Sosyal Medya Sayfalarında Çocuk Fotoğrafı Paylaşmanın Sakıncaları

Sosyal Medya Sayfalarında Çocuk Fotoğrafı Paylaşmanın Sakıncaları

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Sosyal Medya Sayfalarında Çocuk Fotoğrafı Paylaşmanın Sakıncaları hakkında bilgiler vereceğim.

Sosyal Medya Sayfalarında Çocuk Fotoğrafı Paylaşmanın Sakıncaları

Her geçen gün kendini geliştiren sosyal medya o anki duygu durumumuzdan nerede olduğumuza ve ne yediğimize kadar her şeyi biliyor. Aslında o bilmiyor, bizler her şeyi orada paylaşarak sanal sosyal medya aracılığı ile başkalarıyla sözde sosyal etkileşim kuruyoruz.

Sosyal medyayı bu denli rahat kullanırken umursamadığımız ya da farkında olmadığımız birçok tehlikeyi de evlerimize ve hayatımıza dâhil etmiş oluyoruz. Aldığımız nefese kadar paylaşırken, henüz hiçbir tehlikenin farkında olmayan çocuklarımızın da fotoğraflarını paylaşıyoruz. Bakalım bu davranışımızın olumsuz etkileri nelermiş?

Çocuk istismarının, her geçen yıl hızla arttığı düşünülürse, çocukların resim ve videolarının sosyal medyada paylaşılmasının, ne kadar sakıncalar barındırdığını anlayabiliriz. Paylaşımların gizli olduğunu düşünen ebeveynler, rahatça yaptıkları bu paylaşımlarla, çocuklarını bekleyen tehlikelerden habersizdirler. Birçok çocuk istismarının, en yakınlarımızdan geldiği gerçeği göz önüne alındığında, durumun vahameti gözler önüne serilmektedir.

Aileler; anı yakalamak ve ölümsüzleştirmek adına, ya da o anlarını sevdikleri ile, uzaktaki aileleri ile paylaşmak adına sosyal medya sayfalarına atılan bu fotoğraflarla, çocuğun kişilik haklarını çiğnemektedir. Bunun yanı sıra, kadın doğum doktorları, doğum fotoğrafçıları gibi meslekleri icra eden kişiler, para kazanmak ve reklam amacıyla izinli veya izinsiz paylaşımlarla, bir nevi çocuk istismarı gerçekleştirmektedirler. Özellikle, çıplak çocuk fotoğrafları, çocuk pornosu sayfalarına açıkça davetiye çıkarmaktadır.

İstismar Ne Anlama Gelmektedir?

Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre çocuk istismarı; çocuğun her türlü gelişimini olumsuz yönde etkileyecek, bilerek veya bilmeyerek bir yetişkin, ailesi, ülkesi tarafından yapılan tüm davranışlar şeklinde işaret edilmiştir. İstismarda, çocuğun durumdan haberdar olması veya yetişkinin istismarı bilinçli şekilde gerçekleştirmesi önemli değildir.

Sosyal Medya İçerisinde Çocuk Fotoğrafı Paylaşmak Bir İstismar Türü müdür?

Bebeğin veya çocuğun, sosyal medya sayfasında ister çıplak, isterse harici resimlerinin paylaşımları, çocuk istismarcılarına ortam hazırladığı için, bu istismara ortak olmaktır. Bu resimlerin, sadece arkadaşlar arasında paylaşılması tehlikeyi azaltmayacaktır. Zira istismarların %80’inin kişinin yakınları arasından çıktığı düşünüldüğünde, tehlikenin boyutu gözler önüne serilmektedir.

Fotoğrafların sosyal medya ortamında gösterilmesi, çocukların özel hayat gizliliği ve kişilik haklarının ihlaline girmesi bakımından, hukuka aykırı eylem gösterilmektedir.

Zaman içerisinde, geçmişe dönük olarak bazı görüntülerimizden rahatsız olduğumuz için, o görüntüleri imha edebiliriz. Bu durum, kişinin unutulma hakkına girmektedir. Söz konusu paylaşımlar, bu hakkı da çiğnemektedir.

Kısacası, her türlü teşhir istismar kurallarına aykırıdır ve hukuksal suç niteliği taşımaktadır.

İstismarın, Çocuğun Yakını Tarafından Gerçekleştirilmesi, Cezayı Arttırmaktadır

Söz konusu istismar, çocuğun bir yakını tarafından gerçekleştirildiği takdirde, ceza yarı oranında arttırılmaktadır. Bunun sebebi, bu yakınların çocuklara ulaşmasının oldukça kolay olmasıdır. Suçun işlenme kolaylığından ötürü, sanıklar daha ağır şekilde cezalandırılmaktadır.

Medeni Kanunumuza göre, kişilik; bireyin sağ olarak doğumuyla başlar ve ölene kadar olan dönemi kapsar. Bahsettiğimiz istismarlar, bireyin kişilik haklarının ihlaline girer ve suç niteliği taşır.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!