Polis Olmak İçin Askerlik Şart Mı? Askerlik Yapmayan Polis Olabilir Mi?

Polis Olmak İçin Askerlik Şart Mı? Askerlik Yapmayan Polis Olabilir Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere  Polis Olmak İçin Askerlik Şart Mı? Askerlik Yapmayan Polis Olabilir Mi?  hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH alımlarında geçerlidir.

Polis Olmak İçin Askerlik Şart Mı? Askerlik Yapmayan Polis Olabilir Mi?

Kısaca açıklamak gerekirsek Polis Olmak İçin Askerlik yapma şartı yoktur. Tecilli olanda başvuru yapabilir. Polisliği kazandıktan sonra Askere gitmezler. Askerden muaf olanlar ise muaf oldukları hastalık Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinin A Bendine göre engel değilse polis olabilir. Muaf oldukları hastalık Sağlık Yönetmeliğinin B – C – D – E bendinde ise Polis Olmaya engeldir.

Polis Alımlarında – Polislikte Askerlik Şartı Değişti.

24 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile POMEM, PAEM, PMYO Giriş Yönetmeliklerinde değişiklik yapıldı. Yeni değişiklik:

MADDE 1 – 17/5/2008 tarihli ve 26879 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan POMEM – PMYO – PAEM Giriş Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaldırılan Madde: Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini,

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin birinci fıkrasının üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı maddeye birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki ikinci fıkra eklenmiş ve diğer fıkra buna göre teselsül ettirilmiştir.

25/6/2019 tarihli ve 7179 sayılı Askeralma Kanununa göre silah altında bulunması nedeniyle müracaat edemediğini belgeleyenler hariç, bu fıkrada belirtilen süreler içinde müracaat etmeyen ya da eksik belge ile gelen adaylar haklarını kaybetmiş sayılırlar ve bu adayların geçici kayıtları yapılmaz.

(2) Askeralma Kanununa göre silah altında bulunduğu için geçici kaydı yapılamayan adaylar, müracaatları halinde bir sonraki eğitim programı planlamasına dahil edilir.

AÇIKLAMA: Arkadaşlar bu madde ise başvuru yaptınız tüm aşamaları geçtiniz ve kazandınız bu süre zarfında askerliğiniz geldi ve askere gittiniz bu durumda dilekçe ile bir sonraki döneme direk girme hakkınız oluyor. Önceden hakkınızı kaybediyordunuz. 

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Askeralma Kanununa göre silah altında bulunan adaylar hariç, planlandıkları Yüksekokullara süresi içinde kayıt yaptırmayan adaylar, haklarından vazgeçmiş sayılırlar.”

POMEM Alımlarında Askerlik Şartı Değişti. – Polis Alımları

PMYO Alımlarında Askerlik Şartı Değişti. – Polis Alımları

PAEM Alımlarında Askerlik Şartı Değişti. – Polis Alımları

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!