Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur? - Polis Atamaları

Anasayfa / POLİS ALIMLARI / PAEM / Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?

Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?

Arkadaşlar bu yazımda sizlere Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur? hakkında bilgiler vereceğim. Polis okulundan mezun olduktan sonra POMEM yani normal polis memurlarının atamaları mazeret ataması hariç tüm adaylar batı illerine ataması yapılır. Emniyette buna  batı illerine 1. bölge illeri denilmektedir. İlk atama da 1. bölgeye atanma işlemi yönetmelikten dolayı zorunludur. Makalemin sonunda sizlere Emniyet Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini vereceğim oradan atama ve yer değiştirme hakkında detaylı bilgiyi alabilirsiniz ve illerin görev süreleri de aynı yönetmelikte yer almaktadır.

Polis Memurunun Şark (Doğu) Tayini Nasıl Olur?

Sizlerden ricam bu tarz bilgileri istiyorsanız yorumda bize istediğiniz bilgileri yazabilirsiniz.

Gelelim şimdi atama nasıl oluyor şark ataması ne kadar sürede geliyor?

Ataması yapılan aday atandığı ilin Personel Şube Müdürlüğüne giderek başlangıç yaptıktan sonra Polis Memuru olarak göreve başlamış olur. Yeni atanan adaylar genellikle 2 yıl görev yaptıktan sonra doğu yani şark ataması için hazırlık gelir. Adaylar kendilerine tebliğ edilen iller arasından bir tercih formu oluşturur bu tercih formunda doğu illerin görev süreleri bulunmaktadır. Tercih formundan sonra aday bilgi sisteminden tercih formunu onaylayıp artık sonuçlarını bekleyecektir. Tercih yapan adaylar isterlerse ipka verebilir ipka demek mazeret sunarak bu yıl şarka gitmek istemiyorum anlamına geliyor ancak ipka değerlendirmeleri Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlıdır. İpkası kabul edilen adaylar bulunduğu ilde bir yıl daha görev yapar bir sonraki tercih döneminde yine tercih yapacaktır.

OKUMALISIN  22. Dönem POMEM Giriş Sınavı Fiziki Yeterlilik Sınav Talimatı ve Parkuru

Tercih ve ipka sonuçları aynı anda açıklanır ipkası kabul edilen adaya ipkanız kabul edildi mesajı gelir ataması olan içinde atama yeri mesaj gelir.

Doğu Görevinden Sonra Batı Ataması Nasıl Oluyor?

Doğu görevine giden aday yönetmelikte bulunan görev süresini tamamladıktan sonra bu sefer 2. bölge olan doğudan 1. bölge olan batıya ataması yapılacaktır. Ancak memur isterse bazı illerde çift şark yapabilir. Bu memurun kendi isteğine bağlıdır. Doğu görevini tamamladıktan sonra aday 1. bölge için yani batıdaki illerden tercih yapar tercih sonucuna göre adayın tercihleri arasından bir ile ataması yapılır ve 1. bölgede görevine başlar burada dikkat edilmesi gereken nokta doğudan geldikten sonra polis memurunun tekrar doğuya gitmesi süresi ilk atamada olduğu gibi kısa süre değildir. Yönetmelikte bulunan batı illeri süresi geçerlidir.

MAKALEMİZ HAKKINDA YORUMLARINIZI BIZIMLE PAYLAŞIRSANIZ SEVINIRIZ.

Emniyet Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

OKUMALISIN  22. Dönem POMEM Mülakatları Ne Zaman

POLİS ALIMLARI HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN 


Polislik sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek polislik mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce polis adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOLARA TIKLAYIN

>

27 Yorumlar

 1. Aydınlatıcı bi bilgi olmuş. Polis adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de bu konu. Teşekkürler aydınlanmış olduk.

 2. Pöhlerde de böyle mi işliyor sistem.

 3. Anlamadığım bir konu var vanlıyım polis olmak istiyorum aklımı karıştıran soru ise ilk atamam Van olsa bu atamayı kalıcı yağabiliriyim yani Emekli olana kadar kalabilirmiyim

 4. Eşi özel sektörde çalışan polis şark görevi yapmak zorunda mı ? Yoksa emekli olana kadar eşinin yanında kalabilir mi? Pomem den ilk ataması yapılırken özel sektörde çalışan eşinin yanını mazeretli bir şekilde isteyebilir mi? Teşekkür ederim.

  • Polis memuru olup eşi özel sektörde olanların işi çok zor oluyor. Devamlı kalma diye bir şey yok ilk atama olabilir ama daha sonra şark atamaya tabi olursun uzun süre kalamazsın.

 5. İlk göreve Doğuda başlayabiliyor mu polisler. Daha sonra Batı’ya geçme durumu var mı?

 6. Doğu dan kastettiğiniz iller neresi acaba ?

 7. Benim sorum mesela doğu görevi yapacağımız zaman doğudaki her yeri yazabiliyor muyuz heryerden kastım şu şark sürelerine baktım 2 yıllık yerler var oraları kesin istersek yazabiliyor muyuz

 8. Peki diyelim ki asalet tasdik olmadan yada asalet tasdiğinden hemen sonra gönüllü şark görevi istenebilir mi? 5 aylık polis memuruyum bi an evvel şarka gitmek istiyorum illa ilk atama yerinde 2 yıl yada daha fazla çalışmam mı gerekiyor

 9. Meslek içinden özel harekata geçmek istiyorum. Ve ilk görev yerim doğu olamaz mı?

 10. İpka istiyorum dedik tercihlerde ama sonuçlar açıklanınca x iline tayinimiz çıktı diyelim. Bu durumda ne oluyor atandığımız ile mi gidiyoruz ? Yoksa 1 yıl daha mı bekliyoruz ? Beklediğimiz zaman bir dahaki döneme evvel çıkan atama yerimiz iptal mi oluyor ?

 11. merhaba benim sorum şu
  1)meslek hayatın boyunca kaç yıl şark görevin oluyor
  2) ben bütün şark görevlerini hemen bitirmek istiyorum yaptığım yer önemli değil mesela 2 yıl tunceli 2 yıl diyarbakır 2 yıl şırnak bunların hepsini peş peşe yapmak isityorum yani yaptığım iller şark dan sayılsın ve yaşlandığımda doğuda görev yapmayayım istiyorum böyle bir şey mümkünmü

  • Kardeşim 2 defa oluyor şu an bazı doğu illerinde çift şark yapabiliyorsun Diyarbakır Batman gibi birçok ilde çift şark var

 12. Iyi günler ; diyelim ki şark görevi yaptıktan sonra istediğimiz yerde uzun süre görev yapabiliyoruz mu ?

 13. Peki polis özel harekatin bir ilde kalıcı olarak görev yapabilirmi emekli olana kadar

 14. Eşim deniz subayı polis olmak istiyorum eş durumu tayini oluyor mu yine de şark a gitmek gerekir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bekçilik-Android