Anasayfa / Nasıl Olunur? / Polis Nasıl Olunur? Polis Olma Şartları Neler?

Polis Nasıl Olunur? Polis Olma Şartları Neler?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Polis Nasıl Olunur? Polis Olma Şartları Neler? hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Tüm Polis alımları aşamalarını anlatacağım. Polis olmak için belirli eğitimleri tamamlamanız gerekmektedir.

Polis Nasıl Olunur? Polis Olma Şartları Neler?

Lise son sınıf ve mezunlar, Polis Meslek Yüksek Okuluna başvurabilir, Önlisans ve Lisans mezunları ise KPSS ile POMEM başvurusu yapabiliyor, Komiserlik için ise sadece Lisans yani 4 yıllık üniversite mezunları PAEM’e başvurabiliyor.

Ben sizlere aşağıda Polis Okullarının genel şartlarını vereceğim. En önemli şartlar bunlar.Böylelikle Polis Nasıl Olunur? sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız. Polis alımlarını Polis Akademisi yapmaktadır. Alımlar için yatay geçiş ya da direk alım yoktur. Adaylar sözlü mülakat ve spor aşamasından geçer. Tüm detaylı bilgileri sitemizde ayrı ayrı olarak belirlenen menülerden ulaşabilirsiniz. Polis Akademisine bağlı okullar hakkında bilgiler:

Polis Meslek Yüksek Okulu – PMYO 

Önlisans mezunları Polis Meslek Yüksekokuluna başvuru yapabilirler ancak yaş şartı bulunmaktadır. Yaş şartı ise; 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,” eğer bu yaşa sahip ise aday üniversite sınavının ilk oturumuna girerek daha sonra Polis Akademisi tarafından açıklanacak alım ilanı ve taban puanı ile başvurup Polis Meslek Yüksekokulunda öğrenim görebilirler.

Polis Meslek Eğitim Merkezi – POMEM 

Diğer başvuru yapacakları polis okulu Polis Meslek Eğitim Merkezi yani POMEM‘dir. Burada geçerli yaş şartı ise; 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmaktır.  Bu yaşa sahip ise aday KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00)  Lisans mezunları için de KPSS P3 puanı en az 60 almaları gerekmekte daha sonrada  Polis Akademisi tarafından açıklanacak alım ilanını takip edip Polis Meslek Eğitim Merkezlerine başvurabilirler.

Adaylar daha sonra ön sağlık, spor, mülakat aşamalarından geçerek sıralamaya bekleyeceklerdir. Başarılı olanlar Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim alacaklar.

Polis Özel Hareket Eğitimi 

Polis Özel Hareket alımlar genellikle POMEM alımı olarak yapılır. PÖH için en az lise mezunu olma şartı var. Bundan dolayı PÖH alımlarına da başvurabilirsiniz.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi – PAEM

Arkadaşlar bu lisansüstü eğitim olduğu için en az lisans mezunu olma şartı var Polis Amirleri Eğitim Merkezi sınavına başvuramazsınız.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

59 Yorumlar

 1. Polis olmak için tyt sınavına tek mi girmemiz lazım ayt girmesem olur mi

 2. Polis olmak için 4 yılık normal bir ünversite de okusak daha avantajlıyız yoksa 2 yılık polis yüksek okulunda mi

 3. Pöh alimlarinda yaş sınırı var mi varsa en son kaç yaşında olmasi lazım

 4. Selamun aleyküm öncelikle ismim altan lise 3 de terk açık öğretimde okuyorum .
  Şuan 20 kredi sonra diplamami alcağım polis olmak için ileri ne gibi şeyler yapılacağını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim cidden.

  • lise mezunu olup tyt girmen ya da üniversite emzunu olup kpss girmen yeterlidir

  • 12 Ekim 2002 doğumluyum bu sene 1 Ekim doğumlu olanlar alındı seneye de aynı şekilde 1 Ekim doğumlu olanlar mı alınır yani her sene aynı mı yoksa değişme ihtimali var mı? Sonuç olarak 12 Ekim ve 1 Ekim arasında bi kaç gün var fark eder mi? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler..

  • Tut puan alsak sözlü mülakat parkuru geçsek sonra ne oluyor

 5. Pmyo Başvuru 19 Ağustosta Sona Eriyor başvuru sonucu Ne Zaman Açıklanacak

 6. Ortalama Kaç gün Sonra Açıklanıyor

 7. Merhaba ben şimdi tyt den 250puan aldım ben pyom üniversitesinde okuyabilir miyim

 8. Ben dil bölümü öğrencisiyim 2020de hem dil sınavı hemde tyt’ye girsem olurmu yoksa sadece tyt ye mi gireyim

 9. Ortaokul bitirdim polis ola bilme imkanım varmı acaba

 10. Acik lise mezunlari polis olabilirmi eğitimleri kaç yıl suruyo tesekurler

 11. sımdı bn 2004 luyum lıseyı bıtırdıkten sonra tyt ye gırıp 60 puanın uzerınde alsam gecermıyım

 12. Ayt sınavına girmeş şart mi pmyo için tyt sınavına girip ayt girmesem pmyo başvuru yapsam olur mi

 13. Ayt Girmesem Sıkıntı Olmaz Yani

 14. Önlisans mezunuyum fakat pomem yönetmeliğinde sadece lisans mezunları yazıyor. Beni aydınlatabilirmisiniz ?

 15. bana yardımcı olur musun

 16. merhaba, Ben 21.09.1994 doğumluyum. Önlisans mezunuyum. KPSS önlisans sınavına mı girmem gerek? yoksa lisansa tamamlayıp öyle mi başvuru yapmam lazım? teşekkürler

 17. 2019 24 Ekimde pmyo Sonuçları Açıklandı Kazananlar Ne Zaman Akademi Giderler.Ve Gittiğine Belge Falan Ve Benzeri Şeyler Götürürler mi.

 18. lise mezunuyum pmyo ya başvuru yapabilirmiyim üniversite sınavı olmadan yoksa tyt mi gereklidir.. teşekkür ederim

  • lise mezunları için alımlarda TYT puanı istenbiliyor 2019 pmyo alımı tamamlandı 2020 pmyo alımını beklemeniz gerekiyor

 19. Liseden mezun olduktan sonra pöh için direk pomem’e mi başvuru yapıcaz yoksa pmyo şart mı ?

 20. Omuzumda yanik izi ve dövme var polis olmak için engel mi

  • üniforma giyildiğinde görülmeyen yerde kalıyorsa sorun oılacağını sanmıyorum ama kesin olarak ön sağlık aşamasında cevabını alabilirsin

 21. Merhaba şuan lise mezunuyum yaş 25 şubatta 26 olacağım polis olmak için bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerekiyor rica etsem bilgilendirir misiniz? Teşekkürler şimdiden.

 22. Polislik için nasıl bir lisede okumak daha iyi olur

 23. Selam admin pomem ya da poh için demi tyt te girip 270 civarı bir puan almamız gerekiyor? Yoksa tyt te girmiyorsak hangi sınava giriyoruz?

 24. ya benım bılegımde platın vardı ama cıkarttım bılegımde bı sıkıntı yok polıs olmama engel mı bu durum

 25. Lise mezunu. Olup 30 yasini doldurduktan sonra universite okusam polislige basvurabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir