2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Yerleri ve Tarihi

2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Yerleri ve Tarihi

Bekçi Adaylarının, merakla beklediği 2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Yerleri ve Tarihi açıklandı. Hayırlı Olsun,

2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Yerleri ve Tarihi

SINAV MERKEZİ

2019 -1 Bekçi Yazılı Sınav Yerleri:  Ankara, Batman, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Sivas

2019 -2 Bekçi Yazılı Sınav Yerleri: Ankara, İstanbul

Admin Açıklama: Sınav yukarıdaki illerden başka ilde olmayacaktır. Yukarıda yaşadığı il bulunmayanlar kendi illerine yakın sınav merkezlerine yönlendirilecektir. 

SINAV YERINIZI ÖĞRENMEK IÇİN TIKLA

2019 / 1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı Giriş Yeri Bilgileri için Tıklayınız.

2019 / 2. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı Giriş Yeri Bilgileri için Tıklayınız.

Eğer Kendinize Ait Sinav Yerine Ulaşamıyorsanız. Sinava Giriş Hakkı Elde Edememişsinizdir. Bu konuda bilgiyi Polis Akademisinden öğrenebilirsiniz.

Bekçilik Yazılı Sınava Giderken Neler Götürülecek?

SINAV TARİHİ, GÜNÜ VE SAATİ

2019 -1 Bekçi Yazılı Sınavı : 13 Temmuz 2019 Cumartesi günü, saat 09.00

2019 -2 Bekçi Yazılı Sınavı : 13 Temmuz 2019 Cumartesi günü, saat 14.00

Admin Açıklama: Bazı adaylar hem Ankara – İstanbul ilçelerine başvururken hemde genel Ankara – İstanbul alımlarına başvurduğundan dolayı 2019 -1 – 2019 – 2 sınav saatleri faklıdır. Sınav için herhangi bir ücret yatırılmayacak. Sadece yazılı sınav olacak mülakat ve spor bu aşamaları yazılı sınavı geçen adaylar belli olduktan sonra açıklanacaktır. 

SINAV GİRİŞ BELGESİ

Adaylar sınav giriş belgelerini 05 Temmuz 2019 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr internet adresinden alabileceklerdir.

Admin Açıklama: Adaylar 5 Temmuzda sınav giriş belgesini indirecekler hangi okulda nerede gireceklerini yukarıda verilen illerde olacak sınav sadece bu sınav giriş belgesini alan adaylar 15 -29 nisan tarihlerinde yapılan ön sağlık aşamasını başarılı bir şekilde geçtiğinin sonucunu da öğrenmiş olacaktır. 

SINAV UYGULAMASI

2019/1 – 2 Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavına, 15-29 Nisan 2019 tarihleri arasında şahsen müracaatları alınan ve ön sağlık kontrollerini başarıyla geçerek yazılı sınava katılmaya hak kazanan adaylar alınacaktır.

Admin Açıklama: Arkadaşlar geçip geçmediğinizi kesin olarak sınav giriş belgesi yayınlandığında öğrenmiş olacaksınız. Yukarıda zaten başarı ile geçen adaylar sınava alınacaktır yazıyor. 

Sınav Bilgileri:

 

SINAV ADI

 

SORU SAYISI

 

SINAV MERKEZLERİ

 

SINAV SAATİ VE SÜRESİ

 

CEVAP KÂĞIDI SEÇENEĞİ

 

CEVAP SEÇENEK SAYISI

2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı  

 

100

Ankara, Batman, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Sivas

 

 

Saat:09.00

 

Süre: 120 Dakika

 

 

A-B

 

 

5 (Beş)

– Sınavda çoktan seçmeli 5 (beş) seçenekli testlerden oluşan A ve B soru kitapçığı kullanılacaktır.

–  Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, kan şekeri ölçüm cihazı ve benzeri) hariç sınava gelirken yanlarında; çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlarla, depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, databank, sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not defteri vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar,  ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneleri bulunan adaylar sınav binasına alınmayacaktır,

–  Adaylar sınava gelirken yanlarında iki adet siyah uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtraş bulunduracaklardır. Ayrıca adaylar sınava şeffaf şişe içinde su getirebileceklerdir.

 • Adaylar sınava, sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgelerinden birisi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı, geçerlik süresi devam eden pasaport veya sürücü belgesi) ile gireceklerdir. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.
 • Nüfus cüzdanlarını değiştirmek için nüfus müdürlüklerine başvuru yapan, nüfus cüzdanları nüfus müdürlüklerince alınan adaylar, nüfus müdürlüklerince kendilerine verilen fotoğraflı ve imzalı veya mühürlü geçici kimlik belgesi/ kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabilecektir.

Sınav soruları ve cevap anahtarları 16 Temmuz 2019 tarihinde https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.

Sınav sonuç bilgileri 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren https://www.pa.edu.tr ve meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanacaktır.

SINAV KONULARI

Sınav konuları 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı ve öncesi müfredat programlarından oluşmaktadır.

KONULAR                                    SORU SAYISI
Türkçe                                         ( Ortaöğretim düzeyi ) 20
Sosyal Bilgiler                             ( İlköğretim düzeyi ) 15
Fen Bilgisi                                   ( İlköğretim düzeyi ) 15
Hayat Bilgisi                               ( İlköğretim düzeyi ) 15
Matematik                                   ( İlköğretim düzeyi ) 15
Genel Kültür                                (Ortaöğretim düzeyi ) 20
GENEL TOPLAM 100

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

 • Değerlendirme 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup doğru cevaplar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır. Her soru eşit puan ağırlığına sahiptir. Başarı puanı hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.
 • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.
 • Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69. maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7. maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

İLETİŞİM ve DUYURU

Sınavla ilgili bilgilendirmeler ve iletişim için adaylar;

 • Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi “444 0 632”

       0 (312) 413 32 47 – 48

 • Polis Akademisi Başkanlığı 0 (312) 462 86 49 – 0 (312) 499 70 02 numaralı telefonlardan yararlanabilecektir.

SINAV İTİRAZLARI

 • Adaylar, sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ve/veya http://odsgm.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasını takip eden en geç 2 (iki) iş günü içerisinde, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise sonuçlarının https://www.pa.edu.tr/, www.meb.gov.tr ve/veya http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edildiği tarihi takip eden en geç 2 (iki) iş günü içerisinde Polis Akademisi Başkanlığına yapacaklardır.
 • İtirazlara yönelik tüm sonuçlar adaylara Polis Akademisi Başkanlığı tarafından bildirilecektir.
 • Adaylar itiraz başvurularını, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 20 TL (yirmi TL KDV Dâhil) itiraz ücreti yatırarak alınan banka dekontu ve sınav adının yazılı olduğu dilekçe ile yapacaklardır.
 • Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T.C. kimlik numarası, imza, adres ve ekinde dekontu olmayan dilekçe ile yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.
 • Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz.

ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Başarılar Dileriz.

 

 

YORUMLAR

 1. Murat dedi ki:

  Tarafınızdan saat 9 diye geldi sınav 14 de

  1. Admin dedi ki:

   biri sabah biri öğleden sonra kardeşim

 2. Yasin dedi ki:

  sözlü mülakat olcakmi?
  Spor mülakati yazili sinavdan ne zaman sonra olur ?

  1. Admin dedi ki:

   Sadece yazılı sınav tarihi bu kardeşim

   1. Mustafa dedi ki:

    Bekçilik 20191.dönem ve 2. Dönem sınav yerleri farklı abi bu nasıl oluyor biz rizedeyiz sınav yerim anlara istan bul ilinden biri miolıcak yani

    1. Admin dedi ki:

     Açıklama kısımlarını detaylı oku kardeşim

 3. muhammet dedi ki:

  ben on sagliktan gectim oradaki adam hayirli olsun dedi bana ama yazili sinav yerim basvuru bulunamamaktadir diyor nasil oluyor bu is admin ne yapmam gerek . aradim polis akademisini dosyalri gonderdik diyerek basindan savdi mebi aradim dosyaniz bura gelmedi dedi

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim polis akademisi ve meb arasında bir işlem bu