Polis Akademisi Kaç Yıldır? Polis Akademisi Eğitim Süreleri Ne Kadar?

Polis Akademisi Kaç Yıldır? Polis Akademisi Eğitim Süreleri Ne Kadar?

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere Polis Akademisi Kaç Yıldır? Polis Akademisi Eğitim Süreleri Ne Kadar? hakkında bilgiler vereceğiz.

Polis Akademisi Kaç Yıldır? 

Polis Akademisi, Emniyet Genel Müdürlüğü için orta ve üst kademe yöneticiler yetiştiren, Ankara’da üniversite eşdeğerinde bir öğretim kuruluşudur. Akademi, ilk derece amirlik, ön lisans ve lisans üstü eğitim verir, öğretim üyeleri eğitimin yanı sıra bilimsel araştırma ve yayın yapar, danışmanlık hizmeti verir. Polis Akademisinde eğitim süreleri bölümlere göre değişmektedir. Polis Akademisi bünyesinde aşağıdaki eğitim birimleri vardır:

Polis Amirleri Eğitim Merkezi

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis amirlerini yetiştirmek üzere lisansüstü düzeyde eğitim veren parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır. Bu okulun eğitim süresi 11 ay gibi sürmektedir. Bu okula sadece 4 yıllık üniversite mezunları KPSS puanı ile alınmaktadır. Eğitim sonunda adaylar Komiser Yardımcısı olarak emniyet teşkilatına katılırlar.

Polis Meslek Eğitim Merkezi 

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memuru yetiştirmek üzere  eğitim veren parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır. Bu okulun eğitim süresi 8 ay gibi sürmektedir. Bu okula 2 veya 4 yıllık üniversite mezunları KPSS puanı ile alınmaktadır. Eğitim sonunda adaylar Polis Memuru olarak emniyet teşkilatına katılırlar.

Polis Meslek Yüksek Okulu

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere Polis Akademisine bağlı, 2 yıl süre ile ön lisans düzeyinde, parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır. Bu okullara adaylar TYT ham puan üzerinden yapılan değerlendirme sonucu alınırlar. Eğitim sonunda adaylar Polis Memuru olarak emniyet teşkilatına katılırlar.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Nevzat dedi ki:

  Peki 2 yıllık eğitim sonunda direk yazılı veya sözlü bir atama olmaksızın seçilen illerde polis memuru olarak göreve başlıyormuyuz?

  1. Admin dedi ki:

   2 yıl sonunda mülakat var ondan sonra atama oluyor

 2. yusf dedi ki:

  pöh olabilmek ıçın önce 2 yıllık pmyo u bıtırmek şartmı?

  1. Admin dedi ki:

   Site içi aramaya PÖH olmanın yolları yazın direk gelir

 3. Nejdet dedi ki:

  Ben nejdet kızımı polis yapmak vatana hizmet icin görev yapmak istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   Polis alımı şu an yok alım olunca duyuruları yayınlayacağız

error: Content is protected !!