Düz Taban Uzman – Sözleşmeli Er Olmaya Engel Mi? Düz Taban Derecesi

Düz Taban Uzman – Sözleşmeli Er Olmaya Engel Mi? Düz Taban Derecesi

Asker Adayları bu yazımızda sizlere Düz Taban Uzman – Sözleşmeli Er Olmaya Engel Mi? Düz Taban Derecesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Düz Taban Nedir?

Ayaklarda, yürümemiz için en temel yapılardan biri olan ve yukarıda ayrıntısı ile bahsedilen bu iç kavisin olmayışına düz tabanlık adı verilir. Bu kişilerde ayaklar yere bastığında, ayak iç kavsi, vücudun ağırlığını taşıyamayarak çöker ve ayağın düz bir hale gelmesine neden olur. Bu nedenle bu duruma düz tabanlık ismi verilmiştir. Bu hastalarda topuktan öne doğru aktarılması gereken yük düzgün bir şekilde aktarılamadığı için ayak yere bastığında dengeli bir yük dağılımı ayak tabanında oluşamaz ve hastalarda, özellikle uzun sureli yürüyüş, ağır yük taşıma, uzun sureli ayakta kalma ve sportif faaliyetler sonrası çeşitli ağrı, yanma, batma, uyuşukluk, ağrılı yanma ve uyuşukluğa eşlik eden batma gibi çok çeşitli sorunlar oluşur.

Düz Taban Uzman – Sözleşmeli Er Olmaya Engel Mi? 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde Geçen Madde Aşağıdaki Gibidir:

Askerliğe elverişli olanlar: Hastalıklar Listesinin (A) dilimlerine girenler hakkında “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilir. Aşağıdaki maddeler A diliminde yer almaktadır.

Ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve kalkaneal yükseklik açısı 10 ila 19 derece (10 ve 19 dahil) düztabanlıklar.

AÇIKLAMA: Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç, diğer fakültelerde eğitim görecek öğrenci adaylarında, ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve kalkaneal yükseklik açısı 10 ila 19 derece (10 derece hariç, 19 derece dâhil) düztabanlıklar, öğrenci adaylığına engel değildir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

 1. Yunus Emre dedi ki:

  Sözleşmeli er mülakatı geçtim hastane Gaziantep Şehitkamil devlet hastanesi nde girdim ortebetide sağ 15 sol 14 pes alanus yazdı doktor sıkıntı çıkarmı acaba

  1. Admin dedi ki:

   Doktora yönetmelik açısından sorun olup olmayacağını sormanda fayda var tıbbı terim olduğundan bir şey demek zor

  2. Deniz dedi ki:

   Durumun ne kardeş bilgi verebilirmisin

  3. ibrahim dedi ki:

   kardeşim nasıl etdın sen geçtinmi mulakatı gecen yıl

 2. Deniz dedi ki:

  sözleşmeli er icin bende burun eti var ona geniz etimi ne denirdi ameliyat oluyorsun ertesi gün ayaktasın asıl soruya gelim eğer mülakatları gecersem sağlık aporu icin 45 gün süre veriyorlar o süre icinde ameliyat olup burun eti mi aldırabilirmiyim bi sıkıntı cıkarmı yoksa gitmedewn mi aldırıyım iyi akşamlar

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim o sana kalmış bir şey işlemler nasıl gider bilemiyorum

 3. Mustafa dedi ki:

  Admin ben sözleşmeli erligi kazandım ayak acısı 10 ila 12 çıktı engel olur mu

  1. Admin dedi ki:

   muayene sonucu kesin belli olur bir şey demek zor

   1. Yunus dedi ki:

    Geçirmiyor kardeş benimde sağ 13 sol 14 düz hafif plenüs dedi geçirmedi

 4. limonadam dedi ki:

  selam admin benim ayak düz taban mı normal mi anlayamadım cünkü ayakta durduğum zaman sert zemine bastımmı ( tahta ) hafifte olsa bir boşluk ve kavis var doktorada gitmedim ama gitmeyi planlıyom sence eğer düz taban isem sözleşmeli er icin 20 derece ve gecmeyi şansım var mı

  1. Admin dedi ki:

   çok dikkat edileceğini sanmıyorum

   1. limonadam dedi ki:

    admin anlamadım neye cok dikkat edileceğini sanmıyon

    1. Admin dedi ki:

     Düz taban derecesine çok belli değilse yani

 5. EREN dedi ki:

  17 20 derece sıkıntı mı düz taban mı

  1. polisadmin dedi ki:

   O konuda bir şey diyemiyoruz