Afyon Kocatepe Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Afyon Kocatepe Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

BESYO Adayları bu yazımda sizlere Afyon Kocatepe Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu hakkında bilgiler vereceğim.

Afyon Kocatepe Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Aşağıdaki kılavuz ve parkur 2019 – 2020 yılına aittir. Yeni kılavuz yayınlandığında güncelleme yapılacaktır. Yazının sonunda Adıyaman Üniversitesi tarafından yayınlanan kılavuz paylaşılmıştır.

UYGULAMA SINAVI (KOORDİNASYON PARKURU)

Reaktif koordinasyon sınavı adayların motorik performanslarının (çeviklik, ivmelenme, dayanıklık, güç vb.) yanı sıra bilişsel becerilerinin (görsel ve işitsel odaklanma, algılama hızı, hızlı düşünme ve hızlı karar verme vb.) tespit edilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu sınavda başarı ölçütü olarak parkur tamamlama süresi değerlendirilecektir. Adayın parkuru belirtilen baraj değerleri içerisinde tamamlaması gerekmektedir. Parkurda toplam 8 reaktif sensör bulunmaktadır. Bu sensörlerin 4 tanesinin önünde çeşitli koordinasyon istasyonları bulunurken, diğer 4 sensörün bulunduğu alanda istasyon bulunmamaktadır.

Aday merkez sensörün çevresinde bulunan başlama çizgisinde hazır pozisyonda bekler. Sınav jürisinin bilgisayarda başlama komutu ile adayın önünde bulunan merkez sensördeki ledler kırmızıya dönüşür ve  sesli uyarı yardımı ile başlama sesi verilir. Aday elini sensörün üzerinde geçirdiği anda merkez sensör sönerek çevrede bulunan diğer sekiz sensörden biri rastgele olarak kırmızıya dönüşür.

Aday kırmızı renge dönüşen sensöre hızla hareket ederek elini sensörün önünden geçirir. Daha sonra merkezdeki sensör tekrar kırmızıya dönüşür. Aday hızla merkez sensöre gelerek elini merkez sensöürün üzerinden geçirir. Bu sefere etrafta bulunan ve daha once tetiklenmeyen sensörlerden biri rastgele yöntemle tetiklenir.

Aday çevreden bulunan sensörleri tetikledikten sonra her defasında ortadaki sensör aktifleşmektedir. Aday sadece önünde istasyonların bulunduğu sensörlere giderken istasyonları tamamlamak zorundadır. Dönüşte istasyonlar tekrarlanmayacaktır. Her sensör sadece bir defa aktifleşmektedir. Aday tüm sırası rastgele olarak belirlenmiş sensörleri tamamını bitirdiğinde ve merkez sensörü tetiklediğinde sınav sona ermektedir. Aday sensörleri tetiklerken hem sensördeki ledler söner hem de uyarı sesi verilir. Aday bir sensöre sadece bir kez gider. Adayların rotaları rastgele yöntemle bilgisayar tarafından belirlenir. Tüm adaylar parkurda eşit mesafede (ortalama 200 m.) katetmektedir.

Reaktif koordinasyon parkur sınavının detayları için https://www.youtube.com/results?search_query=ak%C3%BC+besper adresinden tanıtım videolarına ulaşabilirsiniz.

Reaktif Koordinasyon Parkurunda uygulanacak 4 istasyon sırasıyla aşağıda açıklanmıştır.

Engel Üzerinden ve Altından Geçiş İstasyonu: Aday ilk engelin üstünden, sonra ikinci engelin altından geçecektir. Aday istasyonu belirlenmiş hali ile tamamlamak zorundadır. İstasyonu tekniğe uygun tamalamayan adaylar jüriler tarafından geri döndürülerek istasyonu tamamlaması istenir.

Kedi Merdiveni İstasyonu; Aday yerde yan yana ikişerli sarası ile dizilmiş olan çemberlerin içine basarak sensöre gitmek zorundadır. Aday çemberlerden herhangi birine dokunmadan geçerse, sınav jürisi tarafından geri döndürülerek istasyonu tamamlaması istenir.

Slalom İstasyonu; Aday düz şekilde ve belirli mesafe aralıkları ile yerleştirilmiş 4 slalom çubuğunun aralarından geçerek istasyonu tamamlamak zorundadır. Aday tüm slalomları tamamlamak zorundadır. Adayın slalomlardan birisini eksik yapması durumunda sınav jürisi tarafından geri döndürülerek istasyonu tamamlaması istenir.

Top Değiştirme İstasyonu; Aday belli aralıklar ile yerleştirilmiş iki kasada bulunan topları birbiriyle yer değiştirmek zorundadır. Aday istediği kasada bulunan topla başlayabilir. Topların kasadan dışarı çıkmaması gerekmektedir. Topu dışarı çıkan adayın topu tekrar yerine koyması gerekir.

2019-2020 AKÜ BESYO ÖZEL YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALIMI İLANI

AKU_BESYO_2019-2020_OZEL_YETENEK_SİNAVİ_KLAVUZU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!