıdır. Alerji genetik yatkınlığı bağlı olarak değişmektedir, hastanın yaşı da penisilin alerjisinde etken bir faktördür. Çocuklarda penisilin alerjisi yaşlılarda penisilin alerjisi genç ve orta yaşlı insanlara göre kendini daha fazla göstermektedir. Penisilin alerjisi ortaya çıktığında konjenital immün yetmezlik astım, kistik fibrozis sitomegalovirüs Gut artriti ve lenfositik losemi gibi durumlar tetiklenir. Duyarlılık reaksiyonlarının ne kadar ciddi olduğu ise ilacın dozuna alım süresine bağlı olarak değişir. Penisilin’in tek bir enjeksiyonunda daha az sıklıkta alerjik reaksiyonlar ortaya çıktığı saptanmıştır, bu patolojik durumun gelişme olasılığı oral uygulamalarda daha düşüktür.

Penisilin Alerjisi Belirtileri

Penisilin alerjisi ortaya çıktığında çeşitli cilt patolojilerinin oluşumu bu duruma eşlik eder, ödem, üstüler ürtiker papüler döküntü, eksudatif eritem gibi enflamasyonlar ortaya çıkabilir.  Bülloz cilt lezyonları ortaya çıkabilir, mukoza zarının erozyon ve ülserleri gözlenebilir, belirgin ateş ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir, yine bazı hastalarda kas ağrıları eklem ağrıları anjiyo ödem Ürtiker başlıca penisilin alerji belirtileridir. Eklem ağrılarının dışında şişmiş lenf düğümleri böbrek hasarları yüksek ateş Periferik sinir sistemi arızaları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle penisilin alerjisi ciddi bir durum olarak ele alınır çoğu durumda hastanın solunum sisteminde de problemler ortaya çıkar. Akciğer infiltrasyonu bronkospazm belirtileri gelişir, kardiyovasküler sistemde arızalar meydana gelir. Böbrekler, hematopoetik organlarda ve sindirim sisteminde arızalar meydana gelebilir. Hastalığın ya da alerjinin tanımlanması bu belirtilerin ortaya çıkmasına bağlı olarak değerlendirilebilir: Doktorunuzun hangi dozda penisilin aldığınızı bilmesi bu alerjiyi tanımlarken ve tedavi ederken önemlidir. Ayrıca cilt alerji testleri yapılarak penisiline alerji değerlendirilebilir, günümüzde penisilin alerjisinin ortaya çıkarılması için çok gelişmiş laboratuvar testleri vardır: ELISA ve RIA adı verilen testler yapılmakta antikorların sayısı belirlenmektedir, bazofil testleri yapılmakta yine bazı testlerle lökosit inhibisyon reaksiyonları tespit edilmektedir.

Penilisin Alerjisi Tedavisi

Penisilin alerjisi tedavisi; alınmış olan antibiyotiklerin tamamen terk edilmesi ile başlar, klinik tablonun verilerine bakılarak hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmak için lokal ve sistemik olarak a-histaminikler ve kortikosteroidler reçete edilip tedavi sürdürülür. Penisilin alerjisinin başka bir tedavi yöntemi yoktur! Penisilini alerjisinin ortaya çıkmasını önlemek için vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlamak mineralleri sağlamak gerekiyor. İkincisi alerji ortaya çıktıktan sonra bundan sonraki süreçte kesinlikle ilaç yazarken doktorunuzu uyarmanız ve penisilin-antibiyotik yazmamasını sağlamanız gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!