Atrial Septal Defekt – Kulakçıklar Arası Delik Polisliğe Engel Mi?

Atrial Septal Defekt – Kulakçıklar Arası Delik Polisliğe Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Atrial Septal Defekt – Kulakçıklar Arası Delik Polisliğe Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PMYO, PAEM, PÖH alımlarında da bu madde geçerlidir.

Atrial Septal Defekt – Kulakçıklar Arası Delik

Atrial Septal Defekt (ASD), kalbin kirli kanın toplandığı sağ kulakçığı ve temiz kanın toplandığı sol kulakçığı arasındaki zardaki (septum) deliklere verilen isimdir. Doğumsal bir kalp hastalığıdır, yani hastalar ASD ile birlikte doğar. Bu hastalıkta temiz kanın bir kısmı sol kalpten sağ kalbe geçer. Akciğere giden kanın artmasına bağlı olarak, yıllar içinde akciğer damarlarında ve kalpte büyümeye yol açarak zarara sebep olabilir.

Çok geniş olmadığı sürece ASD’ler herhangi bir belirti göstermeyebilir ve fizik muayenede kalpte üfürüm duyulması sonucu saptanabilir. Geniş ASD’ler genellikle çocukluk çağında kalp yetmezliği bulguları ya da beslenmeye olan ilgi kaybı (emmeme), hızlı nefes alıp verme, büyüme geriliği ve sık sık soğuk algınlığı geçirmegibi şikâyetlere sebep olabilir.  Orta ve küçük ASD’ler yetişkinliğe kadar belirti vermeyebilir. Genellikle eforla nefes darlığı, çabuk yorulma anormal kalp atışlarına sebep olabilir. Eğer fark edilmezse kalpte büyümeye, kalp yetersizliğine, akciğer basınçlarında artmaya ve tedavisiz kalırsa başlangıçta soldan sağa olan kan geçişinin sağdan sola dönmesine ve tüm vücuda kirli kanın iletilmesine sebep olur. Bu durum hastanın hayat kalitesini düşürür ve erken ölüm riskini arttırır.

Atrial Septal Defekt – Kulakçıklar Arası Delik Polisliğe Engel Mi?

Kardiyoloji ve kalp ve damar cerrahisi yönünden sağlam olacaktır.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet uygulamasıyla veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, tedavisiz şekilde remisyonda olsa dahi
sürekli olarak kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyrini ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.

B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir

“B” diliminde

a) Mitral valv prolapsusu, mitral stenoz, aort stenozu, pulmoner stenoz, triküspit stenozu.

b) Birinci derece üzeri aort-pulmoner-mitral-triküspit yetmezlik.

c) Biküspit aort, aortun diğer patolojileri.

ç) Atrial Septal Defekt, Ventriküler Septal Defekt.

AÇIKLAMA: Arkadaşlar bu madde “B” diliminde yer aldığından öğrenci olmaya engeldir. Aşağıdaki uyarımızı dikkate alınız.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!