Anasayfa / POLİS ALIMLARI / Platin Polis Olmaya Engel Mi?

Platin Polis Olmaya Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda çok sorulan sorulardan biri Platin Polis Olmaya Engel Mi?  hakkında bilgi vereceğim. Bu bilgiler direk Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır.

Platin Polis Olmaya Engel Mi?

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Konservatif metotla veya operasyonla tedavi edilip tam şifa bulmuş, patolojik olmayan, sekelsiz iyileşmiş eklem dışı kırıklar sağlam kabul edilir. Açıklama: İyileşme sürecini tamamlamamış, tedavisi bitmemiş kırıklar öğrenciliğe engeldir.

Eklem içine yapılan her türlü cerrahi girişim (artroskopik veya açık cerrahi) öğrenciliğe engeldir. Açıklama: Tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik girişimler sağlam kabul edilir.

Kırık tespiti için kullanılan tespit malzemelerinin (plak-vida ve diğer) mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.

Kemik, kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Açıklama: Anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde, başarılı cerrahi ile çıkarılmaları sağlam kabul edilir.

Platinin engel olduğunu sağlık yönetmeliğinden yola çıkarak açıkladım. Detaylı bilgi için; Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğini İnceleyin.

 

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

32 Yorumlar

 1. Merhaba geçen sene omuzumdan kapalı ameliyat oldum tırtık vardı dikildi çok ufak 2 cm izi var formu doldururken yazmam gerekir mi yazarsam elerler mi ? nasıl bir yol izlemeliyim hareket olarak bana hiç bir zararı yok

 2. merhaba kadınlarda göğüs silikonu engel mi acaba yönetmelikte yazmıyor sonradan sorun çıkar mı acaba genel sağlıkta elenir miyim lütfen yardımcı olun her yere baktım hiçbiryerde bu konu hakkında yorum yazılmamıs mutlaka silikonlu bayanlarda basvuru yapmıstır acaba kabul mu ediliyor

 3. Kıl dönmesi ameliyatı ve böksör kırığı polis olmaya engel mi?

 4. Merhaba kolay gelsin .Bir bayan arkadaş size göğüs slikonunu sormuş engel midir diye.Yönetmelikte şu madde var ”Kemik, kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.” Bende de bacak slikonu var hanımefendinin dediği gibi aynı şey ikisi de estetik amaçlı.Acaba bu madde nasıl değerlendirilecek maddeye göre slikonda olsa yabancı madde cevaplar mısınız? Bizde sorun olur mu?

  • Kardeşim genellikle yabancı cisim dediği platin olarak geçiyor. Slikonon sorun olacağını sanmıyorum duymadım hiç

 5. Merhaba ben com küçükken iki dirseğimi de kırdım platin takılıp çıkarıldı polis olmam engel olur mu?dediğim olay 10 seneden fazla oldu.simdiden teşekkürler…

 6. İyi günler 5 sene önce geçirdiğim iş kazasında sol elimin işaret, orta ve yüsük parmakları uc kısmından koptu ( tam kopma), tekrar yerine dikildi ( replantasyon) parmaklarım yerinde ve kullanabliyorum.
  Bir tek işaret parmagımın uc kısmındaki eklem( DFT/ tırnağa en yakın eklem) sabitlendi ( artrodez)
  Yukarıdaki yazınızda tam ve eksiksiz olmak yazıyor. Bu durum kesin olarak engel mi yoksa doktorun yorumuna mı kalmış ?
  parmaklarım da eksik yok ( işaret parmağımın uctaki eklemın sabıt olması dışında).
  Bu olaydan sonra askerlik yaptım. Askerde doktora durumu izah ettim “sıkıntı yok” dedi.
  Polisilk ve ya bekçilik te sıkıntı yaratır mı bu durum.
  Asker de bu elimle 200 metre atışlarına katıldım atış takımındaydım.

  Cevabınız için teşekkürler.

 7. Baş parmagımdan ameliyat olmuştum biraz sekli tuhaf engel mi sizce.İz az belli sadece .

 8. Küçükken geçirdigim ameliyat nedeniyle tek testisim yok. MSÜ sınavında sıkıntı olur mu ?

 9. İyi günler 7 sene önce bi kaza geçirdim. Bacağım kırıldı kasığımla diz kapağı aram. Platin atıldı amam kısa bi süre söra çıkartıldı dikiş izide hala duruyor ama öyle çok gözükürde değil bu polis olmama engel mi? Cevabınız için teşekkür ederim.

 10. Benim askerde eğitim sırasında diz kapağım kırıldı ameliyat oldum platin takıldı tedavi bittikten sonra tekrar askerliğime devam ettim koşmakta veya zıplamakta sıkıntı yok bu pöh olmaya engelmidir. Askerde olduğu için bi ihtimal olabilir mi.

 11. Benim sol kol dirseğim kırıldı ama çok küçük vida attılar polisliğe engel olur mu

 12. Omzumda platin vardi cikarildi.sizce bu Ozel Harekata engel mi?

 13. Omuz kapalı ameliyat geçirdim ufak izleri var öğrenciliğimr engelmidir

 14. iyi günler 1 yıl önce sol elimdeki yüzük parmagimin tarak kemiğinde patolojik kırılma oldu ameliyat oldum platin takıldı şimdi platini cikarmalimiyim polisliğe engel mi

 15. İyi günler. 11 ay önce sağ el bilegim 3 yerden kırıldı. Platin takıldı. En az 2 yıl kalacak dendi. Yaşım 25. 1 yıl daha geçtikten sonra platini aldiracagim. Alınıp iyileştikten sonra Polisliğe engel olurmu?

 16. kolumda şok yaniği var 5 santim çapında bu polis olmama engel teşkil eder mi teşekürler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir