Polis Alımlarında “Genel Sağlık Raporu ve İntibak Eğitimi” Yeni Düzenleme

Polis Alımlarında “Genel Sağlık Raporu ve İntibak Eğitimi” Yeni Düzenleme

Polis Adayları, bu yazı da sizlere Polis Alımlarında “Genel Sağlık Raporu ve İntibak Eğitimi ” Yeni Düzenleme   hakkında bilgiler vereceğim.

Polis Alımlarında “Genel Sağlık Raporu ve İntibak Eğitimi ” Yeni Düzenleme

Emniyet personelinin moral ve motivasyonunun, mesleki dayanışmasının, aidiyet duygusunun ve verimliliğinin artırılması ile personel memnuniyetinin en üst seviyede sağlanabilmesi için çalışma şartlarında iyileştirmeler yapıldı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun talimatıyla 81 il emniyet müdürlüğüne genelge gönderildi.

Evlilik Yıl Dönümlerinde İzin

Personel, 657 sayılı “Devlet Memurları Kanunu”nda düzenlenen mazeret izninin bir gününü yetkili amirlerin izniyle evlilik yıl dönümlerinde kullanabilecek.

Mesleğe yeni başlayan ya da atama ve yer değiştirme sonucu yeni bir ilde görevlendirilen personel, oryantasyon eğitimine tabi tutulacak. Ayrıca emniyet personeli, yeni görev yeri, şartları ve özel yaşamını ilgilendiren konularda ihtiyaç duyabileceği hususlarda ayrıntılı olarak bilgilendirilecek ve kendisine gerekli destek verilecek.

Görev dağılımında ve birimlerdeki istihdamda adil olunacak. Ek görevlendirmelerde eşitlik ve şeffaflığa önem verilecek, görevlendirme çizelgelerinin birimlere dağıtılarak personele duyurulması sağlanacak.

“Personel Görüş Günü” uygulaması mümkün oldukça il emniyet müdürlerince yapılacak. Bunun mümkün olmadığı zamanlarda ise en az il emniyet müdür yardımcısı seviyesinde yerine getirilecek.

Sağlık Raporu ve İntibak Eğitimi 

Genelgede dikkat çeken yerlerin başında ise Polis okullarına öğrenci alımlarında adayların sağlık raporu işlemleri polis okullarında yapılıyordu. Genelge ile bu konuda bir düzenlemenin yolda olduğu belli oldu. Adaylar sağlık raporlarını okula başlamadan önce alarak gerekli değerlendirmelere tabi tutulacaktır. Yapılacak düzenleme bizce askeri alımlardaki gibi olacağı yönündedir. Askeri alımlarda tüm işlemler daha önce yapılıp aday kazandıktan sonra sağlık ve benzeri işlerle uğraşmamaktadır.

Polislerin, sorunlarını çözmek amacıyla Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde günün 24 saati ulaşılabilecek “Psikolojik Danışma Hattı” kurularak hizmete sunulacak.

Öğrenci aday alım sürecinde yapılan mülakatta komisyon üyesi olan psikologlar tarafından mevzuat dahilinde daha detaylı inceleme yapılacak.

Öğrencilerle ilgili sağlık raporları okula başlamadan önce aldırılarak gerekli değerlendirmeler yapılacak.

İntibak (uyum) eğitimi amacına uygun ve daha verimli olarak gerçekleştirilecek.

Hizmet içi eğitim programlarının sayısı ve çeşitliliği artırılarak, daha fazla personelin bu programlara katılımı sağlanacak ve ders programlarına stres yönetimi, öfke kontrolü ve etkili iletişim gibi konular eklenecek.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro amirliklerinin faaliyetleri okul idarelerince öğrencilere tanıtılacak.

Senede En Az Bir Defa Psikologla Görüşecekler

Tüm personelin her yıl en az bir defa Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro amirliklerinde görevli psikologlarla zorunlu bireysel görüşmeye katılması sağlanacak. Psikoloğun, zorunlu bireysel görüşme sonrası personelin görüşme sürecine devam etmesini gerekli görmesi halinde, 2 Aralık 2019’da çıkan genelge ve diğer ilgili mevzuatta ön görülen hususlar devreye sokulacak. Bu işlemlerin eksiksiz ve zamanında yapılması hususunda bütün sıralı amirler gerekli hassasiyeti gösterecek.

Yıllık zorunlu bireysel görüşmeler için emniyet teşkilatında görevli psikologların yetersiz kalması durumunda valilikler koordinesinde ilde bulunan diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki görevli psikologlardan görevlendirme yapılarak istifade edilecek.

Üniversiteler ve ilgili diğer kurumlar ile iş birliği yapılarak aile içi iletişim, stres ile baş etme, öfke kontrolü, problem çözme becerileri, iletişim becerileri, çocuk ve ergen ile iletişim, aile içi şiddet ve çocuk istismarı, bütçe yönetimi, psikolojik şiddet, ruhsal bozukluklar gibi konularda eğitim faaliyetleri düzenlenecek ve belirli periyotlarla eğitimler tekrarlanacak.

YORUMLAR

 1. havva dedi ki:

  Size gamil den mesaj atmistim rica etsem bakarmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   buradan yazarsanız direk cevap alma süreniz daha kısadır

 2. Sevim dedi ki:

  İyi akşamlar sağlık raporunu herkesin kendi alacağı resmiyette olan bir bilgi mi çünkü henüz resmi bir açıklama göremedim

  1. Admin dedi ki:

   bu açıklama genelge üzerinden yapıldığı yönetmelik olarak yayınlanmaıd değişiklik olunca duyuracağız

 3. Utku dedi ki:

  Admin bey A diliminde bir tanı koyuldu diyelim “spina bifida okulta”. Bu tanı yönetmeliğe göre geçiyor ama muayne eden doktor bunu bilmeyip polis olamaz kararı verebilir mi, yönetmeliğe karşı gelebilir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   yönetmeliğe karşı gelemez

 4. Emine dedi ki:

  İyi günler benim doğuştan olan bir durum nedeniyle dudağımda dikiş izi var bu sağlık raporu için engel teşkil ediyor mu?

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlıkta inceleme sonucu belli olur