Depresyon ile Yaşamak Hakkında Her Şey

Depresyon ile Yaşamak Hakkında Her Şey
A+
A-

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Depresyon ile Yaşamak Hakkında Her Şey hakkında bilgiler vereceğim.

Depresyon ile Yaşamak Hakkında Her Şey

Depresyon, tedavi edilebilecek ciddi bir ruh hali bozukluğudur. İlk adım semptomları tanımak ve yardım almak olmalıdır.

Depresyon, dünyadaki en yaygın ruh sağlığı bozukluklarından biridir. Araştırmalar bunun genetik, biyolojik, çevresel ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığını göstermektedir. Bu zor durum ayrımcılık yapmaz. Herhangi bir zamanda, herhangi bir yaşta veya cinsiyette ve herhangi bir gelir seviyesinde başlayabilir.

Çocukluk veya ergenlikte kaygı, yetişkinlikte depresyon ile bağlantılıdır. Orta yaşta ortaya çıkan depresyon, genellikle kalp hastalığı, diyabet veya kanser gibi eşlik eden tıbbi veya fiziksel bir hastalığın sonucudur. İyi haber şu ki, depresyon için birçok etkili tedavi bulunmaktadır, bu yüzden semptomları tanımak ve yardım almak önemlidir.

Depresyondan muzdarip herkes her semptomu yaşamaz, ancak burada en yaygın olanlardan bazıları:

 • Yıpratıcı etkiye sahip üzüntü hisleri
 • Normal ve favori aktivitelerinize ilgi kaybı
 • Aşırı yeme ya da hiç yemeğe ilgi duymama dahil olmak üzere iştahınızla ilgili sorunlar
 • Uykuda kalmakta zorluk yaşamak ya da gün içinde çok fazla uyumak
 • Her zaman çok yorgun hissetmek
 • Belirli bir sebep olmadan huzursuz hissetmek
 • Ölüm ya da intihar hakkında düşünmek
 • Vücutta fiziksel ağrılar oluşması

Kortizolün Ne Yapması Gerekir?

Depresyon, terapi, ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri de dahil olmak üzere çeşitli tekniklerle tedavi edilebilen bir beyin hastalığıdır. Depresyon ile yaşayan birçok insan için, diyetteki basit değişiklikler ve yeterli dinlenme, depresyonun en kötü semptomlarını hafifletmek için uzun bir yol kat edebilir.

Çoğunun, adrenal bez tarafından salgılanan vücutta önemli bir hormon olan kortizol ile ilgisi vardır. Vücuttaki yüksek stres seviyeleri kortizol seviyelerini yükseltebilir ve depresyon döngüsünü devam ettirebilir.

Stres hormonu olarak da bilinen kortizol, kalp atış hızını, kan basıncını ve kasları daha da germek için harekete geçiren strese yanıt olarak salınır. Kısa vadede, bu iyi bir şeydir çünkü kortizol elimizden gelenin en iyisini yapmak için gereken enerjiye erişmemize yardımcı olur. Ancak vücutta uzun süre yüksek miktarda kortizol bulunması fiziksel ve zihinsel sağlığınızı etkileyebilir.

Araştırmalar, yüksek kortizolün öğrenme ve hafızayı engellediğini, bağışıklık fonksiyonunu olumsuz yönde etkilediğini, kilo alımına katkıda bulunduğunu ve depresyon ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Vücudun strese verdiği yanıtın uzun süreli aktivasyonu, vücudun hemen hemen tüm süreçlerini bozabilir ve sizi daha fazla baş ağrısı, mide bağırsak problemleri, depresyon ve anksiyete gelişme riski altında bırakabilir. Neredeyse vücuttaki her hücrenin bir kortizol reseptörü vardır, bu yüzden hormon seviyelerinin yükselmesi bu kadar büyük bir etkiye sahiptir.

Tüm Depresyon Türleri Aynı Değildir

Major depresif bozukluk (MDB), persistan depresif bozukluk veya distimi , postpartum depresyon, atipik depresyon ve mevsimsel afektif bozukluk (SAD) dahil olmak üzere birçok farklı tipte depresyon vardır. Her tip etki bakımından değişebilir ve farklı belirtiler içerebilir.

SAD, mevsimlere bağlı bir tür depresyondur. SAD, aldığımız gün ışığı miktarındaki değişikliklerle ilgili olabilir. Nüfusun %4 ila 6’sı kış mavilerinden etkilenir, ancak nüfusun %10 ila 20’sinin daha yumuşak bir şekli olabilir. Kadınlar erkeklerden daha fazla etkilenir. Birçok insan SAD’nin bir belirti değil, bir tür depresyon olduğunun farkında değildir.

Kışın depresyonda hisseden insanlar için ışık terapisi yardımcı olabilir. Diğer depresyon türleri ilaç ve terapiden yararlanır. Egzersiz gibi tıbbi olmayan tedaviler de yardımcı olabilir.

Kendinize yardım etmek için ne yapabilirsiniz?

Depresyon teşhisi konduysa, Florida’daki Beachway Therapy Center’daki klinik danışmanı Carrie Carlton’a göre kendinize yardımcı olabileceğiniz bazı etkili yollar olduğunu söylüyor. Carlton, “Her zaman depresyon ile uğraşan herkese, kendilerini daha iyi hissetmenin olumlu bir yolu olarak kendi “sağlıklı yaşam araç kutusunu” yaratmalarını öneririm” diyor.

“Hızlı bir ruh hali artışı için yapabileceğiniz şeylerin bir listesini yapın. Depresyon ile baş etmek için ne kadar “araç” varsa o kadar iyi ”diye açıklıyor.

Carlton, kendinizi iyi hissediyor olsanız bile, her gün bu fikirlerden birkaçının uygulamanmasını öneriyor:

 • Doğada biraz zaman harcayın
 • Kendinizle ilgili neyi sevdiğinizi listeleyin
 • İyi bir kitap okuyun
 • Komik bir film ya da TV şovu izleyin
 • Uzun, sıcak bir banyo yapın
 • Birkaç küçük görevi yerine getirin
 • Evcil hayvanla zaman geçirin
 • Arkadaşlarınızla veya ailenizle yüz yüze konuşun
 • Müzik dinleyin (bunalım olmasın)
 • Çevrimiçi veya şahsen bir destek grubuna katılın
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!