Coğrafya Öğretmeni Nedir? Coğrafya Öğretmeni Nasıl Olunur?

Coğrafya Öğretmeni Nedir? Coğrafya Öğretmeni Nasıl Olunur?

Coğrafya Öğretmeni Adayları, bu yazımızda sizlere Coğrafya Öğretmeni Nedir? Coğrafya Öğretmeni Nasıl Olunur? Çalışma Alanları  hakkında bilgiler vereceğiz.

Coğrafya Öğretmeni Nedir?

Coğrafya öğretmeni eğitim kurumları ve okullarda coğrafya dersi vermekle görevli kişidir. Coğrafya  öğretmeni olabilmek için ilk olması gereken şey araştırmayı sevmeli, coğrafi şekillere ilgi duymalı, gezmeyi, görmeyi, öğrenmeyi sevmeli, merak etmeli ve bu konuda hevesli olmanızdır. Bunun yanında seçtiği alan ile ilgili gelişimleri düzenli olarak takip etmeli, oldukça sabırlı olunmalı, sözel bölümlere ilgili olunmalı, dikkatli ve işine özen göstermeli, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmeli, düşüncelerini başkalarına açık bir şekilde ifade edebilmeli, kendisine ayrılan ders saatlerinde planlı olmalı ve bu plan eşliğinde öğrencilere belirli bilgi ve beceriler kazandırabilmeli, eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencileri de bu konulara dahil edebilmeli, öğrencilerin gelişimlerini izlemeli sorunlarını çözebilme yetilerine sahip olmalı, eğitim kurumunda veya okulda nöbetçi öğretmen olduğu zamanlarda disiplini sağlayabilmeli, hoşgörü olmalı, her yaş grubuna hitap edebilmeli ve gerektiği zamanlarda empati kurabilmelidir. Öğretmenlik günümüzde en kutsal mesleklerden biridir ve bu mesleği seçtiğiniz zaman severek yapmanız oldukça önemlidir.

Coğrafya Öğretmeni Nasıl Olunur?

Coğrafya öğretmenliği okuyabilmeniz için tarih, coğrafya, felsefe, türkçe bölümlerinde yeteneğinizin gelişmiş olması gerekmektedir. ÖSYM tarafından hazırlanan üniversite sınavına girilmeli ve bu sınav da belirli bir yeterliliğe sahip olmanız gerekir. Bu sınav sonucunda üniversite de Eğitim Bilimleri Fakültesi kazanılır ve bu fakültenin eğitim süreci 5 yıldır. Bu bölüm kazanıldıktan sonra isterseniz meslekte yükselebilirsiniz. Bu süreçte de yapmanı gereken üniversite de yüksek lisans yaparak eğitim görevlisi, doçent veya profesör olabilirsiniz. Meslekte yükselmek için başka bir seçenek daha müfettişlik sınavlarına girerek başarılı oldukları takdir de müfettişlikte yapılabilmektedir.

Ayrıca Fen – Edebiyat Fakültelerinden mezun olup Pedagojik Formasyon Sertifikasını alanlarda öğretmenlik unvanını kazanır.

Ayrıca yapılan sınavda başarılı olunduğu zaman başöğretmen ve uzman öğretmende olmanız mümkündür. Coğrafya öğretmenliğinde özel eğitim kurumlarında, devlet okullarında, öğrencilere bire bir eğitim vermek gibi çalışma olanaklarını da mevcuttur. Devlet okullarında öğretmen olabilmeniz için ise ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmeniz gerekmektedir. Devlet memuru olabilmeniz için Kamu Personeli Seçme Sınavı coğrafya öğretmenlerine 3 adımda gerçekleştirilmektedir. İlk girilen sınav Genel Yetenek- Genel Kültür, ikinci girilen sınav  Eğitim Bilimleri, üçüncü ve son sınav ise Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavı olup bu sınavlarda başarılı olunduğu taktirde  sözlü mülakat yapılır. Sözlü mülakatta başarılı olunduğu taktirde kişi tercih yapmaya hak kazanır.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!