Bekçiler Kimlik Sorabilir Mi? Hukuki Dayanak Nedir?

Bekçiler Kimlik Sorabilir Mi? Hukuki Dayanak Nedir?

Bekçi Adayları, sizlerden gelen soruları cevaplamaya devam ediyorum bu yazımda Bekçiler Kimlik Sorabilir Mi? Hukuki Dayanak Nedir? sorusuna cevap vereceğim.

Emniyet Genel Müdürlüğü Basın Açıklaması 21.11.2019

İzmir ilinde 09/05/2018 tarihinde meydana gelen ve basında, “Çarşı ve Mahalle Bekçileri kimlik soramayacak” şeklinde yayınlanan haber ile ilgili olarak İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesince verilen karar sadece o olaya münhasır bir karar olup aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri İle İlgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliğin 16. maddesindeki “Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar.” hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bekçiler Kimlik Sorabilir Mi? Kanuni Dayanak Nedir?

Bekçiler, 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ve  Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri İle İlgili Olarak Riayet Etmesi Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliğine göre görev yapmaktadırlar. İlk olarak kimlik sorma ile olan bilgiyi verip daha sonra Bekçilerin görevlerini kanundan ve yönetmelikten aldığımız şekilde sizlerle paylaşacağız.

Bekçilerin kimlik sormaları için hukuki dayanak,

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri İle İlgili Olarak Riayet Etmesi Gereken Hususları Gösterir Yönetmelik

Madde 16 – Bekçiler bölgeleri içinde dolaşın şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar. Şüpheli ve diğer şahısların suç teşkil eden bir fiilini gördüklerinde yakalayarak karakola teslim ederler.

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!