Çocuklara Sorumluluk Kazandırabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çocuklara Sorumluluk Kazandırabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Anne – Çocuk bölümümüzdeki bu yazımızda sizlere Çocuklara Sorumluluk Kazandırabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğim.

Çocuklara Sorumluluk Kazandırabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Anne babaların çocuklarından istediği en önemli şeylerden bir tanesi çocuklarının sorumluluklarının farkında olmalarını bilmeleridir. Her ebeveyn çocuklarının söz dinlemesini ve vazifelerini yerine getirmesini ister ancak bu durum sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Bu yüzden ağaç yaş iken eğilir düsturuyla çocuklara küçük yaşlarda iken sorumluluk bilincinin yerleştirilmesi oldukça önem arz etmektedir. Çocuklara sorumluluk kazandırmak için yapılması gerekenler her anne babanın bilgi sahibi olması gereken konular arasında yer almaktadır.

Bütün anne babalar bu sorunun yanıtını bilmek ve küçük yaşta çocuklarına bu uygulamayı gerçekleştirmek isterler. Özellikle de sorumluluk bilincine sahip olmayan ve anne babasını dinlemeyen çocuklarınız var ise bu konu sizleri daha çok ilgilendirmektedir. Çocuklar her konuda olduğu gibi sorumluluk bilincinin yerleşmesi konusunda da ilkokulları olan ailelerinde bu bilinci elde ederler veya edemezler. Eğer anne babalar sorumluluğunu bilen bilinçli bireyler yetiştirmek istiyorlarsa ilk olarak dönüp kendilerine bakmaları gerekmektedir. Sorumluluğunu yerine getirmeyen üzerine düşen vazifeleri yapmayan anne babaların bunu çocuklarından istemleri kadar abes bir şey olamaz.

Anne Babaların Bilinçli Çocuk Yetiştirmede Kendilerine Sormaları Gerekenler

İlk olarak anne babalar yeni bir dünyanın yani yeni bir insanın dünyaya geldiğinden farkında olarak çocuklarını tanımaya çalışmaları gerekmektedir. Yani ebeveynlerin kendilerine ilk sormaları gereken soru çocuğumu ne kadar tanıyorum? Olmalıdır. Çocuklarına sorumluluk kazandırmak için yapılması gerekenler konusunu araştıran bireyler öncelikle çocuklarını çok iyi tanımaları gerekmektedir. Çocuklarının yeteneklerinin farkına varmaları gerekmektedir. Daha sonra anne babaların kendilerine sormaları gereken diğer soru da ben ne kadar rol model olabiliyorum sorusudur. Çocuklarınız ilk olarak sizleri taklit edecektir. Eğer sorumluluk bilinci yüksek çocuklarınız olmasını istiyorsanız onlara tam ve güzel bir örnek olabilmek için sizlerin bu bilince tamamen sahip olmanız gerekiyor.

Çocuklarınıza Sorumluluk Kazandırabilmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

  • Çocuklarınızın yaşına ve yeteneğine uygun görevler verin,
  • Özgüvenini kazanabilmesi için ona yardımcı olun ve ona değerli olduğunu kesinlikle hissettirin,
  • Asla kıyaslama yapmayın, kıyaslamayı kendisi ile yapmasını çalışın. Dün ile bugünü arasındaki farka gönderme yapın ama başkası ile kıyaslamayın,
  • Çocuklarınızın ödevini yapmayın, sorumlulukları hakkında sadece ona yol gösterin, eğer her şeyi siz yaparsanız buna alışacaktır. Çocuklarınıza sorumluluk kazandırabilmek için yapılması gerekenler, çocuğunuzun yetişme durumuna göre farklılık gösterir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.