BESYO Hangi Puan Türüyle Öğrenci Alıyor?

BESYO Hangi Puan Türüyle Öğrenci Alıyor?

BESYO Adayları bu yazımda sizlere BESYO Hangi Puan Türüyle Öğrenci Alıyor? hakkında bilgiler vereceğim.

BESYO Hangi Puan Türüyle Öğrenci Alıyor?

Sürekli olarak ülkemizde eğitim sistemi diğer dünya ülkeleri ile paralel olacak biçimde değişiyor. Bu değişimden de en çok etkilenecek olanlardan bir tanesi; Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu öğrencileri ve Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu kazanmayı amaçlayan öğrencilerdir. Yurtdışında da Physical Education and Sport Department (Fiziksel Eğitim ve Spor Departmanı) olarak geçmekte olan ve oldukça ciddi rakamlarda öğrenci alımında bulunan bölüm, Türkiye’de sınav ile alım yapmaktadır. Üniversite sınavı üzerinden alım yapmakta olan Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu; genel olarak üniversite giriş sınavının ilk basamağını kapsamaktadır. BESYO’ya giriş için; ilk basamaktan başarılı olmak esastır.

Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu Giriş Sınavı

Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulları herhangi bir ekstra sınava ihtiyaç duymadan üniversite sınavı üzerinden alım yapmaktadır. Üniversite sınavı ile alım yapan BESYO bölümü, yeni adıyla YKS(Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı)’de başarılı olan öğrencileri almaktadır. TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yerleştirme Testi) olmak üzere iki aşamadan oluşan YKS, BESYO alımlarında puan türü için TYT üzerinden hesap yaparak alım yapmaktadır. Nadiren üniversitelerin bazıları için ikinci basamak gerekirken, genel olarak ilk basamağı geçmek başarılı olmak için yeterlidir. Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu’na giriş için TYT’den alınan puan; puan türü olarak yeterli olacak ve diğer puan türü etmenlerine gerek olmadan Temele Yeterlilik Sınavı ile birey okula yerleşebilecektir.

Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu Alımları

Her alanda olduğu gibi bu alanda da sınavla alım yapılmaktadır ve bireylerin bölümü kazanbilmek için belli bir başarı göstermesi beklenmektedir. Birey, sadece yetenek sınavı ile Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu’nu tercih etmek istiyorsa ilk basamak olan TYT’ye girmesi yeterli olacaktır. Aday, buradan alacağı puan ile istediği BESYO bölümüne ve okuluna yerleşebilecektir. Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu alımları konusunda; öğrencinin dikkat etmesi gereken bazı faktörler vardır. Bunlar; okulun kontenjanı ve taban puanıdır. Bu tür yeterliliklerin ikisini de sağlayan öğrenciler Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na rahatlıkla yerleşebileceklerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!