Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Göz Dereceleri Nedir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Göz Dereceleri Nedir?

Asker Adayları bu yazımda sizlere Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Göz Dereceleri Nedir? sorusunu sağlık raporu işlemlerinde geçerli olan Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden yola çıkarak açıklayacağım.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Göz Dereceleri Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde Geçen Madde Aşağıdaki Gibidir:

Askerliğe elverişli olanlar: Hastalıklar Listesinin (A) dilimlerine girenler hakkında “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilir. Aşağıdaki maddeler A diliminde yer almaktadır.

Tashihle her bir gözde görmeleri tam olmak şartıyla, her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenciliğe engel değildir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına (Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç) diğer fakültelerde eğitim gören öğrenci adaylarında düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla 3 diyoptriye (3 dâhil) kadar miyopi ve hipermetropi ile 90 derecelik iki eksen arasındaki kırılma kusuru farkı 3 diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenci adaylığına engel değildir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR
 1. Çılgın Türk dedi ki:

  gözlerimin ikiside 1.25 sorun teşkil eder mi düzeltme ile 3 diyor ama anlayamadım orayı

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki dereceler geçerlidir düzeltme ameliyattan sonraki demek istiyor

   1. Çılgın Türk dedi ki:

    sıkıntı olur mu sağlıkta çizdirmem gerekli mi

   2. Sait dedi ki:

    Gözüm 1 ve 1.25
    Sıkntı olurmu

    1. Admin dedi ki:

     göz dereceleri yukarıdaki gibidir

 2. Emre dedi ki:

  Benim göz derecem sol 0.50 sağ 1.50 astigmatizma burda ayrı ayrı 3 demiş ama göz dereceleri ile gecermiyim cünkü kara kuvettlerinde bir olunca eleniliyır bu jardama oldugu için mi 3 şimdiden teşekkürler ederim cvp için

  1. Admin dedi ki:

   Sağlık yönetmeliği yukarıdaki gibidir kardeşim

 3. Can46 dedi ki:

  Gozlerinmin toplamı 4.75 miyop 1.75 de astigmat var kalırmışım jandarmaya girdim

  1. Admin dedi ki:

   göz dereceleri yukarıdaki gibidir

error: Content is protected !!