Yüzde Kaşıntı ve Pullanma Seboreik Yüzde Dermatit Belirtileri Mi?

Yüzde Kaşıntı ve Pullanma Seboreik Yüzde Dermatit Belirtileri Mi?
A+
A-

Yüzde Seboreik Dermatit rahatsızlığın en önemli belirtileri; ciltte kızarıklık, kaşıntı ve pullanma yanında kuruluk ve sulanmadır. Vücudun farklı noktalarında görülebildiği gibi el, ayak, yüz ve saç derisinde daha çok rastlanır.

Seboreik Dermatit literatür tanımlaması ile; derinin üst tabakasında meydana gelen hasar sonucu fizyolojik fonksiyonların değişmesi anlamındadır. Seboreik Dermatit ’in farklı türleri vardır. Genellikle ergenlik ve 20-50 yaşları arasında sıklıkla görülme eğilimindedir. Kişinin yağlı bir cilde sahip olması Seboreik Dermatit için önemli bir zemin hazırlar.

Hastalık bulaşıcı değildir ancak vücudun bir bölümünü kaplayacak şekilde görülebilir. Kişinin bağışıklığına bağlı görülen bu hastalık tropikal krem ve haplarla yatıştırılabilir.

Yüzde Seboreik Dermatit Kimlerde Daha Sık Görülür?

20-50 yaş arasında iseniz, cildiniz yağlı ise, stres ve alerjenlere karşı aşırı hassasiyetiniz var ise, iklim değişikliklerinden cildiniz fazlasıyla etkileniyorsa Seboreik Dermatit için uygun bir zemine sahipsiniz demektir. Erkeklerde kadınlara oranla görülme sıklığı daha fazladır. Kurumaya meyilli olan cilt tabakası leke bırakmaz ancak uzun süreli rahatsız edici kaşıntılara neden olur.

Seboreik Dermatit Belirtilerine Göre Türleri

Genellikle yüzde Seboreik Dermatit başlamasına rağmen tüm vücutta görülebilmektedir. Stres, tahriş edici maddeler, temizliğe aşırı düşkün olma durumu dermatit ’in tetikleyici etmenleridir.

Alerjik Egzama- Atopik Egzama

Bu tür egzamada kaşıntı oldukça yoğundur. Bebek ve çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır. Erişkinlik döneminde etkisi daha azalır veya tamamen yok olur. Tekrarlama olasılığı oldukça fazla olan bu dermatit türünde kişinin vücudu, immun sistem bakımından oldukça fazla yatkınlık gösterir.

Atopik egzama, bebeklerde ilk 3 ayda başlar, öncelikle yüzde Seboreik Dermatit belirir, daha sonra gövde ve kol-bacağa yayılır. Kuruluk ve bazen sızıntılar oluşabilir. Çocukluk döneminde kol-bacak eklem iç kısımları, erişkinde ise yine eklem içleri, göz kapakları, meme başı ve ellere yerleşir; kaşıntı, kuruluk, kızarıklık, pullanma ve deride kalınlaşma görülür.

Seboreik Egzama

Genetik bir egzama türüdür. Tekrarlayan Seboreik egzama, stres, uykusuzluk, alkol alımı, immun sisteminin baskılandığı durumlarda, ayrıca kış ve bahar aylarında şiddetlenebilir. Dış kulak yolu, kulak kepçesi ve kulak arkası özellikle Seboreik dermatitin sık yerleştiği bir bölgedir. Kişi çocukluk çağında ise enfeksiyon ve lenf bezlerinde şişme görülür.

Staz (Gravitasyonel) Egzama

Staz egzama ileri yaş, travma gibi baldır kası gücünün azaldığı durumlar, bypass ve derin damarlarında pıhtılaşmasında görülür. Genetiktir. Uzun süre ayakta kalınan meslek gruplarında daha yaygın görülür. Gebelik ve hormonal durumlarda da damarlar genişleyip varislerle karşılaşılabilir.

Bacaklarda kaşıntı ve kurulukla başlar. Daha sonra ayak bilekleri ve iç yüzlerde kırmızı, mor ve kahverengi noktacıklar oluşur. Bacaklarda şişmeler, kahverengi noktacıkların büyümesi ve derinin sertleşmesiyle devam eder. İleri aşamasında bacaklarda geniş yaralar oluşur ve bu yaraların kapanması zaman alır.

Asteoatik Egzaması

Yüzde Seboreik Dermatit türlerinden en sık görülendir. Dezenfektan oranı yüksek sabun ve şampuanlar, parfümlü jeller kuruluğa neden olur. Kış dönemi, ileri yaş, şeker ve tiroit gibi hastalıklar vücutta kuruluğun diğer sebeplerindendir. Kuruluk egzaması, vücutta oluşan çatlaklarla belirti verir.

Kontakt Egzama

Kadınlarda, ev işlerinde kullanılan maddeler, kozmetikler, parfümler, erkeklerde ise mesleksel ve endüstriyel maddelerle temas, saç boyaları, oje ve makyaj malzemeleri, diş macunu ve sakızlar, parfüm, ayakkabı ve ayak spreyleri, pantolon fermuar veya metal düğmeleri, geçici dövmeler alerjik kontakt egzamaya neden olabilir.

Önerilen İçerik: Seboreik Dermatit nedir? Başlığıyla istifadenize sunduğumuz yazımızda, hastalığın tanımının yanı sıra, risk faktörleri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdik.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!