2021 E- Devlet Doğum Parası Sorgulama – Doğum Yardım Sorgulama

2021 E- Devlet Doğum Parası Sorgulama – Doğum Yardım Sorgulama
A+
A-

Değerli okuyucular bu yazımda sizlere E- Devlet Doğum Parası Sorgulama – Doğum Yardım Sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.

E- Devlet Doğum Parası Sorgulama – Doğum Yardım Sorgulama

Devletin doğumları desteklemek için aileye vermiş olduğu bir kereye mahsus olan ve çocuk sayısına göre değişkenlik gösteren yardıma doğum yardımı denmektedir. 2015 yılı sonrasında ailelerin canlı doğan çocukları için verdiği doğum parası her yıl belirli bir oranda artış göstermektedir.

Doğum yardımı, canlı doğumlar için verilir ve annenin ya da babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olması halinde yapılır. Doğum yardımı, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı olması halinde anneye; annenin Türk vatandaşı olmaması veya vefat etmiş olması durumunda ve Bakanlıkça belirlenecek zorunlu hallerde Türk vatandaşı babanın nüfus kayıt örneği esas alınarak babaya yapılır. Doğum yardımı, hak sahiplerinin kendilerine veya durumlarına göre tevsik edici belge sunmaları şartıyla kanuni temsilcilerine yapılır

Doğum Parası Sorgulama Kimler Alabilir?

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Mavi kart sahibi olmak
  • Doğumun 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşmiş olması

E- Devlet Doğum Parası Sorgulama

İlk olarak E Devlet sitesine giriş yapıyoruz. Bu işlem için yönlendirildiğiniz sayfada sizden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi istenecektir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz.

Sisteme giriş yaptığınız karşınıza arama ekranı gelecektir. Arama ekranındaki arama kısmına Doğum yazdığınızda direk sorgulama yeri gelmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulamaya bastığınızda direk sizi sorgulama sayfasına yönlendirecek. Başvurunuz varsa bilgiler burada direk karşınıza gelecektir. Başvuru sonucunuz olumlu ya da olumsuz olarak bilgiler yer almaktadır.

Başvurduğunuz halde sorun olduğunu düşünüyorsanız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. Detaylı bilgi için ücretsiz Alo 144 Hattını arayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.