Polis Memuru Kendi Memleketinde Görev Yapabilir Mi?

Polis Memuru Kendi Memleketinde Görev Yapabilir Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Polis Memuru Kendi Memleketinde Görev Yapabilir Mi? sorunun cevabını vereceğim.

Polis Memuru Kendi Memleketinde Görev Yapabilir Mi?

Emniyet Personelinin atama işlemlerinin tamamı, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Polis Memurları da Emniyet Hizmetleri Sınıfında yer almaktadır. Polis Memurları kendi memleketleri büyükşehir statüsünde ise atanabilirler. Yönetmelikte detaylı olarak yer verilmiştir. Ancak şöyle bir durum var mesela siz Ankara’nın Beypazarı ilçesinde doğdunuz görev yeriniz Beypazarı olamıyor sebebi Beypazarı merkez ilçe statüsünde değildir. b maddesini inceleyebilirsiniz. 

a) Personel, nüfusa kayıtlı olduğu yere atanamaz. Bayan personel için evlenmeden önce nüfusa kayıtlı olduğu yer esas alınır.

b) Büyükşehir belediyesi bulunan iller için (a) bendi hükmü uygulanmaz. Ancak, bu illere atanmış olanlar, merkez ilçeler dışında nüfusa kayıtlı oldukları ilçeye atanamazlar.

Polisler nüfusa kayıtlı oldukları illere atanamamaktadır. Ancak bu kural, eğer nufüsa kayıtlı olduğu ilin nufusu 1 milyon veya daha yukarı ise uygulanmamaktaydı. Yapılan düzenleme ile bu kuralda yer alan 1 milyon ibaresi, “büyükşehir” olarak değiştirilmiştir. Yani polisin kayıtlı olduğu il büyükşehir ise o ile atanabilecektir.

Büyükşehir olan iller: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbu, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van

Polis Okulu Sonrası Atama Görev Yeri Nasıl Seçiliyor?

Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?

Polis Memuru Doğu (Şark) Görev İlleri ve Şark Süreleri Neler? İlçe – İlçe Süreler Verilmiştir. 

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR
  1. Asil dedi ki:

    Peki tayin olacağımız ilde merkez teşkilatına bağlı bir müdürlük varsa tayin olabilir miyiz? Mesela ben karabüklüyüm ve karabükte polis okulu var, polis akademisine bağlı olduğu için çalışabilir miyim veya genel müdürlüğe bağlı başka bir şubede?

    1. Admin dedi ki:

      Okuldaki öğrenci işlerine sorman da fayda var kardeşim

error: Content is protected !!