Şarj Aletleri Neden Isınır? Şarj Aleti ve Telefon Neden Isınır?

Şarj Aletleri Neden Isınır? Şarj Aleti ve Telefon Neden Isınır?
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Şarj Aletleri Neden Isınır? Şarj Aleti ve Telefon Neden Isınır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Şarj Aletleri Neden Isınır?

Telefon bataryalarının tekrardan şarj edilmesinde büyük bir rol oynayan şarj aletleri, özellikle orta segment telefonları şarj etmede ısınma problemleri çıkartabilmekte.

Şarj aletleri, akıllı telefonlar için olmazsa olmaz yan ürünlerdendir. Çünkü akıllı telefonların şarjsız bir şekilde kullanılabilmesi için bataryasının şarj edilmesi, bataryanın şarj edilebilmesi içinde, şarj aletine ihtiyaç vardır.

Akıllı telefonların cihaz özellikleri, donanım güçleri ve bataryaları her ne kadar büyüyor olsa da, bunlara bağlı olarak şarj tüketimlerinin süresi de, daha hızlı olabilmektedir. Şarj tüketiminin daha hızlı olması, aslında piyasada önemli yere sahip cihazlar için geçerli olmayabilmektedir. Özellikle orta segmentte yer alan cihazlarda, şarj aleti ısınması gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Şarj Aletinin Isınma Nedenleri

Şarj aletlerinin ısınma nedenleri arasında belli başlı sorunlar görülebilmektedir. Bu belli başlı sorunların en başında, akıllı telefonların şarj edilmeleri sırasında, yanlış bir kullanım yapılması gelmektedir. Akıllı telefonlarınızı şarj ederken eğer sürekli olarak oynuyorsanız, şarj aletinin ısınması kaçınılmaz olacaktır.

Şarj aletlerinin ısınma nedenleri içerisinde bir diğer nokta ise, batarya ömrünün zarar görmesi gelmektedir. Telefon şarjdayken oynamak, batarya ömrünün azalmasındaki en büyük sebeptir. Telefonun şarj edilirken telefonların ısınması ve şarj işleminin normalden daha uzun olması gibi nedenler, şarj aletinin ısınmasına neden olmaktadır.

Şarj Aleti Isınmasının Çözümleri

Eğer akıllı telefonunuzu şarj ederken, şarj aletiniz ısınıyorsa o zaman, kendinizce uygulayabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki; şarj cihazının prize takılıp, telefona takılmadan beklenmesidir. Bu işlem, şarj cihazının bağlı olduğu elektrik şebekesinde almış olduğu enerjiyi daha iyi bir şekilde telefona aktarmasını sağlayacaktır. Şarj aleti prize takılıp, hemen telefona takılırsa şarj aleti enerjiyi özümsemeden iletmesini sağlayacaktır ve bu durumda normalden çok daha fazla çalışmasına, bu da ısınmasına neden olacaktır.

Bir diğer deneyebileceğiniz seçenek ise, telefonunuza uyan ve orijinal üretim olan başka bir şarj cihazıyla telefonunuzu şarj etmektir. Eğer yeni denediğiniz ve telefonunuz için orijinal bir şarj cihazı olan yeni alette, herhangi bir ısınma vs. yoksa o zaman, şarj aleti neden ısınır? Sorununuzun çözümünü bulmuş olursunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.