Matematik Öğretmeni Nedir? Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Matematik Öğretmeni Nedir? Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Matematik Öğretmeni Adayları, bu yazımızda sizlere Matematik Öğretmeni Nedir? Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur? hakkında bilgiler vereceğiz.

Matematik Öğretmeni Nedir?

Matematik öğretmeni okullarda ve eğitim kurumlarında matematik dersi vermekle mükellef kişilerdir. Matematik öğretmeni olabilmek için en önemlisi sayısal dersleri seviyor olmanız, sayısal dersler konusunda sürekli öğrenmeye açık olmanız ve bu konuda hevesli olmanızdır. Bunun yanında seçtiği alan ile ilgili gelişimleri düzenli olarak takip etmeli, oldukça sabırlı olunmalı, sayısal bölümlere ilgili olunmalı, dikkatli ve işine özen göstermeli, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmeli, düşüncelerini başkalarına açık bir şekilde ifade edebilmeli, kendisine ayrılan ders saatlerinde planlı olmalı ve bu plan eşliğinde öğrencilere belirli bilgi ve beceriler kazandırabilmeli, eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencileri de bu konulara dahil edebilmeli, öğrencilerin gelişimlerini izlemeli sorunlarını çözebilme yetilerine sahip olmalı, eğitim kurumunda veya okulda nöbetçi öğretmen olduğu zamanlarda disiplini sağlayabilmeli, hoşgörü olmalı, her yaş grubuna hitap edebilmeli ve gerektiği zamanlarda empati kurabilmelidir. Matematik öğretmenlerinin diğer branşlara göre işleri biraz daha zordur sebebi ise ülkemizde öğrencilerin matematik dersine karşı ön yargılı olmalarıdır. Öğretmenlik günümüzde en kutsal mesleklerden biridir ve bu mesleği seçtiğiniz zaman severek yapmanız oldukça önemlidir.

Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Matematik öğretmenliği okuyabilmeniz için fizik, kimya, biyoloji ve matematik alanlarında kendinizi geliştirmiş olmanız ve fen bilimlerine özellikle sayısal verilere, onların çözümlemesine ve sayısal verilerin geliştirilip yeni teoriler üretilmesine karşı ilgili olmalıdır. ÖSYM tarafından hazırlanan üniversite sınavına girilmeli ve bu sınav da belirli bir yeterliliğe sahip olmanız gerekir. Bu sınav sonucunda üniversite de Eğitim Bilimleri Fakültesi kazanılır ve bu fakültenin eğitim süreci 5 yıldır. Ayrıca Fen – Edebiyat Fakültelerinden mezun olup Pedagojik Formasyon Sertifikasını alanlarda öğretmenlik unvanını kazanır.

Bu bölüm kazanıldıktan sonra isterseniz meslekte yükselebilirsiniz. Bu süreçte de yapmanı gereken üniversite de yüksek lisans yaparak eğitim görevlisi, doçent veya profesör olabilirsiniz. Meslekte yükselmek için başka bir seçenek daha müfettişlik sınavlarına girerek başarılı oldukları takdir de müfettişlikte yapılabilmektedir. Ayrıca yapılan sınavda başarılı olunduğu zaman başöğretmen ve uzman öğretmende olmanız mümkündür. Matematik öğretmenliğinde özel eğitim kurumlarında, devlet okullarında, öğrencilere bire bir eğitim vermek gibi çalışma olanaklarını da mevcuttur.

Devlet okullarında öğretmen olabilmeniz için ise ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmeniz gerekmektedir. Devlet memuru olabilmeniz için Kamu Personeli Seçme Sınavı matematik öğretmenlerine 3 adımda gerçekleştirilmektedir. İlk girilen sınav Genel Yetenek- Genel Kültür, ikinci girilen sınav Eğitim Bilimleri, üçüncü ve son sınav ise Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavı olup bu sınavlarda başarılı olunduğu taktirde devlet memuru olmaya hak kazandınız demektir.

YORUMLAR

  1. Ecrin dedi ki:

    Bence olmayın çok kötü bişey💩💩😾😾😾😾😾