Heartbleed Açığı Nedir? Heartbleed Açığı İçin Ne Yapmalısınız?

Heartbleed Açığı Nedir? Heartbleed Açığı İçin Ne Yapmalısınız?
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Heartbleed Açığı Nedir? Heartbleed Açığı İçin Ne Yapmalısınız? hakkında bilgiler vereceğiz.

Heartbleed Açığı Nedir?

İnternetin en çok tanınan şifrelemelerinden biri olan OpenSSL’de ortaya çıkan Heartbleed açığı herkesi endişeye düşürmüş durumda.

Bilindiği üzere internetin en önemli şifreleme protokolü OpenSSL olarak tanımlanmaktadır ve bu sistemde açıklık olduğu taktirde milyonlarca kullanıcının ve firmanın zarar görmesi de an meselesi olabilmektedir. Böyle önemli bir şifreleme sisteminin güvenlik açığı olan Heartbleed Bug günümüzde oldukça önemli gündemi etkileyen bir konu olmaktadır. Bu güvenlik açığının yüzünden pek çok firma, e-posta, servis, şirket gibi pek çok internet sitesi ve kullanıcısının tehlike altında olduğu bilinmektedir. Oldukça önemli bir konu olduğu için, büyük online servis sağlayıcıları da Heartbleed açığını kaldırmak için harekete geçmişlerdir.

Heartbleed Bug Tehlikeleri Nelerdir?

İnternetin neredeyse %70’ini etkileyen Heartbleed Bug’ın etkileri ve tehlikeleri sıklıkla merak edilen bir konu olmaktadır. İnternet siteleri ve şirketleri gibi bireysel kullanıcıları da etkileyen bir durum olduğundan dolayı, pek çok bireysel kullanıcıları ne kadar etkileyeceği konusunda endişe duymaktadırlar.

Heartbleed SSL açığı, internet üzerindeki pek çok kullanıcının kuşku ile yaklaştığı ve korktuğu bir durum olmaktadır. Bu konu ile alakalı kaynakları inceleyen insanlar, birbirinden farklı teoriler okudukça gerginlikleri katlanmaktadır. Özellikle bazı kaynakların bu açığı bir virüs olarak tanıttıklarını da şahit olunmaktadır. Ancak bu noktada insanların bilmesi gereken Heartbleed açığı, ismine de bakılacak olursa bir virüs değil bir güvenlik açığıdır.

Heartbleed Açığı Ne Kadar Tehlikelidir?

Heartbleed Bug olarak adlandırılan bu güvenliği açığının pek çok farklı alanda kritik bir öneme sahip olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır. Bu güvenlik açığı sayesinde geride herhangi bir kalıntı bırakmadan şifrelenmiş bütün önemli bilgilere kolay bir şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu açığı fırsat bilen kötü niyetli insanlar ya da gruplar, dünyanın en önemli şirketlerine sızarak milyonlarca hatta milyarlarca insanın bilgilerine erişim sağlayabilmektedirler.

Heartbleed açığını kullanarak şirketlerin SSL sistemini aşmaları çok da zor bir eylem olmamaktadır. Bunun sebebi ise şirketlerin güvenlik açıklarını bulmak ve kullanmak için işe yarayan yazılımların internet üzerinde kolay bir şekilde bulunuyor olmasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.