Seboreik Dermatit Bebeklerde Tedavisi Nasıl Yapılmakta?

Seboreik Dermatit Bebeklerde Tedavisi Nasıl Yapılmakta?

Bebeklerde Seboreik dermatit genellikle kafa derisinde görülür ve yaygın olarak “beşik kapağı” olarak bilinir. Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, kafa derisindeki Seboreik dermatite tipik olarak kepek olarak adlandırılır. Seboreik dermatit saç derisi, burun ve sırt gibi çok fazla yağ üreten bezlerin bulunduğu bölgelerde oluşur.

Seboreik dermatitin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak genler, cilt üzerinde doğal olarak yaşayan maya, stres, kimyasal tahriş edici maddeler ve / veya cildin aşırı üretilmesine neden olan kuru, soğuk hava gibi faktörlerin bir birleşimi olduğuna inanılmaktadır. Bebeklerde araştırmacılar Seboreik dermatitin kısmen anneden gelen hormonlar tarafından tetiklendiğine inanmaktadır. Diğer egzama formlarından farklı olarak Seboreik dermatit bir alerjinin sonucu değildir.

Bebeklerde Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir?

Bebekler 2 ila 12 aylık olduklarında Seboreik dermatit gelişebilirler. Genellikle beşik kapağıyla başlar. Beşik başlıklı bir bebek kafa derisinde hafif kırmızı pullu veya kabuklu sarı lekelere sahip olacaktır. Aynı zamanda yüz veya bebek bezi alanında başlayabilir ve vücudun diğer kısımlarına yayılabilir.

Bazen Seboreik dermatit bebeğin yüzünde, özellikle göz ve burun bölgesinde görülür. Ayrıca bebek bezi bölgesinde ve bebek cildinin kıvrımlarında da ortaya çıkabilir. Bebeklerde Seboreik dermatit tipik olarak 6 ila 12 aylık yaşlarda kaybolur. Kepek genellikle yetişkinliğe devam eder. Bebeklerde ve çocuklarda Seboreik dermatit, kafa derisinde veya vücutta aşağıdaki gibi görünebilir:

  • Sarı kabuk
  • Üstte beyaz veya sarı pul bulunan kırmızı cilt
  • Kırmızı deri ile birleştirilen pembe lekeler
  • Derinin şişmiş bölgeleri

Bebeklerde Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik dermatit hafifse, OTC tropikal antifungal krem ​​veya ketokonazol, selenyum sülfit, kömür katranı veya çinko piriyon içeren ilaçlı şampuan semptomları kontrol etmek için yeterli olabilir. Çocuğunuz rahatsız değilse, hafif Seboreik dermatit tedavi edilmemelidir.

Bebeklerde beşik kapağı ve Seboreik dermatit genellikle haftalar veya aylar içerisinde kendi kendine geçer. Bu arada, bebeğinizin kafa derisindeki pulları gevşetip çıkarmak isteyebilirsiniz:

  • Bebeğinizin saçını günde bir kez hafif, parfümsüz, saf bebek şampuanı ile yıkayınız. Kepekleri yumuşak bir fırça veya diş fırçası ile yavaşça çıkarın. Düzenli şampuanlama işe yaramazsa, doktorunuz hafif bir steroid krem ​​veya antifungal şampuan önerebilir. Kabukları ve fazla pulları çıkarmak için, saç derisini günlük olarak yıkamak için yumuşak bir bebek şampuanı ve ılık su kullanın, ancak sert bir şekilde ovalamayın. Yumuşak bir fırçayla hafifçe fırçalamak, pulları gevşetmeye yardımcı olacaktır. Bebeğinizde çocukluk dönemi Atopik egzaması varsa, bir yaşından küçük bebekler için şampuan önerilmemektedir. Vücudun diğer bölümlerindeki sebore için doktorunuz hafif bir steroid veya antifungal krem ​​önerebilir. Bazen bebek bezi bölgesindeki Seboreik dermatit veya cilt kıvrımları enfekte olabilir. Kızarıklık kötüleşirse veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa doktorunuzla mutlaka konuşun (Cilt kırmızı görünür, sıvı boşaltmaya başlar veya ciltte sıcaklık hissedilir).
  • Cildin daha fazla dökülmesini ve enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için cildi kalıcı bir yumuşatıcı ile nemlendirin. Cildi tahriş edebilen parfüm ve diğer bileşenleri içerebilen, ticari bebek ürünleri yerine (örneğin ‘doğal’ veya hassas ciltler için tarif edilenler dahil) ticari bebek ürünleri yerine, kozmetik olmayan bir nemlendirici (yani reçetede temin edilebilen yumuşatıcı bir tıbbi nemlendirici) kullanın.
  • Bez alanını temiz ve kuru tutun. Cilt ağrılıyken bezleri sık sık kontrol edin ve ıslandığında veya kirlendiğinde değiştirin.
  • Her bez değişiminde, cildin korunmasına yardımcı olmak için su geçirmez bir yumuşatıcı uygulayın. Bu sorunu daha da kötüleştirebileceğinden bez bebek bezlerinin üzerine plastik pantolon kullanmayın.
  • Cilt ağrıyorsa, doktorunuz hafif bir tropikal steroid kremini reçete edebilir- günde bir veya iki kez, cildin sadece ağrıyan bölgelerine, çok az miktarda uygulayın.

Bebeğiniz kaşıntılıysa veya beşik kapağı devam ederse, bebeğinizin çocukluk döneminde Atopik egzama gelişmesi daha olasıdır.

Öneri: Seboreik Dermatit belirtileri nelerdir? başlıklı içeriğimizde, hastalığın belirtileri hakkında oldukça önemli konulara değindik.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.