Erzurum Atatürk Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Erzurum Atatürk Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

BESYO Adayları bu yazımda sizlere Erzurum Atatürk Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu  hakkında bilgiler vereceğim.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Aşağıdaki kılavuz ve parkur 2019 – 2020 yılına aittir. Yeni kılavuz yayınlandığında güncelleme yapılacaktır. Yazının sonunda üniversite tarafından yayınlanan kılavuz paylaşılmıştır.

BRANŞ SINAVLARI

EK 1.1: ATLETİZM

EK 1.2: BASKETBOL

EK 1.3: BOKS

EK 1.4: FUTBOL

EK 1.5: GÜREŞ

EK 1.6: HENTBOL

EK 1.7: VOLEYBOL

EK 1.8: ENGELLİ YETENEK SINAVI

EK 2: KOŞU TESTİ SINAVI

KOŞU TESTİ SINAVI

Koşu testi sınavı hem bayan adaylar hem de erkek adaylar için aynı olup, iki aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalardan ilki 100 m koşu testi, ikincisi ise 800 m koşu testidir. 100 m Koşu Testi Sınavı:

Adaylar, 100 m lik mesafenin başlangıç ve bitiş noktaları arasında bulunan fotoselden düz koşu yaparak testi tamamlayacaklardır. 100 m başlangıç fotoselinden geçerek zamanı kendileri başlatacaktır ve bitiş çizgisi üzerinde bulunan fotoselden geçtiklerinde de zamanı durduracaklardır.

Adayların saniye cinsinden elde ettikleri en iyi değer, yüzdelik puana çevrilerek hesaplanacaktır.100 m koşu testi kulvarlı bir koşu olup her adayın kendi kulvarını kullanması  zorunludur. Kulvar ve kural ihlali yapan ve test tamamlayamayan adaylar bu koşu testinden puan alamayacaklardır.

800 m Koşu Testi Sınavı:

Adaylar 400 m’lik atletizm parkurunda 2 tur atarak 800 m’lik mesafeyi tamamlayacaklardır.

Adaylar ilk 100 m’yi kulvarlı koştuktan sonra (100 m çizgisinden sonra) iç kulvara geçerek kalan mesafeyi tamamlayacaklardır. Adayların saniye cinsinden elde ettikleri en iyi değer, yüzdelik puana çevrilerek hesaplanacaktır. Kural ihlali yapan ve testi tamamlayamayan sporcular bu koşu testinden puan alamayacaklardır.

Not: Her iki test içinde Uluslararası Atletizm Yarışma Kuralları geçerlidir. 100 m koşu testinde fotosel cihazının (Elektronik zaman ölçer) yüksekliğinden dolayı ayakta çıkış verilecektir.

BESYO_2019-2020_OZEL_YETENEK_SİNAVİ_KLAVUZU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!