Anasayfa / Bekçi Alımları / Şeker Hastalığı Bekçi Olmaya Engel Mi?

Şeker Hastalığı Bekçi Olmaya Engel Mi?

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Şeker Hastalığı Bekçi Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Bekçi alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Bekçi adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Şeker ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Şeker hastalığı (diyabet), pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalıktır. İnsülin, şekerin hücre içine girmesini ve hücrede glikojen olarak depolanmasını sağlar. Şeker hastası, yediği besinden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve bu durumda kan şekeri düzeyi yükselir (hiperglisemi). Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organda hasara yol açar.

Şeker Hastalığı Bekçi Olmaya Engel Mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde: B bendinde yer alan maddeler

Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan tedavi veya diyet ile kontrol edilebilen hipoglisemiler (Primer hastalığa göre ayrıca değerlendirilir).

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

8 Yorumlar

  1. Türkçe yazar mısın ya hiçbir şey anlamadım yeminle

  2. Merhabalar bende tip2 diyabetüs mellitus teşhisi konulan rahatsızlığım var. Sadece tek hap kullanıyorum günlük hayatımda. Çalışma hayatımı hiç bir şekilde engellemiyor fakat askerlikten muafiyet raporu almama sebep oldu. Sizce bekçilik için problem teşkil ediyor mu?

  3. bende gecen sene bozulmus aclik glikoz toleransi cikti.ilac kullanmadim hic o zamanlar sismandim.simdi zayifladim.genel saglik taramasinda degerlerim normal ciksada elenir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir