Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur? - Polis Atamaları

Anasayfa / POLİS ALIMLARI / PAEM / Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?

Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?

Arkadaşlar bu yazımda sizlere Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur? hakkında bilgiler vereceğim. Polis okulundan mezun olduktan sonra POMEM yani normal polis memurlarının atamaları mazeret ataması hariç tüm adaylar batı illerine ataması yapılır. Emniyette buna  batı illerine 1. bölge illeri denilmektedir. İlk atama da 1. bölgeye atanma işlemi yönetmelikten dolayı zorunludur. Makalemin sonunda sizlere Emniyet Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini vereceğim oradan atama ve yer değiştirme hakkında detaylı bilgiyi alabilirsiniz ve illerin görev süreleri de aynı yönetmelikte yer almaktadır.

Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?

Sizlerden ricam bu tarz bilgileri istiyorsanız yorumda bize istediğiniz bilgileri yazabilirsiniz.

Gelelim şimdi atama nasıl oluyor şark ataması ne kadar sürede geliyor?

Ataması yapılan aday atandığı ilin Personel Şube Müdürlüğüne giderek başlangıç yaptıktan sonra Polis Memuru olarak göreve başlamış olur. Yeni atanan adaylar genellikle 2 yıl görev yaptıktan sonra doğu yani şark ataması için hazırlık gelir. Adaylar kendilerine tebliğ edilen iller arasından bir tercih formu oluşturur bu tercih formunda doğu illerin görev süreleri bulunmaktadır. Tercih formundan sonra aday bilgi sisteminden tercih formunu onaylayıp artık sonuçlarını bekleyecektir. Tercih yapan adaylar isterlerse ipka verebilir ipka demek mazeret sunarak bu yıl şarka gitmek istemiyorum anlamına geliyor ancak ipka değerlendirmeleri Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlıdır. İpkası kabul edilen adaylar bulunduğu ilde bir yıl daha görev yapar bir sonraki tercih döneminde yine tercih yapacaktır.

OKUMALISIN  20.Dönem POMEM Mülakat Deneyimleri

Tercih ve ipka sonuçları aynı anda açıklanır ipkası kabul edilen adaya ipkanız kabul edildi mesajı gelir ataması olan içinde atama yeri mesaj gelir.

Doğu Görevinden Sonra Batı Ataması Nasıl Oluyor?

Doğu görevine giden aday yönetmelikte bulunan görev süresini tamamladıktan sonra bu sefer 2. bölge olan doğudan 1. bölge olan batıya ataması yapılacaktır. Ancak memur isterse bazı illerde çift şark yapabilir. Bu memurun kendi isteğine bağlıdır. Doğu görevini tamamladıktan sonra aday 1. bölge için yani batıdaki illerden tercih yapar tercih sonucuna göre adayın tercihleri arasından bir ile ataması yapılır ve 1. bölgede görevine başlar burada dikkat edilmesi gereken nokta doğudan geldikten sonra polis memurunun tekrar doğuya gitmesi süresi ilk atamada olduğu gibi kısa süre değildir. Yönetmelikte bulunan batı illeri süresi geçerlidir.

MAKALEMİZ HAKKINDA YORUMLARINIZI BIZIMLE PAYLAŞIRSANIZ SEVINIRIZ.

Emniyet Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

OKUMALISIN  19/3.Dönem, 19/2-2.Dönem ve 19/1-2.Dönem PÖH Mülakat Sonuçları Açıklandı.

POLİS ALIMLARI HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN 


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberlerin tüm hakları Polis Asker Adayları'na ( www.polisaskeradaylari.com) aittir. www.polisaskeradaylari.com şeklinde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak linki gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

Polislik sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce polis adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOLARA TIKLAYIN

>

19 Yorumlar

 1. Aydınlatıcı bi bilgi olmuş. Polis adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de bu konu. Teşekkürler aydınlanmış olduk.

 2. Pöhlerde de böyle mi işliyor sistem.

 3. Anlamadığım bir konu var vanlıyım polis olmak istiyorum aklımı karıştıran soru ise ilk atamam Van olsa bu atamayı kalıcı yağabiliriyim yani Emekli olana kadar kalabilirmiyim

 4. Eşi özel sektörde çalışan polis şark görevi yapmak zorunda mı ? Yoksa emekli olana kadar eşinin yanında kalabilir mi? Pomem den ilk ataması yapılırken özel sektörde çalışan eşinin yanını mazeretli bir şekilde isteyebilir mi? Teşekkür ederim.

  • Polis memuru olup eşi özel sektörde olanların işi çok zor oluyor. Devamlı kalma diye bir şey yok ilk atama olabilir ama daha sonra şark atamaya tabi olursun uzun süre kalamazsın.

 5. İlk göreve Doğuda başlayabiliyor mu polisler. Daha sonra Batı’ya geçme durumu var mı?

 6. Doğu dan kastettiğiniz iller neresi acaba ?

 7. Benim sorum mesela doğu görevi yapacağımız zaman doğudaki her yeri yazabiliyor muyuz heryerden kastım şu şark sürelerine baktım 2 yıllık yerler var oraları kesin istersek yazabiliyor muyuz

 8. Peki diyelim ki asalet tasdik olmadan yada asalet tasdiğinden hemen sonra gönüllü şark görevi istenebilir mi? 5 aylık polis memuruyum bi an evvel şarka gitmek istiyorum illa ilk atama yerinde 2 yıl yada daha fazla çalışmam mı gerekiyor

 9. Meslek içinden özel harekata geçmek istiyorum. Ve ilk görev yerim doğu olamaz mı?

 10. İpka istiyorum dedik tercihlerde ama sonuçlar açıklanınca x iline tayinimiz çıktı diyelim. Bu durumda ne oluyor atandığımız ile mi gidiyoruz ? Yoksa 1 yıl daha mı bekliyoruz ? Beklediğimiz zaman bir dahaki döneme evvel çıkan atama yerimiz iptal mi oluyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir