Ebe Nedir? Ebe Nasıl Olunur? Çalışma Alanları Neler?

Ebe Nedir? Ebe Nasıl Olunur? Çalışma Alanları Neler?

Ebe Adayları, bu yazımızda sizlere Ebe Nedir? Ebe Nasıl Olunur? Çalışma Alanları Neler?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Ebe Nedir?

Ebe hamile kişinin gebeliğinin teşhisinden itibaren, gebeliğin takibi, normal ve sağlıklı bir şekilde doğum yaptırmakla görevli bir sağlık çalışanıdır. Ebelik tarihin çok eski dönemlerinden bu zamana kadar varlığını sürdürmüş bir meslek grubudur. Batı ülkelerinde erkekler ebe olabilirseler de ülkemizde erkek ebe mevcut değildir. Ebeler eşlerine ve hamilelerine duygusal destek vermek, yüksek riskli gebelikleri doktorlara sevk etmek, hamilelerin düşük yapma veya zorlu hamilelik geçirdiği dönemlerde başa çıkmalarına yardımcı olmak, doğum esnasında ilaç uygulamak, bebeklerin günlük bakımları ile ilgili ebeveynleri bilgilendirmek, doğum sırasında fetüsün durumunu izlemek, ebeveynler için doğum hazırlık eğitimi vermek, sağlık kurum ve kuruluşlarında 6 yaşına kadar çocukların aşı takibi ve aşılarını yapmak, aile planlaması ve anne-çocuk sağlığı ile ilgili kadınlara eğitim vermek, doktorun olmadığı yerlerde hamile kişilerin doğumunu yaptırmak gibi görevleri vardır.

Ebe olabilmek için hızlı ve doğru karar veriyor olmanız, kişiler arası iletişiminizin ve ikna kabiliyetinizin iyi olması, duygusal durumlarla başa çıkılması için sakin kalabilmesi, ekip çalışmasına hakim olunması gerekmektedir.

Ebe Nasıl Olunur?

Ebe olabilmek için öncelikle 12 yıllık eğitim süresince sayısal derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Sebebi ise ebeliğin sayısal bir bölüm olmasıdır. Bunun dışında insan anatomisine meraklı ve insanlara yardım etmeyi seven bir yapınızın olması gereklidir. Ebelik için ÖSYM tarafından hazırlanan üniversite sınavına girilmeli ve bu sınavdan başarı elde etmeniz gerekmektedir. Sınavda gösterdiğiniz başarı sonucunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik bölümünü kazanabilirsiniz. Ebelik fakültesi 4 yıllık bir bölümdür. Bu eğitim sürecinde sizlere hastanelerde staj yapma imkanı sağlayarak sizi mezuniyete hazırlayacaklardır. Fakülte bittikten sonra ebe unvanıyla işinize başlayabilirsiniz.

Çalışma Alanları Neler?

Ebeler özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, verem savaş dispanserlerinde, sağlık ocağında, tıp merkezlerinde, özel klinikler de ana çocuk sağlığı aile planlama merkezlerinde görev alabilirler. Eğer fakülteden mezun olduktan sonra mesleğinize devlet hastanelerinde devam etmek isterseniz ÖSYM tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı Genel Yetenek-Genel Kültür alanına girmeniz ve yüksek bir başarı elde etmeniz gerekmektedir. Eskiden de olduğu gibi günümüzde de ebelere oldukça ihtiyaç vardır bu sebeple ebelik alımları bazı sağlık bölümlerine oranla daha fazladır.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.