Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Varikosel Nedir? Askerlikte Varikosel Engel Midir?

Varikosel Nedir? Askerlikte Varikosel Engel Midir?

Asker Adayları bu yazımda sizlere Varikosel Nedir? Askerlikte Varikosel Engel Midir? sorusunu sağlık raporu işlemlerinde geçerli olan Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden yola çıkarak açıklayacağım.

Sağlamlar ile tespit edilen hastalıkları nedeniyle Hastalıklar Listesinin (A) diliminden kod verilenler hakkında “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilir.

Varikosel Nedir?

Varikosel, kısırlık sorunuyla doktora başvuranların yaklaşık %30-40’ında rastlanan, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. Varikosel, testis toplardamarlarının bacaklardaki varis tarzı genişlemesine klinikte verilen isimdir. Testis ısısının bozulması, kirli kan içindeki toksik maddelerin testiste birikmesi ve testis kan akımını bozması ile testis fonksiyonlarını etkiler ve sperm ve testosteron üretimini bozar.

Varikosel Nedir? Askerlikte Varikosel Engel Midir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde Geçen Madde;

Bir ya da iki testisin iç salgı bozukluğu yapmamış ve kişinin erkeklik niteliklerini bozmamış inmemiş testis, hidrosel, grade III varikosel gibi hastalıkları ile bunların sekel ve ameliyatları (Testiste atrofiye neden olmamış hidrosel, varikosel ve ameliyatları ile inmemiş testis ameliyatları öğrenci olmaya engel teşkil etmez.).

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için tıklayınız.

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

12 Yorumlar

  1. varikosel ameliyatı oldum jandarma olabillirmiyim

  2. sizin Yazdığınız şekil yönetmelikte yazıyor ama uzman Erbaş tablosunda bütün hastalıkların karşısında – var sıkıntı çıkar mı Salı günü başlicam heyet işlerine ne yapmam lazım

  3. kardeşim ben varikosel ameliyatsız tedavi oldum bu engel mi lütfen cevaplarsan sevinirim jandarma uzman erbaş girecem

  4. Sahil güvenlik uzman çavuş için varikosel grade 2 engelmidir acaba ?

  5. Bende bugün varikosel görüldü admin ama doktor aynı zamanda sağlam yazıp imzaladı sıkıntı olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir