Boynunuzdaki Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları Neler?

Boynunuzdaki Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları Neler?

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Boynunuzdaki Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları Neler? hakkında bilgiler vereceğim.

Boynunuzdaki Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları Neler?

Boyunda meydana gelen kırışıklıklar, yaşlanmanın belirtileri olarak sayılır. Ancak yaş olarak daha genç olup da bu sorunu yaşayanlar iyi bir cilt bakımı yapmadıkları için bu sorunla karşılaşırlar. Belli bir yaşa gelindiğinde ise kırışıklıkları önlemenin yolu yoktur.  İşin kötü tarafı kırışıklıkların ilk olarak boyun ve yüzde görülmesidir. Özellikle  boyunda ortaya çıkan kırışıklıklar, yüze ne kadar bakım yapılırsa yapılsın insanı yaşlı göstermeye devam eder.

Kırışıklıklar Neden Olur

Cilt güneşin Ultraviyole ışınlarına çok maruz kalırsa ve sert ışığa uzun süre maruz kalırsa daha erken kırışır. Cilt bu noktada duyarlı hale gelmeye başlar. Çünkü bu ışınlar, cilt altındaki başka bir dokumuz olan bağ dokusuna zarar verirler.  Böylece cilt erken kırışma sorunu ile karşılaşır.

Fazla Yağlar Eriyince Cildi Kırıştırır

Yağlar aşırı olursa boyunda bir bant oluştururlar. Ancak yaş ilerleyince yağ tabakası erimeye yüz tutar ve azalan yağ asitleri boğazda sarkmaya yol açar. Gençliğinizde ya da orta yaşlarınızda obezite geçirdiyseniz kilo vermenizi takip eden süreçte kırışıklıklar ortaya çıkar.

Yaşlılarda Hücresel Aktivite Azalır

Yaşlandığımızda hücrelerimizdeki aktiviteler de azalır. Cildin gevşemesinin nedeni budur. Elastin maddesi ve Kalojen maddesinin salımı azalmaya başlar. Yağların üretimi de azalmaya yüz tutar. Cildin alt tabakasındaki yaş tabakası eriyince yağlar azalır ve cilt gevşemeye başlar.

Hijyen Kırışıklığı Geciktirir

Çok kirli bir atmosfere maruz kalan bayanlar için kırışıklık bir kabus olmaya başlar. Sert hava koşulları ve kirli atmosfer kırışıklık nedenidir. O halde cildinizi bu atmosferden koruyup sürekli temiz tutun.

Kötü Beslenme Kırışıklığa Yol Açar

Belli vitamin ve mineralleri ve proteinleri düzenli olarak almazsanız, sürekli karbonhidratlarla beslenirseniz kırışıklık artar. E vitamini eksik olduğunda cilt daha çabuk deforme olur. Erken yaşta buruşma bundan dolayıdır. Protein ( et ve ürünleri) ile yeterli beslenmeyen bayanlarda da erken cilt kırışması meydana gelebilir.

Düzenli Uyku Kırışıklığı Önler

Uykunuzda vücut hücreleri onarıma başlarlar. Düzenli uyku uyursanız daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz .Aşırı kozmetik ürünler kullanırsanız ve makyajı silmeden uyursanız bu da cildinizi kırıştırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.