Yedek Astsubay Olma Şartları Nedir, Kimler Başvurabilir? Maaşları Ne Kadar?

Yedek Astsubay Olma Şartları Nedir, Kimler Başvurabilir? Maaşları Ne Kadar?

Asker Adayları, bu yazımda sizlere Yedek Astsubay Olma Şartları Nedir, Kimler Başvurabilir? Maaşları Ne Kadar? hakkında bilgiler vereceğim.

Yedek Astsubay Olma Şartları Nedir, Kimler Başvurabilir? Maaşları Ne Kadar?

Yeni askerlik sisteminde “yedek astsubay” olacak. Yedek astsubay adaylarından öğreniminin ardından “astsubay astçavuş” nasbedilenler, yedek astsubay olarak görev yapacak.

Yedek astsubay aday adayı, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ve bunların yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunları ile 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ve bunların yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunlarından istekli olan yükümlüleri ifade ediyor.

Yedek astsubay adayı, yapılan seçim ve sınıflandırma sonucu, yedek astsubay statüsüne ayrılanlardan, astsubay astçavuş nasbedilinceye kadar geçen dönemde bulunan yükümlüleri tanımlıyor.

TSK’nin ihtiyaç duyduğu yedek astsubay miktarından fazla olan yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirecek. Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK’nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.

Alımlara ilişkin detaylı bilgiler daha sonra yayınlanacaktır. Bu alandaki bilgiler yayınlandıkça sizlere buradan ulaştıracağız.

YORUMLAR

 1. yavuzhan daşdemir dedi ki:

  ben 2018 ön lisan mezunuyum mezun olduktan sonra tecıll yapmadım ve devre kaybına düştüm acaba yedek astsubaylığa başvuru yapma hakkım varmı.

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim o konuda kesin bilgiyi askerlik şuebelerinden alabilirsin

 2. Ertuğrul dedi ki:

  Hocam merhabalar,

  Bu sene ön lisanstan mezun oldum.Geçen hafta da askerlik işlemlerimi yedek astsubaylığa başvurarak tamamladım. Bir yerde okuduğum bir yazıya göre ; ön lisans mezunları için 26 yaşından gün almama şartı varmış yedek astsubay olabilmek için,bu doğru mudur ?

  1. Admin dedi ki:

   yedek astsubay alım ilanı direk yayınlanmadığı için yaş şartı hakkında bir şey demek zor

 3. yakup dedi ki:

  hocam merhabalar ön lisans mezunuyum sağ göz 3.75 sol göz de 3.75 numara gözlük var yedek astsubay olmaya engel midir

  1. Admin dedi ki:

   astsubay alımlarında şartlar farklı oluyor arama kısmına astsubay göz derecesi yazın

 4. Ertuğrul dedi ki:

  Hocam merhabalar, yedek astsubay seçilen adaylarda kıta görevi bittikten sonra muvazzaf olarak askerde kalma yaş sınırı nedir?