Sözleşmeli Erbaş ve Er Nedir? Özlük Hakları Neler?

Sözleşmeli Erbaş ve Er Nedir? Özlük Hakları Neler?

Türk Silah Kuvvetleri bünyesine alınan Sözleşmeli Erbaş ve Er Nedir? Özlük Hakları Neler? gibi sorular üzerine bu araştırmayı sizler için yaptık. Burada sözleşmeli erbaş ve er hakkında detaylı bilgilere yer verdim.

Sözleşmeli Erbaş ve Er Nedir? Özlük Hakları Neler?

Sözleşmeli erbaş ve er; vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin yapmış oldukları görevleri yerine getirmek için belirli bir ücret karşılığı 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esaslarına göre istihdam edilen, erbaş ve er kadrolarında görev yapan asker kişidir.

(1) Sözleşmeli er adayları ön sözleşme yapılarak askeri eğitime alınır. Askeri eğitimi başarı ile tamamlayanlarla, yetkili komutanlıklarca dört yıldan fazla olmamak kaydıyla en az üç yıllık sözleşme yapılır. Müteakip sözleşmeler, bir yıldan az, üç yıldan fazla olmamak şartıyla azami yedi yıllık hizmet süresi sonuna kadar uzatılabilir. Sözleşmeli erbaş ve erler, sözleşme süreleri sona ermeden sözleşmelerini tek taraflı olarak feshedemezler.

(2) En az ilköğretim ve yurt dışındaki dengi okul mezunu olanlardan;

(a) Askerlik hizmetine başlamadan sözleşmeli erliğe kabul edilenlerin sevkleri; ilgili mevzuat gereğince Milli Savunma Bakanlığı tarafından tehir edilir.

(b) Askerlik yükümlülüğünü daha önce tamamlamamış olanların, askerlik yükümlülüklerine ilişkin olarak ilgili mevzuatta belirtilen şartlara uygun olarak, ön sözleşme imzalandığı tarihten itibaren ay olarak geçirdiği sürelerin üçte biri askerlik hizmetinden sayılacaktır.

(3) Sözleşmeli erbaşlar, muvazzaflık hizmetinde olan emsal rütbedeki erbaşların üstü, emsal rütbedeki uzman erbaşların astıdır.

(4) Sözleşmeli erlikte en az iki yılını tamamlayanlar, kadro görev yeri uygunsa liyakat durumu da dikkate alınarak Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliğinde belirtilen esaslar dahilinde onbaşılığa; sözleşmeli onbaşılıkta en az iki yılını tamamlayanlar, kadro görev yeri uygunsa liyakat durumu da dikkate alınarak Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliğinde belirtilen esaslar dahilinde çavuşluğa geçirilir.

b. Özlük Hakları ;

(1) Sözleşmeli erbaş ve erlerin kıyafetleri, vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin kıyafetleri ile aynıdır. Farklı bir işaret veya amblem kullanılmaz.

(2) Sözleşmeli erbaş ve erlere, vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlere verilen askeri kimlik kartının aynısı olan kimlik kartı verilir.

(3) Sözleşmeli erbaş ve erler görev yaptıkları kadroya karşılık gelen silahlarını kullanırlar (Örneğin; piyade tüfeği, makineli tüfek, roketatar vb.).

(4) Sözleşmeli erbaş ve erler vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erler gibi kışlada kalırlar. Sabah, öğle ve akşam yemekleri devlet tarafından karşılanır. Sözleşmeli erbaş ve erler kışlada kaldıklarından dolayı yatak ve yemek ücreti ödemezler.

(5) Sözleşmeli erbaş ve erler, üç yıl görev yaptıktan sonra ilgili mevzuattaki şartları taşımaları kaydıyla uzman erbaşlık ve astsubaylığa geçiş yapabilirler.

(6) Sözleşmeli erbaş ve er olarak en az yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan nitelik belgesi olumlu olanlar, ilgili mevzuatlardaki şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro ve pozisyonlarına Milli Savunma Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde atanırlar.

(7) Sözleşme imzalayan sözleşmeli erbaş ve erlerin barışta her yıl 30 gün yıllık planlı izin hakkı vardır. Ayrıca, kısa süreli mazeretlerde kullanılmak üzere 15 güne kadar yıllık mazeret izni verilebilir. 15 günlük yıllık mazeret izni dışında sözleşmeli erbaş ve erlere; ana, baba, eş, çocuk ve kardeşlerinin ölümü halinde 10 gün, eşinin doğum yapması halinde 10 gün, yangın, deprem ve su baskını gibi olağanüstü bir mazeret dolayısıyla bir yıl içerisinde 30 güne kadar mazeret izni verilebilir. Bu mazeret izinleri yıllık izinden sayılmaz.

(8) Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli personelden hizmette bulundukları süre içinde vefat edenlerin eş, çocuk, anne ve babaları ile; malul olanların kendilerine sosyal ve ekonomik destek sağlamak, imkanlar ölçüsünde hukuki destek vermek ve/veya doğal afetler nedeniyle maddi ve manevi zarar görmeleri halinde maddi yardımda bulunarak mağduriyetleri hafifletmek ve dayanışma ruhunu tesis etmek amacıyla kurulan TSK Dayanışma Vakfı’na üye olmaları durumunda bu kurumca sağlanan imkanlardan sözleşmeli erler de istifade ederler.

Askeri Alımlar İçin Tıklayın

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Gazi dedi ki:

  23.12.1999 dogumluyum 2019 da 20 den gun alacam ve basvuru açılınca basvurma hakkim oluyor ama benim 2. Ayda yoklamam var normal gitmemek için tecil ettirecem sözleşmeliye başvurduğumda bu bana sıkıntı çıkarırmi? Ve 2. Olarak sozlesmeli er lige başvurunun açıldığında bana direk bildirim gelmesi için ne yapmam gerek bunun bildirimini veya bilgisini nasıl alırım?

  1. Admin dedi ki:

   Başvuru kılavuzunda detaylı bilgi mevcuttur kardeşim

  2. Ersan dedi ki:

   Kardeşim ben 1,5 senedir bu işi yapıyorum sakın gelme bende. Sana arkadaş nasiyati dışarda tuvalet yıka gerekirse gelme sakın kime sorarsanız sor bu cevabı alırsın keşke benimde önceden uyarsaydilar benim nacizane fikrim bu .

 2. Isa dedi ki:

  Ben sözleşmeli etliye başvurdum ama askerligime 3 ay kaldı muayene oldum bağrım iptal olmaz dime. Yada nasıl olucak şimdi askere direk sozlesmeli mi başlayacağım

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim şartları taşıyorsan sorun olmaz şartları taşımıyoesan iptal olur

  2. Söz. Er dedi ki:

   Direk sözleşmeli başlamazsın askere gidersin ordan mülakat tarihin belli olduğunda gönderirler seni mülakata girer geri gelirsin sözleşmeli er adayı olarak eğitime çağırıldığında mevcut kuvvet ten ilişiğin kesilir gidip görevine başlarsın. Sanırım 3 ay civarı askerlik yapcaksın başvurudan itibaren göreve başlayana kadar 6-7 ay geçiyor çünkü kolay gelsin

 3. recep dedi ki:

  merhaba ben sözleşmeli er başvurusu yaptım ama 2 ay oldu başvurularda yeni biti ama hala değerlendiriliyor acaba ne zaman beli olur

  1. Admin dedi ki:

   Belli değil kardeşim duyuracağız

   1. TUNAHAN dedi ki:

    MSB DE DUYURULARDA ACILDI BAKABİLİRSİN

    1. Admin dedi ki:

     yayınlandı kardeşim

 4. Er dedi ki:

  Sözleşmeli erligin iyileştirilmesi için bence bimere yazı yazmalıyız aylık konusunda akşam evde yat izni konusunda

 5. Muhammet dedi ki:

  Sozlesmeli erlerin özlük haklari degissin ev izni istiyoruz yardim edin bizimde canimiz var duyun sesimizi…

 6. memet dedi ki:

  lise mezunuyum,uzman çavuşluğa başvurdum birinden biri kesin olsun diye sözleşmeli er-erbaş için başvuracaktım fakat özlük hakları diye birşey yok normal er bile daha iyi 7 yıl asker gibi evine gidemiyorsan ne özelliği var taş taşırım daha iyi gibi

 7. Ayhan dedi ki:

  Orta okul mezunuyum erbaşlığa başvuru yapabilir miyim bilgisi olan var mı

  1. Admin dedi ki:

   Aramaya uzman erbaş yazman yeterlidir. Alım kılavuzu gelecektir.

 8. Alihan dedi ki:

  Bende polis olmak istiyorum ama diplomam yok olma olasılığım varmi bana yardımcı olabilirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   En az lise mezunu olman lazım kardeşim

   1. Bahri dedi ki:

    Sözleşmeli erlere hak ve hukuk istiyorum gerekirse bimere yazıları okusun duysun bizi bize dilekçe ve şikayet gibi forum doldurma gibi ne hak istiyorsa sözleşmeli onu versinler bizde insanız bizde sınırdışında ve operasyonlara giriyoruz sesimizi duysunlar artık

 9. Furkan52 dedi ki:

  Yakın tarihlerde uzman erbaş alımı yapılacakmı bir bilginiz varmı acaba ? Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Şu an sözlemeli er alımı var duyuruyu paylaştık kardeşim yeni

 10. Muhammet13 dedi ki:

  Değerli Admin

  5 gün önce tecilimi bozdurup muayene oldum. Ve yedek astsubaylık içinde ayrıca bir başvuru yaptım. Şimdi MSB’nin ilanlarına başvuru yapabiliyor muyuz ?

  Ön Lisans Mezunuyum. Kpss Ön Lisans Puanı 68.82

  1. Admin dedi ki:

   Dış alımlara başvuru yapabilirsin onlar ayrı oluyor

 11. Gunesadem dedi ki:

  Kardeşim sözleşmeli erlerin deniz hava yada kara kuvvetlerinin beylik tabancası taşıma hakkı varmı

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim silahı taşıma ruhsatlı ise taşıyabilirsin

error: Content is protected !!