Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Yedek Astsubay Olma Şartları Nedir, Kimler Başvurabilir? Maaşları Ne Kadar?

Yedek Astsubay Olma Şartları Nedir, Kimler Başvurabilir? Maaşları Ne Kadar?

Asker Adayları, bu yazımda sizlere Yedek Astsubay Olma Şartları Nedir, Kimler Başvurabilir? Maaşları Ne Kadar? hakkında bilgiler vereceğim.

Yedek Astsubay Olma Şartları Nedir, Kimler Başvurabilir? Maaşları Ne Kadar?

Yeni askerlik sisteminde “yedek astsubay” olacak. Yedek astsubay adaylarından öğreniminin ardından “astsubay astçavuş” nasbedilenler, yedek astsubay olarak görev yapacak.

Yedek astsubay aday adayı, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ve bunların yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunları ile 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ve bunların yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunlarından istekli olan yükümlüleri ifade ediyor.

Yedek astsubay adayı, yapılan seçim ve sınıflandırma sonucu, yedek astsubay statüsüne ayrılanlardan, astsubay astçavuş nasbedilinceye kadar geçen dönemde bulunan yükümlüleri tanımlıyor.

TSK’nin ihtiyaç duyduğu yedek astsubay miktarından fazla olan yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirecek. Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK’nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.

Alımlara ilişkin detaylı bilgiler daha sonra yayınlanacaktır. Bu alandaki bilgiler yayınlandıkça sizlere buradan ulaştıracağız.

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. yavuzhan daşdemir

    ben 2018 ön lisan mezunuyum mezun olduktan sonra tecıll yapmadım ve devre kaybına düştüm acaba yedek astsubaylığa başvuru yapma hakkım varmı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir