Astım Bekçi Olmaya Engel Mi?

Astım Bekçi Olmaya Engel Mi?

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Astım Bekçi Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Bekçi alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Bekçi adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Astım ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Astım Nedir?

Astımhava yollarının çevresel etkenlere karşı aşırı duyarlı olmasıdır.  Hava yollarında ve hava yollarını döşeyen mukoza denilen zarda şişme söz konusudur. Bu şişme, zaman zaman hava akımını engelleyerek solunum sıkıntısına neden olur. Bu dönemlere astım nöbetleri denir.

Alerjik Astım Nedir?

Alerjik astım özellikle bahar ve yaz mevsiminde görülür. Özellikle toplumun yaklaşık yüzde 20- 25’ini etkileyen ve kadınlarda yaygın olarak rastlanan alerjik nezle, tedavi edilmediği takdirde astıma neden olabilir. Alerjiler;  alerjen adı verilen, havada bulunan, küçük partiküllere karşı burnun verdiği anormal yanıt sonucu gelişir. Bazı insanlarda bu partiküller akciğerlerde alerjik astım, gözlerde de alerjik konjonktiviteye neden olabilir. Alerjilerin meydana gelmesinde çevresel faktörler ve genetik yatkınlık büyük rol oynamaktadır.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım hava yollarının tıkanmasının neden olduğu ataklar halinde kendini gösterir. Astım belirtileri genellikle; öksürük, nefes darlığı, hırıltılı nefes alıp verme ve göğüste sıkışma hissidir. Astım belirtilerinin astım tanısı konulmasına yardımcı olan özellikleri ise; tekrarlayıcı olmaları, gece ve sabaha karşı ortaya çıkmaları, bazı alerjen maddelere maruz kalınması veya egzersiz sonrası tetiklenmeleridir. Bu belirtiler ataklar arasında ortaya çıkmaz ve astım hastaları ataklar arasında kendilerini iyi hisseder. Astım tanısı, detaylı hasta öyküsü, muayene bulguları ve solunum fonksiyon testleri ile konulmaktadır. Genel astım belirtileri ise şöyledir;

 • Öksürük (genellikle kuru ve krizler halindedir gece uykuda uyandırabilir.)
 • Hırıltılı solunum
 • Göğüste tıkanıklık ve sıkışma hissi
 • Soluk alıp verirken ıslık sesi
 • Nefes darlığı

29 Eylül 2019 Tarihinde Yapılan Değişikli Güncelleme Yapılmıştır. Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Astım Bekçi Olmaya Engel Mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde:

ç) Astım öğrenciliğe engeldir.

– Astım (hafif intermittan astım, hafif persistan astım),

– Kronik bronşit,

Elenme sebebi olarak sayılıyor.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR
 1. Bekçi dedi ki:

  Akciğer röntgeni temiz çıktı , doktor muayenesinde nefes alış verişinde sorun yok dedi ama solunum testinde gripten dolayı ve heyecan yaptığım için yeterli miktarda nefes alıp veremedim. Sonuca hafif düzeyde obstriksiyon (nefes darlığı) yazdı. Heyet ne karar verir sizce . Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Heyet sonucu karar verilir kardeşim sorun olacağını sanmıyorum

error: Content is protected !!