Polislerin Evlilik İzin Süreleri Ne Kadar?

Polislerin Evlilik İzin Süreleri Ne Kadar?

Arkadaşlar bu yazımda sizlere Polislerin Evlilik İzin Süreleri Ne Kadar? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Polislerin Evlilik İzin Süreleri Ne Kadar?

Polisler izin ve bazı haklarını 657 Sayılı Devlet Memurları Kanundan almaktadır. Evlilik izni de bu kanunla verilmiştir.  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Mazeret izni” başlıklı 104 üncü maddesinde; Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verileceği hüküm altına alınmıştır.

Evlilik iznini kullanacak personel bu izni kullanabilmesi için nikah işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu izin bir mazeret izni olduğundan senelik izniniz olmasına gerek yoktur. Yeni atanan arkadaşlarda bu izni kullanabilirler.

Devlet Personel Başkanlığının kararlarında ise; 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin B fıkrasındaki sebeplere dayalı olarak verilen mazeret izinlerinden;

1- Evlilik sebebine dayalı olarak verilen mazeret izninin, resmi nikahın gerçekleştiği tarihten, ancak nikah ve düğünün farklı tarihlerde yapılması durumunda, memurun tercihi de göz önünde bulundurularak resmi nikah yahut düğün tarihinden itibaren başlamak suretiyle kullandırılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

Bu yazının tüm hakları https://polisaskeradaylari.com/’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.