Seboreik Dermatit Tedavisinde Yapılması Gerekenler

Seboreik Dermatit Tedavisinde Yapılması Gerekenler
A+
A-

Her yaştan insanda yaygın bir şekilde görülebilen cilt rahatsızlıklarından birisi olan papülo-skuamlı dermotoz Seboreik Dermatit, farklı birçok belirtiyle ortaya çıkarak hastayı fiziken rahatsız ettiği gibi, vermiş olduğu görüntüyle psikolojik olarak da rahatsız etmektedir. Seboreik Dermatit tedavisinde yapılması gerekenler başlıklı bu yazımızda, Seboreik Dermatit tedavisi hakkında kapsamlı bilgileri sizler için paylaştık.

Seboreik Dermatit Tedavisinde Yapılması Gerekenler

Çok yaygın bir şekilde görülmesine rağmen, tedavisi kolaylıkla yapılan cilt rahatsızlıklardan birisidir. Hastalığın tedavisi için farklı tıbbi yöntemlerin yanı sıra, alternatif tıp yöntemleri de yine bu süreçte kullanılanlar arasında yer almaktadır.

Vücudun özellikle saçlı yani kıl bulunan bölgelerinde daha yaygın görülen rahatsızlık, kendisini kaşıntı, döküntü ve kızarıklık şeklinde belli etmektedir. Ayrıca ciltte tabaklanmış şekildeki kabarcığın bulunması da, ayrı bir belirti sayılmaktadır.

Bazen hiçbir tedavi yöntemi uygulanmamasına rağmen kendiliğinden iyileşen cilt hastalığında, tedavide süreklilik önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra kişinin günlük yaşantısında bir takım değişiklik yapması da, Seboreik Dermatit tedavisi için faydalı olmaktadır. Bu değişikliklerin başında dengeli ve doğru beslenmek, spor yapmak, düzenli uykuyu rutin hale getirmek, stresten uzak durmak ve cilt temizliğine önem vermek gelmektedir.

Hastalığın tedavisinde krem ve oral olarak alınan ilaçlar, başta yer almaktadır. Bunların dışında serum tedavisi gibi farklı tedaviler uygulanabilir olsa da bu tip bir tedavi yönteminin yapılması, kişinin bağışıklık sistemiyle alakalı bir durumdur ve oldukça nadir yapılmaktadır.

Seboreik Dermatit tedavisi hakkında maddeler halinde özet bilgiler verecek olursak, şunları söyleyebiliriz;

  • Fototerapi hastalığın tedavisinde, uygun görülen hastalarda kullanılan bir yöntemdir.
  • Kortikosteroid içerikli pomadlar ve kremler
  • Ilık suyla duş alınması ve rahatsızlığın görüldüğü bölgeyle vücudun tamamen yumuşatılması da, rahatsızlık için iyi gelmektedir.
  • Anti-histaminik tabletler gibi, ağız yoluyla alınan ilaçlar
  • Cilde soğuk bandaj ya da kompres uygulanması
  • İçerik bakımından kalsinörin inhibitör açısından zengin kremler
  • Farklı bitkisel tedavi yöntemleri de, Seboreik Dermatit tedavisi için kullanılmaktadır.

Tedavinin yanı sıra daha öncede belirtildiği gibi, günlük yaşam koşullarında olumlu değişiklikler yapmakta tedavi sürecinden daha verimli sonuçlar alınması konusunda yardımcı olmaktadır.

Seboreik Dermatit Doğal Tedavi Yöntemleri

Her hastalığın tedavisinde olduğu gibi, Seboreik Dermatit tedavisinde yapılması gerekenler arasında, bitkisel tedavi yöntemlerine de yer vermek yararlı olacaktır. Hastalığın tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerden bazıları, şunlardır.

Ardıç Katranı Sabunu: Özellikle Anadolu’da çok eski tarihlerden beri cilt hastalıklarında doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan ardıç katranı sabunu, Seboreik Dermatit hastalığının tedavisinde de etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok cilt rahatsızlığı için etkili sonuçlar veren sabun, bu cilt sorununda da faydalarıyla bilinmektedir.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi de, yine bilindiği üzere cilt bakımı ve cilt sorunlarının tedavisinde etkili çözümler sunan bir başka doğal yöntemdir. İçeriğindeki malik asit sayesinde özellikle deride bulunan bakteriler ve oluşan mantarlara karşı son derece faydalı bir uygulamadır. Elma sirkesini cildinize uyguladıktan sonra 15 dakika kadar bekleyerek, cildinizi temizleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Defne Sabunu: Tıpkı ardıç katranı sabunu gibi cilt rahatsızlıklarında faydaları olan defne sabunu da, Seboreik Dermatit bitkisel tedavisi için kullanılmaktadır. Sabunu ıslattıktan sonra ya da köpük haline getirerek ilgili bölgeye sürüp, 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin.

Karbonat: Birçok doğal tedavi yönteminin vazgeçilmezleri arasında yer alan karbonatlı su, Seboreik Dermatit cilt hastalığının tedavisinde de faydalı olan yöntemlerden birisidir. Yarım su bardağı suyun içerisine katacağınız yarım tatlı kaşığı karbonatı iyice karıştırdıktan sonra sorunlu bölgeye uygulayın. Sonrasında herhangi bir temizleme yapmadan bekleyerek, düzenli kullanımlarda etkisini görebilirsiniz.

Seboreik Dermatit tedavisinde yapılması gerekenler hakkında, bilgiler edindiniz. Seboreik Dermatit Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımızı okuyarak, hastalık hakkında farklı bilgiler edinebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!