PMYO Geçiş Nasıl Oluyor? Polis Meslek Yüksek Okuluna Geçiş

PMYO Geçiş Nasıl Oluyor? Polis Meslek Yüksek Okuluna Geçiş
A+
A-

PMYO adaylarından gelen sorular üzerine, PMYO Geçiş Nasıl Oluyor? Polis Meslek Yüksek Okuluna Geçiş  başlıklı yazımı sizlerle paylaşıyorum .

PMYO Geçiş Nasıl Oluyor? 

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı olan PMYO eğitim kurumuna yatay geçiş hakkı bulunmamaktadır. Polis Akademisi tarafından bu okullara alımlarda bazı aşamalar bulunmaktadır. Adaylar ön sağlık testinden geçip bir sonraki aşama olan fiziki yeterlilik aşamasına katılıp bu aşamadan başarılı olması halinde sözlü mülakata katılmaktadır. Bu aşamalar sonucunda kazanan adaylar Polis Akademisi bünyesindeki okullarda eğitim görmektedir.

Liseden Polis Okuluna geçiş yapılmamaktadır. En az lise mezunu olarak PMYO alımı yapılıyor onda da TYT puanı istenilmektedir.

PMYO Genel Başvuru Şartları

 • En az lise mezunu olmanız yeterlidir.
 • Yaşınız tutuyorsa önlisans ve lisans mezunu olanlarda TYT ile belirlenen taban puanı aldıkları takdirde başvuru yapabilirler.
 • Taban puan Polis Akademisi tarafından TYT sınavının açıklanmasından sonra duyuruluyor.
 • Yaş şartı ise sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olma şartı vardır.
 • Başvurular Polis Akademisi sitesi üzerinden alım duyurusu geldikten sonra yapılmaktadır. Duyurular genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında geliyor.
 • Okuldaki eğitim süresi 2 yıldır. Önlisans mezunu olarak diploma alınır.
 • TYT taban puan 250 – 260 arasında değişebiliyor sınava katılan adayların başarısına göre taban puan ilan ediliyor.
 • Askerlik yapmış, yapmamış, tecilli olanlar başvurabilir. Muaf olanlar ise sadece Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre engel değilse başvurabilir.
 • Polis Okulundan Polis Memuru olarak mezun olunur.
 • Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

NOT: Aklınıza takılanları bizlere yorum kısmından direk sorabilirsiniz. 

PMYO Başvuru Aşamaları Neler? Başvuru – Ön Sağlık – Parkur – Mülakat 

PMYO Adayları: 2020 PMYO Alımı Ne Zaman Olacağı Belli Oldu.

2021 PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Nereye Yapılır?

2021 PMYO Taban Puanı Ne Olacak?

2021 PMYO Yaş Şartı ve Yaş Hesaplama

2021 PMYO Yaş Şartı Ne Olacak ?

YORUMLAR

 1. M.salih dedi ki:

  Ben 11 .12.2003 doğumluyum 2021 PMYO ya katılabilir miyim şansım varmı?

  1. Admin dedi ki:

   2020 alımı henüz açıklanmaıd 2021 yılı için bir şey demek zor ama ekim ayı itibariyle 18 yaşını doldurmuş olma şartı vardır