POMEM İçin Hangi Üniversite ve Hangi Bölüm Mezunu Olmak Gerekir?

POMEM İçin Hangi Üniversite ve Hangi Bölüm Mezunu Olmak Gerekir?
A+
A-

POMEM Adayları, bugün sizlere POMEM İçin Hangi Lise ve Hangi Bölüm Mezunu Olmak Gerekir? sorusunu cevaplayacağım.

POMEM İçin Hangi Üniversite ve Hangi Bölüm Mezunu Olmak Gerekir?

POMEM yani üniversiteden mezun olduktan sonra polis olmak isteyenlerin alındığı eğitim programıdır. Polis Akademisi tarafından alımı yapılıp belirli şartları vardır. En az önlisans ve lisans mezunu olmanız gereklidir. Yani iki ya da dört yıllık üniversite mezunu olmanız gerekiyor. Üniversite mezunu olmanız yeterlidir. Polis Akademisi alımlarda herhangi bir bölüm şartı koymuyor. Yani ister Tarih Bölümü ister İşletme Bölümü ister Adalet Bölümü mezunu olun aşağıdaki şartları taşıyorsanız başvurabilirsiniz.

Diğer başvuru yapacakları polis okulu Polis Meslek Eğitim Merkezi yani POMEM‘dir. Burada geçerli yaş şartı ise; 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmaktır.  Bu yaşa sahip ise aday KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00)  Lisans mezunları KPSS P3 ise 60 puan almaları gerekmekte daha sonrada  Polis Akademisi tarafından açıklanacak alım ilanını takip edip Polis Meslek Eğitim Merkezlerine başvurabilirler.

Adaylar daha sonra ön sağlık, spor, mülakat aşamalarından geçerek sıralamaya bekleyeceklerdir. Başarılı olanlar Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim alacaklar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.