Skolyoz (Omurga Eğriliği) Asker Olmaya Engel Mi?

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Asker Olmaya Engel Mi?

Asker Adayları, bu yazımda sizlere Skolyoz (Omurga Eğriliği) Asker Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Nedir?

Skolyoz, düz haldeki omurganın sırt ve bel bölgesinde, sağa ve sola doğru olan eğriliğe verilen addır. Bu eğriliğe tek başına ya da kamburluk diye bilinen ve öne doğru eğilmeye sebebiyet veren ‘kifoz’ ile birlikte rastlanabilir. Skolyoz, birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, farklı yaşlarda ve omurga yapısının çeşitli bölgelerinde görülebilir. Skolyozun kişilere göre değişen tedavi yöntemleri vardır. Bebeklerden yetişkinlere kadar her yaştan kişiyi etkileyebilir, ancak çoğunlukla 10-15 yaşlarında başlar.

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Asker Olmaya Engel Mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki madde aşağıdaki gibidir:

Bu sayıları kendiniz zor anlayabilirsiniz bir doktora göstermenizde fayda vardır:

Omurganın A/P planda ayakta çekilen grafilerinde 5 dereceye (5 dâhil) kadar olan eğrilikler Hava Harp Okulu öğrenci adayları hariç, tüm adaylarda sağlam kabul edilir. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına, Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç, diğer fakültelerde eğitim görecek öğrenci adaylarında omurganın A/P planda ayakta çekilen grafilerinde 10 dereceye (10 derece hariç) kadar olan eğrilikler öğrenci adaylığına engel değildir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

 1. efe dedi ki:

  yukarıdan anlamadım 2 derece skalyoz msü için engel mi ?

  1. Admin dedi ki:

   10 dereceye kadar genellikle sorun olmuyor

   1. Ömer bakkal dedi ki:

    Bondo astsubay lıği için 7 derece skolyoz sorun olurmu ……..

    1. Admin dedi ki:

     10 dereceye (10 derece hariç) kadar olan eğrilikler öğrenci adaylığına engel değildir.

 2. Ümit dedi ki:

  Benim 13 derece hafif lomber skolyozum var 2019 da girdiğim uzman erbaş mülakatında kabul görüldü ancak 2020 de sağlık yönetmeliği değişti virüsten dolayı 1 yıldır eğitime gitmeyi bekliyorum bizi tekrardan sağlık heyetine alacaklarmış bi sorun çıkarır mı geçen sene olur raporu almıştım ancak bu sene geçirirker mi yoksa elerler mi

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum

 3. Hüseyin dedi ki:

  Benim lomber bölgede açıklığı sağa bakan skolyoz izlendi cobb açısı 9 derece ölçüldü sözleşmeli erlige sorun olur mu acaba

  1. Admin dedi ki:

   TSK Sağlık Yönetmliğini detaylı incelemenizi önerierim

 4. Mustafa dedi ki:

  Metinde Sahil Güvenlik Komutanlığı adına diyip daha sonra Sahil Güvenlik Akademisi hariç demeniz kafamı karıştırdı. Ben 7 derece skolyoz ile önümüzdeki sene Sahil Güvenlik Subaylığına girebilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   yukarıdaki bilgiler sağlık yönetmeliğinden direk alınıyor

   1. Burak dedi ki:

    Ben sozlesmeli er saglikta skalyos 6.5derece çkti sağlık kurulu geçirirmi ?

    1. Admin dedi ki:

     Dereceler yukarıdaki gibidir kesin bir şey demek zor