Timpanoplasti ve Miringoplasti – Kulak Zarı Ameliyatı Polisliğe Engel Mi?

Timpanoplasti ve Miringoplasti – Kulak Zarı Ameliyatı Polisliğe Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Timpanoplasti ve Miringoplasti – Kulak Zarı Ameliyatı Polisliğe Engel Mi? hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH alımlarında da aynı şartlar geçerlidir.

Timpanoplasti ve Miringoplasti – Kulak Zarı Ameliyatı Polisliğe Engel Mi?

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Timpanoplasti ve Miringoplasti – Kulak Zarı Ameliyatı ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Timpanoplasti ve Miringoplasti – Kulak Zarı Ameliyatı  Yönetmelikteki Madde:

Timpanoplasti ve miringoplasti ameliyatı (muayene ve odiometri sonucunda tam ve sağlam olmak şartıyla) sağlam kabul edilir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. Mustafa dedi ki:

  İyi Günler iyi çalışmalar öncelikle olayı başından anlatayım ben yaz tatilinde duba’dan atlama sonucu kulağımın üstüne sert bir şekilde suya düştüm ve sudan çıktığım da kulağımın boğuk bir şekilde duyduğunu fark ettim ve dışarı çıktım ertesi gün doktora gittiğimde doktor ufak bir zarında delik olmuş dedi ve damla yazdı 1 hafta sonra kontrole gel dedi gittim ve kontrolden sonra 1 ay sonra tekrar gelmemi söyledi ben şuan da bekçi adayıyım ve sözlüye gireceğim eğer olur da kulağım geçmemiş ise tek merak ettiğim konu şudur. Ameliyatla tedavi olduğum zaman öğrenciliğe kabul edilir miyim ? Yoksa ameliyat olup iyileşmiş olması mı gerekiyor. Yani iyileşme süre içerisinde öğrenciliğe engel midir.

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim sağlık raporu alımında öğrencinin tam ve sağlam olması gerekiyor bana göre yönetmelikten anladığıma göre yani o zaman iyileşmiş olması gerekiyor

 2. Sinan Nas dedi ki:

  Benim kulak zarımda çok ufak Bi delik var, doktorun kendisi çok ufak olduğunu söyledi ve ameliyata da gerek olmadığını söyledi, herhangi bir işitme kaybım falan da yok. Acaba bu durum pmyo başvurusunda Bi engel yaratır mı?

  1. Admin dedi ki:

   Kulak zarı ile ilgili sağlık yönetmeliği yukarıdkai gibidir