E-Devlet Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

E-Devlet Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?
A+
A-

E – Devlet kategorimizde sizlere E-Devlet Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir? Dijital Türkiye işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.

E-Devlet Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? 

Sistem üzerinde kayıtlı olan adresin değişliğini nasıl yapılacağını birçok insan merak ediyor. Ve bu adres değişikliğini nasıl yapılacağını birçok insan internet üzerinden araştırıyor. E Devletin hizmetlerinden olan “İkamet Adresi Değiştirme” hizmeti kullanarak nüfus müdürlüklerine gitmeden de kolayca internet üzerinden güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bu hizmetten yararlanabilmek için E Devlete giriş yaparken Mobil İmza seçeneği ile giriş yapmaları gerekmektedir. Aksi taktirde bu Adres Değişikliği işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bu makalemizde sizlere E Devlet uygulaması üzerinden nasıl adres değişikliği yapabileceğimizi anlatacağım. Şimdi fazla uzatmadan E Devlet uygulaması üzerinden adres değişikliğini nasıl yapacağımıza geçelim.

E Devlet üzerinden adres değişikliği yapabilmek için E Devlete giriş yaparken Mobil İmza seçeneğini seçerek devam etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Şimdi bu işlemi sizlere adım adım anlatacağım.

  • E Devletin resmî sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine ilk olarak giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra Giriş Yap butonuna basarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Giriş yapmak için Mobil İmza seçeneğini seçerek işleme devam etmeniz gerekmektedir.
  • İstenilen bilgileri doğru girerek “Devam Et” butonuna tıklayarak işleminize devam etmeniz gerekmektedir.
  • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra “İkamet Adresi Değiştirme” yazarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Açılan pencereden işleminize devam edebilirsiniz.

İsterseniz tarayıcınızın adres satırınahttps://www.turkiye.gov.tr/ vermiş olduğum linki yapıştırarak veya linke tıklayarak ta ulaşabilirsiniz.

E Devlet üzerinden Adres Değişikliği İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

E Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan adres değişikliği için herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmadan E Devlet üzerinden işleminize devam edebilirsiniz. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken işlemler vardır. Bu işlemler ise aşağıda belirttiğim şekildedir.

  • Birlikte oturma durumu söz konusu ise, E Devlet uygulaması üzerinden değişiklik yapılamayacaktır. Ancak birlikte yaşanacak aile fertlerinden biri ile Nüfus Müdürlüğüne ziyaret ederek birlikte yaşanacağının beyan edilmesi gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra beyan alma işlemi yapılabilir.
  • Birlikte yaşanması durumunda gösterilen ikamet adresi dolu görüneceğinden dolayı ikamet alımı işlemi gerçekleştirilemez
  • Birlikte yaşanan bir evden ayrılması durumunda kişiler E Devlet sistemi üzerinden yeni ikamet adresi için beyanda bulunabilirler. Bu işlem sayesinde Nüfus Müdürlüğü’ne gitmesine gerek kalmadan E Devlet üzerinden ikamet değişikli yapılabilecektir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!