Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

BESYO Adayları bu yazımda sizlere Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu hakkında bilgiler vereceğim.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

ÖZEL YETENEK SINAVI BECERİ-KOORDİNASYON PARKURU

Beceri-Koordinasyon Parkurunda adayın giriş fotoselinden geçişiyle beraber elektronik kronometre çalışır ve bitiş fotoselinden geçmesiyle otomatik olarak durur. Komisyon tarafından adayın başlangıç ve bitiş arasındaki süresi kaydedilir. İki deneme hakkını kullanan adayın en iyi parkur derecesi geçerli kabul edilir ve değerlendirmeye alınır. Parkurda erkekler için 70, kadınlar için ise 80 saniye baraj olarak kabul edilir ve bu süreleri aşan adaylar diskalifiye edilir. Beceri-Koordinasyon Parkurunda 9 (dokuz) istasyon bulunmaktadır. İstasyonlar sırasıyla;

1. İstasyon: “Barfiks Merdiveni”
2. İstasyon: “Engel Geçişi”
3. İstasyon: “Kettlebell (Kulplu Ağırlık) Taşıma”
4. İstasyon: “Basketbol Slalom”
5. İstasyon: “Kaleye Şut”
6. İstasyon: “Asimetrik Paralel Bar”
7. İstasyon: “Hentbol Kale Atışı”
8. İstasyon: “Öne Takla”
9. İstasyon: “İllionis İstasyonu”

BECERİ-KOORDİNASYON PARKURU:

—Başlangıç (Fotoselden giriş)

1. İstasyon “Barfiks Merdiveni”:

Barfiks merdiveni istasyonunda; erkeklerde 2,43m, kızlarda ise 2,24m yüksekliğinde ve aralarında 40 cm mesafe bulunan 7 adet bar bulunmaktadır. Adaylar, barfiks merdiveninde bulunan her bir bara tek tek tutunmak şartıyla (En son bara tutunmak şartı gözetilmeksizin sadece temas edilmesi de geçerli kabul edilecektir) ilerleyerek istasyonu tamamlar. İstasyonu tamamlamadan yere temas eden ve barlardan herhangi birine tutunmadan veya sadece temas ederek ilerleyen aday istasyona yeniden başlamak zorundadır.

2. İstasyon “Engel Geçişi”:

Engel geçişi istasyonunda sırasıyla; ilk engelin altından, ikinci engelin üstünden, üçüncü engelin altından ve dördüncü engelin üstünden geçiş yapılarak istasyon tamamlanır. Engeller arası mesafe 1,5 m’dir.

Not: İlk ve Üçüncü Engel Yüksekliği: Erkek: 90 cm, Kadın: 83 cm;

İkinci ve Dördüncü Engel Yüksekliği: Erkek: 75 cm, Kadın: 70 cm

Engel atlayan, geçişleri yanlış yapan ve engelleri yıkan adaylar geri çevrilir, yıktığı engeli kendi eliyle düzeltmesi istenir ve harekete kaldığı yerden devam ettirilir. İkazlara uymayan aday diskalifiye edilir.

3. İstasyon “Kettlebell (Kulplu Ağırlık) Taşıma”:

Adaylar, iki adet Kettlebell’i (kulplu ağırlığı) bulunduğu yerden alarak, her iki eliyle aynı esnada taşımak suretiyle 5 metre mesafedeki dikmenin herhangi bir etrafından dönüş yaparak tekrar aldıkları yere bırakırlar. Taşıma esnasında Kettlebell’i (kulplu ağırlığı) düşüren aday kaldığı yerden ağırlıkları tekrar alarak devam eder. Ağırlıkları bırakılması gereken yerden başka bir yere bırakan veya düşüren adaylar geri çevrilir ve adaylardan ağırlıkları doğru yere bırakmaları istenir.

Not: Kettlebell (Kulplu Ağırlık): Erkekler için adet ağırlığı 16 kg. Kadınlar için adet ağırlığı 12 kg.

4. İstasyon “Basketbol Slalom”:

Adaylar, 1,20 m aralıklara aynı hizada sıralanmış olan 5 adet dikmenin arasından basketbol topu ile slalom yaparak geçerler. Tüm adaylar basketbol topunu dikmeler arasında en az bir kez çift veya tek elle yere vurmak zorundadır. Basketbol topu, istasyon sonunda bulunan sepete bırakılmalıdır. Dikme atlayan, geçişleri yanlış yapan, dikmeleri yıkan ve topu sepete bırakmayan adaylar hata yaptıkları noktaya geri çevrilir. Hatanın düzeltilmesi istenir ve harekete kaldığı yerden devam ettirilir.

5. İstasyon “Kaleye Şut”:

Adaylar 5 m mesafedeki mini futbol kalesine futbol topu ile belirlenen bölgeden vuruş yaparlar. İlk vuruşta gol yapan aday, bir diğer istasyona geçerek parkura devam eder. İlk vuruşun gol olmaması durumunda, aday ikinci topu yedek top bölgesinden alıp vuruş bölgesine koyarak ikinci vuruşunu gerçekleştirir. İkinci vuruşun gol olup olmaması durumuna bakılmaksızın, aday bir diğer istasyona geçerek parkura devam eder.

6. İstasyon “Asimetrik Paralel Bar”:

Adaylar, yüksekliği 1,30 m’lik barın altından; yüksekliği 1,65 m’lik olan diğer barın ise üstünden atlayarak asimetrik paralel bar istasyonunu tamamlarlar. İki barın birbirine olan uzaklığı erkeklerde 50 cm, kızlarda ise 45 cm’dir.

7. İstasyon: “Hentbol Kale Atışı”:

Asimetrik paralel bar istasyonunu tamamlayan aday, hentbol kalesinde belirlenen bölümlere kızlarda 7 m, erkeklerde 9 m mesafeden kale atışı gerçekleştirir. İlk atışta isabet yapan aday bir diğer istasyona geçerek parkura devam eder. İlk atışın isabet olmaması durumunda, aday ikinci topu yedek top bölgesinden alıp atış bölgesine gelerek ikinci atışını gerçekleştirir. İkinci atışın gol olup  olmaması durumuna bakılmaksızın, aday bir diğer istasyona geçerek parkura devam eder.

8. İstasyon: “Öne Takla”:

Hentbol kale atışı istasyonunu tamamlayan adaylar, 3 m mesafede bulunan jimnastik minderinde öne takla atar (öne takla formu dışındaki bir başka takla formu kullanılamaz). Öne taklasını tamamlayan aday belirtilen yöndeki İllionis İstasyonuna giriş yapar.

9. İstasyon: “İllionis İstasyonu”:

Öne takla istasyonundan çıkan adaylar, İllionis istasyonuna en solda bulunan dikmeden giriş yaparlar. 10 metre mesafede bulunan ikinci dikmenin herhangi bir etrafından dolaşarak geri döner ve Üçüncü dikmenin sağından dönüş yaparak 3.3 m aralıklarla dizilmiş olan dikmeler arasında slalom yaparak ilerler aynı hattan tekrar slalom yaparak geri dönerler. Ardından 10 m lik mesafede bulunan diğer dikmeye doğru ilerleyip o dikmenin de herhangi bir etrafından dönüş yaparlar. Son dikmenin herhangi bir etrafından dönüş yaparak bitiş noktasına doğru ilerlemeye devam ederler.

—Bitiş (Fotosel kapısından çıkış)

BESYO_2019-2020_OZEL_YETENEK_SİNAVİ_KLAVUZU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!