800 Puana Kredi Veren Bankalar – Kredi – Bankacılık

800 Puana Kredi Veren Bankalar – Kredi – Bankacılık

Kredi – Bankacılık kategorimizdeki bu yazımızda 800 Puana Kredi Veren Bankalar – Kredi – Bankacılık hakkında bilgiler vereceğiz.

800 Puana Kredi Veren Bankalar – Kredi – Bankacılık

Bankaların en değerli hizmetlerinden biri kredi çekme imkânıdır. Kredi, bireysel müşteriler ya da ticari işletmelerin ihtiyacı olan (genellikle yüksek miktarda) paranın toplu bir şekilde, sonrasında belli orandaki faizi üstüne eklenerek düzenlenmiş ödeme şekilleriyle geri ödenmesi karşılığında, bankalar tarafından yine onlara verilmesidir. Nakit olarak verilebilmesinin yanı sıra gayri nakdi olarak da verilebilirler.

Kredilerin 3 farklı vade çeşidi bulunmaktadır. Kısa vadeli krediler(geri ödemesi 1 yıldan kısa), orta vadeli krediler(geri ödemesi 1-5 yıl arası), uzun vadeli krediler(geri ödemesi 5 veya 10 yıl üzerinde). İhtiyaç biçimi ile krediler yine 3 dala ayrılırlar. Yatırım-destek kredileri(yatırımcılar, projeler ve girişimciler odaklı), işletme faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için verilen krediler; son olarak ihtiyaç karşısında verilen tüketici kredileri: örneğin taşıt kredisi, konut kredisi, eğitim kredisi… Ülkemizde insanlar bu yönteme en çok ev alırken, araba alırken, tatile giderken başvururlar.

Kredi Notu ve Kredi Notunun Önemi Nedir?

Bankalar riski az ya da olmayan, güvendiği müşterilerine kredi vermeyi tercih ederler. Bu nedenle bankalar kredi vermeden önce birçok etken faktörü gözden geçirirler. Gelir düzeyi ve kredi notu bu faktörlerden en önemli olanlarıdır. Yani kredi çekmek isteyen bireylerin kredi notuna çok önem vermeleri gerekmektedir. Kredi notunuza bağlı olarak bankalar öncelikle risk durumunuzu çıkartır. Çıkartılan risk durumunuza göre belirli işlemler yapılır.

Kredi notu, tüm finansal geçmişinizin ülkemizdeki KKB gibi ortak bir kuruluşta analiz edilerek yapılan puanlama sistemine denir. Bu puanlama sonucunuzu belli bir tutar karşılığında öğrenebilirsiniz. Yalnızca ülkemizde değil, diğer ülkelerde de bulunan bu puanlama yalnız bireysel müşteriler için değil, ticari kuruluşlar veya devletler için de yapılabilmektedir. Bunu yapan uluslararası kuruluşlar bulunmaktadır.

Kredi notu en riskli grup 1-699 arası, orta riskli grup 700-1099 arası, az riskli grup 1100-1499 arası, iyi grup 1500-1699 arası, en iyi grup ise 1700-1900 arasında bulunmaktadır.

Orta Riskli Puanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

800 puanlı yani orta riskli puanlara kredi veren bankalar şunlardır: Odeabank, TEB, Akbank, Fibabanka, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, İş Bankası ve QNB Finansbank.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.