Google Chrome’un “Okuma Modu” Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome’un “Okuma Modu” Nasıl Etkinleştirilir?
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Google Chrome’un “Okuma Modu” Nasıl Etkinleştirilir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Google Chrome’un “Okuma Modu” Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome tarafından geliştirilen ve web sayfalarında karışık okuma düzenine son vermesi amaçlanan masaüstü okuma modu geçtiğimiz yıllarda piyasaya çıkarıldı.

Web sayfalarındaki makale ya da grafikleri dikkat dağılmadan daha detaylı bir şekilde incelemeye fırsat sunan okuma modu sistemi geniş bir kitleye hitap etmektedir. Ancak bu noktada insanların okuma modu hizmetini kullanabilmeleri için arama motoruna bir bazı kodların girilmesi gerekecektir.

Okuma Modu Aktifleştirme Nasıl Yapılır?

Google Chrome’da okuma modunu aktifleştirmek sanılanın aksine oldukça kolay ve hızlı yapılabilen işlemdir. Okuma modu aktifleştirme için öncelikli olarak Chrome tarayıcınızda “Flag” adı verilen modu etkin hale getirmeniz gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için, adres çubuğuna “chrome://flags/#enable-reader-mode” daha sonrasında açılan sayfada etkinleştir butonuna basmanız gerek. Adımlar tamamlandıktan sonra geriye sadece tarayıcınızı yeniden başlatmak kalacaktır.

Okuma modu etkin hale getirildikten sonra, web siteleri arasından makale içeren bir sayfa açıldığı zaman, adres çubuğunun sağ tarafından bir simge belirecektir. Makaleleri daha dikkatli okuyabilmek için bu simgeye tıklamak yeterli olacaktır. Böylelikle okuma modu aktifleştirme işlemi kolaylıkla tamamlanmış olacaktır. Oldukça basit yöntemlere bağlı olan bu işlemi herkesin kolaylıkla yapabilme fırsatı bulunmaktadır.

Okuma Modu ile Reklamları Kaldırma

Masaüstü ve mobilde sıklıkla tercih edilen okuma modu son zamanların en popüler özelliklerinden bir tanesi haline gelmiştir. Pek çok farklı yeniliğe kapı aralayan okuma modunun reklamları önleme gibi bir faydası da bulunmaktadır. Okuyucu mod sayesinde metin dışındaki bütün reklam gibi gereksiz ve dikkat dağıtan sistemleri ortadan kaldırarak çok daha net bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır. Tek bir konu ön plana çıktığı için insanlar sadece okumak istedikleri makalelere odaklanmaktadırlar.

Okuma Modu İçin Kullanılan Uzantılardan Uzak Durulmalı

Okuma modundan fayda sağlamak ve bu sistemi kullanmak için çok daha farklı alternatifler de bulunmaktadır. Bu hizmeti sağlayan farklı uzantılar mevcut olsa da tarayıcının yavaşlamasına neden oldukları için bu uzantıların kullanılmaması önerilmektedir. Chrome’de basit yöntemleri yerine getirerek okuma modunu etkinleştirmek ve daha sonrasında makale yazılarında odağı netleştirmek mümkün olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.