Hayvanlara Eziyet Eden Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır?

Hayvanlara Eziyet Eden Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır?

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Hayvanlara Eziyet Eden Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır? hakkında bilgiler vereceğim.

Hayvanlara Eziyet Eden Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır?

Bir bireyin hayvanlara eziyet etmesi, önemsenmemesi gereken bir kişilik problemi değildir. Tam tersine oldukça ciddiye alınması gereken zihinsel ve ruhsal sorunların bir göstergesidir.

Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız hayvanlara eziyet haberlerinin hemen her gün bir yenisine rastlamamız mümkün olabiliyor. Bu haberlerde yetişkinler kadar, çocuklarında olaya taraf olduğunu görebiliyoruz. Kanımızı donduran bu durumlarda bir çocuğun, hayvana işkence etmesini, hatta bu işkenceyi seyrederek, durumdan zevk almasını düşündüğümüzde aklımız kayıtsız kalıyor. Hayvanlara eziyet eden yetişkin bireylerinde çocukluğuna inildiğinde, benzeri sorunlarla karşılaşılıyor.

Hayvanlara Eziyet Eden Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi, bir bireyin, özellikle bir çocuğun hayvana işkence etmesi ve bu durumdan zevk alması çok ciddiye alınması gereken psikolojik ve ruhsal bir davranış bozukluğudur. Çocuğun mutlaka uzman yardımı alması gerekmektedir. Davranış bozukluğu tedavi edilmediği takdirde, birey ilerleyen yaşlarında kolaylıkla bir insanı, hatta kendi öz anne ve babasına zarar verebilir.

Psikoloji ve suç bilimi uzmanlarının yaptıkları istatistikler, bizlere çocukluk döneminde hayvanlara işkence eden çocukların, yetişkinliklerinde şiddet yanlısı olduklarını göstermektedirler. Topluma oldukça zararlı olan bu bireyler için zamanında önlem alınmadığı takdirde, çok geç olunabilir ve kötü sonuçlar elde edilir.

Amerika’da işlenen tecavüz ve cinayet suçlarının temeli araştırıldığında, suçu işleyen kişilerin hemen hepsinde hayvana şiddetle karşılaşılmıştır. Yine Amerika’da yapılan araştırmalar, bu kişilerin çocukluklarında da hayvanlara şiddet eğilimi gösterdikleri bilgisine ulaşmışlardır.

Hayvanlara Eziyet Eden Bireyler İçin Ailelere Düşen Nedir?

Burada anne ve babalara çok önemli görevler düşmektedir. Ebeveynler, çocuklarının evcil hayvanlara nasıl davrandığını gözlemleyerek, herhangi bir şiddet eğilimi fark ettiklerinde, çocuklarını zaman kaybetmeden bir pedagoga götürmelidir. Durumu önemsemeyen ve gerekli önlemi almayan anne ve babalar, sapkın kişilikli bir bireyin yetişmesine yardımcı olmuş olurlar.

Oldukça büyük bir davranış bozukluğu gösteren bu çocukların, aile ortamı da genellikle bozuk olabilmektedir. Haliyle durumu önemsemeyen anne ve babalar, çocuklarının sağlık durumuyla ilgilenmemektedir. Burada topluma büyük bir görev düşmektedir. Etraflarında böyle bir şey gözlemleyen her kim olursa olsun, olaya gerekli müdahaleleri yaparak, söz konusu çocuğun durumu ilgililere bildirilmelidir.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!