Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

BESYO Adayları bu yazımda sizlere Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu hakkında bilgiler vereceğim.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Aşağıdaki kılavuz ve parkur 2019 – 2020 yılına aittir. Yeni kılavuz yayınlandığında güncelleme yapılacaktır. Yazının sonunda üniversite tarafından yayınlanan kılavuz paylaşılmıştır.

ÖZEL YETENEK SINAVI KOORDİNASYON PARKURU

Koordinasyon Parkurunda adayın giriş fotoselinden geçişiyle beraber elektronik kronometre çalışır ve bitiş fotoselinden geçmesiyle beraber otomatik olarak durur. Komisyon tarafından adayın başlangıç ve bitiş arasındaki süresi kaydedilir. Parkurda Erkeklerde 100, kadınlarda ise 120 saniyeyi aşan adaylar DİSKALİFİYE kabul edilir. Sınav sonuçları Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Doğu Yerleşkesi binasında ve www.ybu.edu.tr web adresinde duyurulur. Adaylara ayrıca ve şahsen bir duyuru yapılmaz. Belirlenen sınav günü içerisinde, her ne sebeple olursa olsun sınava giremeyen adaylara yeni sınav hakkı kesinlikle verilmeyecektir.

Koordinasyon Parkuru

Aday; -Başlangıç (Fotosel kapısından giriş)

SET 1 – Minder Takla

Cimnastik minderi üzerinde 1 defa öne düz takla hareketi yapılacaktır. Öne düz takla formu dışındaki bir başka takla formu kullanılamaz. Başka bir takla formu kullanan aday uyarılır ve set tekrar  edilir.

SET 2 – Sağlık Topu Fırlatma

Belirli alan içerisinde bulunan sağlık topu yerden alınarak duvar üzerinde gösterilen alan içerisine, işaretli noktadan; atışlar arasında sağlık topu yere düşmemek kaydıyla 3 atış gerçekleştirilir. Setin tamamlanabilmesi için belirlenen alan içerisine hatasız peş peşe 3 atış gerçekleştirilmelidir. Topun belirlenen alan dışına çıkması durumunda veya topun atış yapılan alandan uzaklaşması durumunda aynı top alınarak atış baştan tekrar edilir. Setin tamamlanmış sayılması için sağlık topu belirlenen alana geri bırakılmalıdır. Bırakılmadığı takdirde adaylar seti bitirmemiş sayılır ve geri çevrilir. (Kadınlar : 2kg / Erkekler : 3kg)

SET 3 – Yön Değiştirmeli Koşu

Aday farklı aralıklarla koyulan dikmeler arasında yön değiştirmeli koşu yapar. Aday ilk dikmeden başlamak kaydıyla her dikmenin etrafından dönmek zorundadır. Dikmenin etrafından dönmeyen adayın geri dönerek tekrar huninin etrafından dönmesi gerekir.

SET 4 – Denge Tahtası

Aday denge tahtası üzerindeki ilk çizgiden başlayarak sondaki çizgiye ayak basana kadar yürür/koşar. Denge tahtası sonundaki çizgiye ayak basmadan denge tahtasından inen veya düşen aday en baştan başlamak üzere denge tahtasına geri çıkar ve parkuru tamamlar.

SET 5 – Bank Üzerinden Çift Ayak Sıçrama Bank sıçrama istasyonunda aday üç sağ üç sol olmak üzere çift ayak sıçrar.

SET 6 – Top Eşleştirme

Önceden belirlenmiş alandaki sepet içinde bulunan çeşitli branşlara (futbol, basketbol, voleybol, hentbol ve Amerikan futbolu) ait ve üzerinde farklı numaralar olan (Futbol:1 / Basketbol : 2 Voleybol : 3 / Hentbol : 4 / Amerikan Futbolu : 5) topları aynı numaralar bulunan hedef bölgelere eliyle yerleştirir. Setin tamamlanmış olması için top-yer eşleştirmesinin doğru yapılmış ve topların yerleştirilen hedef bölgelerde sabit olarak duruyor olması gerekmektedir.

SET 7- 3 x 20m Koşu

Aday belirlenmiş 1 numaralı dikmenin hizasından 2 numaralı dikmeye doğru 20 m öne koşar, 2 numaralı dikmenin etrafından dönerek 1 numaralı dikmeye doğru 20m öne olmak şartıyla koşar. Tekrar 1 numaralı dikmenin etrafından döner, 2 numaralı dikmeye doğru 20 m öne koşar ve fotoselden çıkarak seti tamamlar. Adayın seti tamamlaması için dönüşlerde dikmelerin etrafından dönmesi gerekmektedir.

BİTİŞ – (Fotosel kapısından geçiş)

Yukarıdaki maddelere uyulmadığı takdirde hata olarak kabul edilecek ve istasyon sorumlusu öğretim elemanınca ilgili set baştan yaptırılacaktır.

Önemli Uyarı
 İstasyon atlayan aday,
 Sınav sırasında istasyon ve parkur sorumlularının uyarılarını dikkate almayan aday,
 Bitişte (Fotosel kapısından çıkış) kendi yaptığı yanlış hareketten dolayı zamanı durduramayan aday diskalifiye edilir.

Yukarıda ele alınan uyarılar dışındaki konularda karar verme yetkisi sınav komisyonuna aittir (ceza puanı verme, diskalifiye etme veya sınavı tekrarlama gibi).

BESYO_2019-2020_OZEL_YETENEK_SİNAVİ_KLAVUZU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!