E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri

E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri
A+
A-

E – Devlet kategorimizde sizlere E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.

E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri

Aile hekimleri, ailelerin ikamet ettiği mahallelerde bulunan sağlık aile sağlık merkezlerinde (eski adıyla sağlık ocağı) halka hizmet veren devlet memurlarıdır. Birçok insan aile hekimini bilmemekte ya da çeşitli sebeplerden ötürü aile hekimini değiştirmek istemektedir. Bu işlemler aile hekimliği merkezine gitmeden gerçekleştirilebilir. Aşağıda bu konular hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

Aile Hekimini Bilmeyenler İçin Adım Adım Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama İşlemi

 • Öncelikle e-Devlet ana sayfasına bağlanılmalıdır. E-Devlet ana sayfasına bağlanmak için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklanabilir.
 • Ana sayfadaki giriş seçeneklerinden herhangi biri seçilir. En çok kullanılan giriş tercihi “T.C. Kimlik Numarası” ile olan tercihtir. Öncelikle T.C. kimlik numarası ardından da şifre yazılır. E-Devlet şifresine sahip değilseniz herhangi bir PTT şubesine giderek 2 ₺ karşılığında e-Devlet şifresine sahip olabilirsiniz.
 • Giriş yapıldıktan sonra ana sayfadaki arama motoruna “Aile Hekim Bilgisi” yazılır ve altta çıkan seçeneğe tıklanır.
 • Aile hekim bilgisi sayfasında kimlik doğrulama işlemi çıkabilir. Kimlik doğrulama işlemi onaylandıktan sonra kayıtlı olduğunuz aile sağlığı merkezi ve hekim bilgisi bilginize ulaşabilirsiniz.

Aile Hekimini Değiştirmek İsteyenler İçin Adım Adım Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri

 • Öncelikle e-Devlet ana sayfasına bağlanılmalıdır. E-Devlet ana sayfasına bağlanmak için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklanabilir.
 • Ana sayfadaki giriş seçeneklerinden herhangi biri seçilir. En çok kullanılan giriş tercihi “T.C. Kimlik Numarası” ile olan tercihtir. Öncelikle T.C. kimlik numarası yazılır ve ardından da şifre yazılır.
 • Giriş yapıldıktan sonra ana sayfadaki arama motoruna “aile hekim bilgisi” yazılır ve altta çıkan seçeneğe tıklanır.
 • Aile hekim bilgisi sayfasında kimlik doğrulama işlemi çıkabilir. Kimlik doğrulama işlemi onaylandıktan sonra sayfada en altta bulunan “Uygulamaya Git” butonuna tıklanır. Böylece e-devlet sizi e-nabız uygulamasına yönlendirir.
 • Bu sayfada sırasıyla aşağıdaki bilgiler girilmelidir.
 1. İstenilen il
 2. İstenilen ilçe
 3. Değişiklik gerekçesi
 4. İstenilen aile sağlığı merkezi
 • Yukarıdaki bilgiler girildikten sonra isteğe uygun tüm doktorların listesi çıkar. Burada aile hekimlerinin verildiği renkler aşağıdaki bilgileri temsil etmektedir.
 1. Yeşil renk: 0-3500 kayıtlı hasta sayısı
 2. Sarı renk: 3500-4000 kayıtlı hasta sayısı
 3. Kırmızı renk: 4000 ve üzeri kayıtlı hasta sayısı
 • Kırmızı renkli aile hekimleri hasta kaydı almamaktadır. Bu yüzden sarı ya da yeşil renkli aile hekimlerinden herhangi biri seçilir. Daha sonra “Aile Hekimi Değiştir” butonuna tıklanır. Böylece aile hekimi değiştirilmiş olur.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!