2021 Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?

2021 Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?  hakkında bilgiler vereceğim. Polis okulundan mezun olduktan sonra POMEM yani normal polis memurlarının atamaları mazeret ataması hariç tüm adaylar batı illerine ataması yapılır. Emniyette buna  batı illerine 1. bölge illeri denilmektedir. İlk atama da 1. bölgeye atanma işlemi yönetmelikten dolayı zorunludur. Makalemin sonunda sizlere Emniyet Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini vereceğim oradan atama ve yer değiştirme hakkında detaylı bilgiyi alabilirsiniz ve illerin görev süreleri de aynı yönetmelikte yer almaktadır.

Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?

Gelelim şimdi atama nasıl oluyor şark ataması ne kadar sürede geliyor?

Ataması yapılan aday atandığı ilin Personel Şube Müdürlüğüne giderek başlangıç yaptıktan sonra Polis Memuru olarak göreve başlamış olur. Yeni atanan adaylar genellikle 2 yıl görev yaptıktan sonra doğu yani şark ataması için hazırlık gelir. Adaylar kendilerine tebliğ edilen iller arasından bir tercih formu oluşturur bu tercih formunda doğu illerin görev süreleri bulunmaktadır. Tercih formundan sonra aday bilgi sisteminden tercih formunu onaylayıp artık sonuçlarını bekleyecektir. Tercih yapan adaylar isterlerse ipka verebilir ipka demek mazeret sunarak bu yıl şarka gitmek istemiyorum anlamına geliyor ancak ipka değerlendirmeleri Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlıdır. İpkası kabul edilen adaylar bulunduğu ilde bir yıl daha görev yapar bir sonraki tercih döneminde yine tercih yapacaktır.

Tercih ve ipka sonuçları aynı anda açıklanır ipkası kabul edilen adaya ipkanız kabul edildi mesajı gelir ataması olan içinde atama yeri mesaj gelir.

Doğu Görevinden Sonra Batı Ataması Nasıl Oluyor?

Doğu görevine giden aday yönetmelikte bulunan görev süresini tamamladıktan sonra bu sefer 2. bölge olan doğudan 1. bölge olan batıya ataması yapılacaktır. Ancak memur isterse bazı illerde çift şark yapabilir. Bu memurun kendi isteğine bağlıdır. Doğu görevini tamamladıktan sonra aday 1. bölge için yani batıdaki illerden tercih yapar tercih sonucuna göre adayın tercihleri arasından bir ile ataması yapılır ve 1. bölgede görevine başlar burada dikkat edilmesi gereken nokta doğudan geldikten sonra polis memurunun tekrar doğuya gitmesi süresi ilk atamada olduğu gibi kısa süre değildir. Yönetmelikte bulunan batı illeri süresi geçerlidir.

Polislerin Geçici Görev Süreleri Şarktan Sayılır Mı?

Polislerin Şark Tayini ve Şark Süreleri Açıklandı.

Emniyet Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

POLİS ALIMLARI HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN 

YORUMLAR

 1. Eren dedi ki:

  Çift şark yaptıktan sonra batıya atanıp emekli olsaya kadar batıda dura bilitmiyiz

  1. Admin dedi ki:

   Evet olabiliyor

 2. sefa dedi ki:

  istediğim şehirde görev yapabilmek için kaç defa tayin olmam gerekiyor ?

  1. Admin dedi ki:

   şarka gidip gelmen gerekiyor istediğin şehire gitme durumunda garanti değildir

 3. Ümmühan dedi ki:

  İyi günler , lisans hemşireyim Konya’ya atandım. Eşimde Elazığ’da 2,5 yıllık polis. İlk atamam olduğu için eşim Konya’ya tayin isteyebilir mi ? Ben 1 yıl kesinlikle yer değiştiremiyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Eşinizin şark görev zamanı gelmiş ise bu istek olumsuz cevaplanabilir ama eşiniz yine başvursun cevap verilir ona

 4. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben polis olmak istiyorum kazandım diyelim ailemle bursada yaşıyorum polis olur olmaz bursadamı görevime başlıyorum yada atanıyormuyum ve birde doğu görevini yaptıktan sonra bursada kalıcı olarak kalabiliriyormuyum babam vefat etti ailemi tek bırakmak istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   İlk atamalar okul sıralamasına göre oluyor daha sonraki atamalar ise tercihlere göre yapılmaktadır

 5. Habip dedi ki:

  ben polis memuruyum yaklaşık 7 yıldır istanbulda görev yapmaktayım il görev yerim eşim sağlık personeliydi tayini çıktı şanlıurfaya eş durumundan mart ayında dilekçe verdim 1 ay sonra genel atama döneminde değerlendirilecektir cevabı geldi sizce genel atama dönemimde tayinim olumlu sonuçlanır mı?

  1. polisadmin dedi ki:

   eşiniz memur ise sorun olacağını sanmıyorum eşinizin çalıştığı ile atanırsınız