DOLAR 5,9410
EURO 6,4989
ALTIN 300,2
BIST 122.142
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Parçalı Bulutlu

Yeni Doğanlarda Pulmoner Hipertansiyon Nedenleri ve Tedavisi

Yeni Doğanlarda Pulmoner Hipertansiyon Nedenleri ve Tedavisi

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Yeni Doğanlarda Pulmoner Hipertansiyon Nedenleri ve Tedavisi hakkında bilgiler vereceğim.

Yeni Doğanlarda Pulmoner Hipertansiyon Nedenleri ve Tedavisi

Yeni doğanlarda Pulmoner Hipertansiyon Nedeni akciğerlerdeki damar direncinde ve kanda refrakter artışa bağlı arka planında oluşan ve kan dolaşımında hipoksemi gelişimi ile ortaya çıkan patolojik durum olarak gösterilebilir. Yeni doğanların pulmoner hipertansiyonu, doğumdan sonra pulmoner damarların oksijen konsantrasyonundaki değişikliklere adaptasyonunun tam olarak sağlıklı olmaması nedeniyle olur… Bazen akciğerlerde yüksek damar basıncı tetikleyici faktörleri, fetüsün intrauterin enfeksiyonları, hamilelik sırasında alınan  çeşitli ilaçlar doğum sırasında hipoksi gibi faktörler Yeni doğanlarda Pulmoner Hipertansiyon nedeni olabilir buna ek olarak, akonyum aspirasyon sendromu, solunum sıkıntısı sendromu ve akciğer dokusunda inflamatuar hasarlar görülmesi gibi durumlar hastalığın gelişmesine neden olabilir. Yeni doğanlarda pulmoner hipertansiyon , akciğerlerin hipoplazisi ile ortaya çıkabilmektedir , çünkü bu koşullarda damarlardaki basıncın artmasına eşlik eden alveollerin ve pulmoner kılcal damarların toplam alanında bir azalmaya neden olmaktadır.

Yeni doğanlarda Pulmoner Hipertansiyon Belirtileri

Hastaların yaklaşık olarak yüzde 80’inde  hastalık, çocuğun yaşamının ilk gününde ortaya çıkmaktadır. Yeni doğanlarda pulmoner hipertansiyonun başlıca belirtisi  kalıcı santral siyanoz gelişimidir. Bu bebeklerin solunumdaki hafif bir artış ya da iç çekme ile belirlenir. Bu tür bebeklerde tansiyon normal aralık içinde daha sık görülür, ancak durum ilerledikçe kademeli olarak azaldığı gözlemlenir. Karakteristik bir patoloji belirtisi de şudur, kan dolaşımının büyük ve küçük çevrelerinde oksijenasyondaki farkın yüzde 20 olmasıdır.  Bu göstergeyi belirlemek için, büyük ve küçük kan dolaşımı çemberindeki kısmi oksijen basıncını aynı anda ölçmek gerekidir. Ayrıca, yeni doğanın pulmoner hipertansiyonunda, oksijen tedavisine pozitif bir reaksiyon tespit edilebilir.

 Yeni doğanlarda Pulmoner Hipertansiyon Tanısı

Çocuğun ilk fizik muayenesinde cildin siyanozu tespit edilmeye çalışılır. Akciğerlerdeki oskültasyon değişiklikleri incelenir.  Karakteristik bir patoloji semptomu, pulmoner arterin üstündeki sistolik bir tıklama söz konusudur. Yeni doğanlarda pulmoner hipertansiyon  genelikle laboratuvar tanı yöntemleri ile doğrulanmaktadır. Teşhisi doğrulamak için çocuğa genel ve biyokimyasal kan testleri yapılır. Hipoksemi derecesini belirlemek için kan gazı analizi yapılır. Akciğer grafisi, çocuğun zatürree olduğu durumlar haricinde normda daha sık görülür. Bir elektrokardiyogram çalışması sırasında  yeni doğanlardaki pulmoner hipertansiyonda  her iki kan dolaşım çemberinde çalışmak zorunda olan kalbin sağ tarafının hipertrofisi belirlenir. Hiperoksit testler, hastalığın zamanında tespit edilmesine yardımcı olmaktadır. Açık embriyonik deliklerden kan dolaşımının küçük çemberinden büyük çembere doğru kan damlacıklarının akciğerleri atlayarak güvenilir bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Çocuğun akciğerlerin yapay havalandırması üzerinde olması durumunda, hiperventilasyon hiperoksik testi yapılması gerekebilir.

Yeni doğanlarda Pulmoner Hipertansiyon Tedavisi

Tedavi, akciğerlerde vasküler direnci azaltmayı ve komorbiditeleri tedavi etmeyi amaçlar. Çocuğa katı bir tıbbi ve koruyucu rejim uygulanır,  bununla bağlantılı olarak, tıbbi manipülasyon sayısını en aza indirmek gerekir… Çocuğun nefesini dengelemek için yoğun bakım veya reanimasyon alanında çocuk incelenir. Yeni doğanlarda pulmoner hipertansiyonun nedenine bakılmadan tedavi, akciğer ve kalp üzerindeki yükü en aza indiren ağrı kesici ve yatıştırıcıların girmesi ile başlar. Yeterli kardiyak debiyi korumak ve elektrolit dengeyi stabilize etmek için bebeğe infüzyon tedavisi verilir.

İnotropik ilaçların kan basıncını koruduğu gösterilmiştir. Hipokseminin düzeltilmesi, oksijen tedavisi kullanılarak gerçekleştirilir. Akciğerlerdeki vasküler basıncı normalleştirmek için, soluma yoluyla uygulanabilen ve mekanik ventilasyon veya intravenöz enjeksiyon için solunum karışımının bir parçasını oluşturabilen vazodilatörler kullanılmaktadır. Aynı amaçla, prostaglandinler reçete edilebilir ve ciddi durumlarda kanın ekstrakorporeal membran oksijenlenmesi sağlanabilir. Bu hastalığın yeni doğanlarda gelişmesini önlemek için, şu an için tıbbi olarak alınacak bir önlem yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!