Polis ve Bekçi Silah Kullanma Yetkisini Nereden Alır?

Polis ve Bekçi Silah Kullanma Yetkisini Nereden Alır?

Polis ve Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Polis ve Bekçi Silah Kullanma Yetkisini Nereden Alır? hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Polis ve Bekçi Silah Kullanma Yetkisini Nereden Alır?

Polis ve Bekçi zor ve silah kullanma yetkisiniz 2559 Sayılı PVS’nın yani Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 16’ıncı maddesinden alır.

Yeni kabul edilen Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Kanunundaki Madde 9’da Çarşı ve Mahalle Bekçileri 4/7/1934 tarihli ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 16’ncı maddesinde belirtilen zor ve silah kullanma yetkisini haizdir.

Silah Kullanma Gerektiren Durumlar İse:

Bu durumlar ilki meşru savunma hakkının kullanılması kapsamında silah kullanma;

İkinci durum ise bedeni kuvvet ve maddi güç kullanarak etkisiz hale getiremediği direniş karşısında, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde silah kullanma (burada orantılılık ilkesi çok önemlidir);

Üçüncü durum ise yakalanması gereken kişinin yakalanması amacıyla ve yakalanmasını sağlayacak ölçüde silah kullanması durumudur. Kesinlikle 3 maddede yakalanması gereken şahsı yakalamak için silah kullanma durumunda kaçan şahsın ölümcül yerlerine ateş edilmemesi gerekmektedir.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!