E-Devletten Bağkur Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye

E-Devletten Bağkur Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye
A+
A-

E – Devlet kategorimizde sizlere E-Devletten Bağkur Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.

E-Devletten Bağkur Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye

Birçok hizmetin internet üzerinden yapıldığı E Devlet uygulaması son zamanlarda dikkatleri üzerine çekiyor ve birçok insan artık işlemlerini E Devlet üzerinden yapıyor. Gün geçmeksizin kendini güncelleyerek her gün yeni hizmetler sunmaya devam ediyor. Tabi bu hizmetlerden yararlanabilmek için öncelikle E Devlet uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir.

İnternet üzerinden en çok araştıran kelimeler arasında yer alan E Devlet uygulaması üzerinden Bağ-Kur Borç Sorgulama işlemini birçok insan merak ediyor ve internette bu işlemin nasıl yapılacağını araştırıyor. Bu makalemizde sizler için E Devlet uygulaması üzerinden Bağ-Kur Borcu Sorgulama işleminin nasıl yapıldığı hakkında ve bu sorgulama işlemi sonucunda hangi bilgilere ulaşabileceğinizi sizlere adım adım anlatacağız. Şimdi konuyu fazla uzatmadan bu işlemleri internet üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde nasıl yapacağımıza geçelim.

İlk önce bu işlemi yapabilmeniz için E Devlet Sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde Bağ-Kur Borcu Sorgulama işlemini gerçekleştiremezsiniz. Eğer henüz E Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT merkezlerine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Bu işlemi ilk defa gerçekleştiriyorsanız sizden 2 TL masraf ücreti alınacaktır. Aksi takdirde bu işlemi ikinci defa yapıyorsanız sizden 4 TL işlem ücreti alınacaktır. Şimdi bu işlemi sizler için adım adım anlatacağım.

  • E Devletin resmî sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine ilk olarak giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra Giriş Yap butonuna basarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Giriş yapmak için e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, e-İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden birini seçerek işleme devam etmeniz gerekmektedir.
  • İstenilen bilgileri doğru girerek Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak işleminize devam etmeniz gerekmektedir.
  • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan aramaya “4B Borç Durumu” yazarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Açılmış olan pencereden Tescil Durumunuzu, Meslek Başlangıç Tarihinizi, Toplam Borcunuzu, Ceza, Prim Borç ve Prim Borç Ay Sayısı gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
  • Sosyal Güvenlik Kurumuna cep telefonu kaydı olanlara bazı projeler kapsamında SMS ile ücretsiz bilgilendirme yapılmaktadır. Kurumun ücretsiz SMS hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız cep telefonunuzu kaydedebilirsiniz. Eğer kayıtlı cep telefonunuz varsa numaranızı güncelleyebilir veya silebilirsiniz. Telefonunuzu https://www.turkiye.gov.tr/sgk-cep-telefonu-bilgisi-beyan adresinden ekleyebilir, güncelleyebilir veya silebilirsiniz.

İsterseniz tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu vermiş olduğum linki yapıştırarak veya linke tıklayarak ta ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.