Varikosel Nedir? Bekçilikte Varikosel Engel Midir?

Varikosel Nedir? Bekçilikte Varikosel Engel Midir?

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Varikosel Nedir? Bekçilikte Varikosel Engel Midir?hakkında bilgiler vereceğim.

Varikosel Nedir? Bekçilikte Varikosel Engel Midir?

Bekçi alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Bekçi adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Varikosel  ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Varikosel Nedir?

Varikosel, kısırlık sorunuyla doktora başvuranların yaklaşık %30-40’ında rastlanan, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. Varikosel, testis toplardamarlarının bacaklardaki varis tarzı genişlemesine klinikte verilen isimdir. Testis ısısının bozulması, kirli kan içindeki toksik maddelerin testiste birikmesi ve testis kan akımını bozması ile testis fonksiyonlarını etkiler ve sperm ve testosteron üretimini bozar.

29 Eylül 2019 Tarihinde Yapılan Değişikli Güncelleme Yapılmıştır. Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

 Varikosel İle Yönetmelikteki Madde:

Testis ve eklerinin basit kistleri, distal hipospodais, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir. 

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR
 1. Hatice dedi ki:

  Merhaba benim bi sorum olcaktı eşim şuan üniversite üçüncü sınıf kamu okuyor askere gitse orda ne olarak kalabilir uzman çavuş olarak kalsa üniyi açıktan bitirse rütbesi yükselir mi ve askere gidince bizi ne zaman yanına alabilir

  1. Admin dedi ki:

   Askerde kalma yok kardeşim sınavlara girmesi lazım ona göre alımlar oluyor

 2. Hüseyin dedi ki:

  Sağlık kuruluna girdim bugün herhangi bir şey sormadilar iyi yada kötü bir yorumda bulunmadılar kararı polis memuru bildirecek dediler polis memurlarida bilgi vermediler arkadaşlar öğrenci olur yada olmaz kararini neden paylasmiyorlar yada sadece Eskişehir deki işleyişmi böyle gözümde 1 derece hipermetrop vardı iki gündür ne olacak kafasıyla uyku uyumadım neden bu kadar devlet sırrı muamelesi yapılıyor olumlu veya olumsuz bilgilendir beni yoluma bakayım

 3. Özcan dedi ki:

  Orta okul mezunlari icin bekcilik oluyormu

  1. Admin dedi ki:

   Yeni alımda ne olur bilinmiyor eski alımda lise mezunları alındı duyuru gelince paylaşacağız kardeşim

 4. FERHAT dedi ki:

  ASIL OLARAK KAZANDIM AMA KULAKTAN HEYET ELEDİ EMNİYETTEN İTİRAZ DİLEKCESİ YAZDIK ANKARA SONUÇLANDIRACAK DENDİ SONUÇ NE OLUR ADMİN

error: Content is protected !!